ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی

خانه مهدوی فیروزآبادی معروف به عبدالرزاق واقع در یزد، خیابان عاصی زاده، در بهمن ماه سال 94 به شماره 31420 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در خصوص این بنای تاریخی گفت: با توجه به نوع معماری قدمت این بنای تاریخی مربوط به دوره پهلوی است و وجه تسمیه آن متاثر از نام اشهر بنا که به عبدالرزاق معروف است و نام خانوادگی مالک فعلی (محمدعلی مهدوی فیروزآبادی) است.

معاون میراث فرهنگی این اداره کل افزود: این بنا از خانه های ارزشمند داخل بافت تاریخی یزد است که دارای دو ورودی در جهت های شمال غرب و جنوب شرق و همچنین دو حیاط به صورت اندرونی و بیرونی است. ورودی اصلی در جهت شمال غرب است که پس از عبور از یک راهرو کوتاه به هشتی راه دارد. هشتی از یک طرف به ایوان ضلع غربی و از طرف دیگر به حیاط راه پیدا می کند و حیاط اندرونی به صورت چهار جبهه ساخت، طراحی و احداث شده است.

وی خاطرنشان کرد: ضلع غربی یک ایوان بزرگ است که دارای پوشش سقف هلالی می باشد و طرفین آن دو ورودی است که به فضای هشتی ها راه پیدا می کند و از حیاط نیز دسترسی به آنها امکان پذیر است. بالای ایوان یک بادگیر کوچک است که با بادگیرهایی که تاکنون شناسایی شده متفاوت است و بادگیری کوتاه به شکل V که در هر طرف دارای یک دهانه است که سمت راست فضای داخل ایوان نیز محفظه ای است که فضای زیر بادگیر را تشکیل می دهد.

این مقام مسئول تصریح کرد: پوشش نمای بیرونی حیاط این بنا از کاهگل است و به طورکلی مصالح به کار رفته در آن آجر و خشت با پوشش گچ و کاهگل است.

به گفته ذاکری نیا، تزئینات گچ بری حیاط اندرونی و همچنین نوع بادگیر متفاوت بنا که در خانه های دیگر هم دوره مشاهده نمی شود از جمله ویژگی های بنا به حساب می آید.

گفتنی است؛ باتوجه به درخواست مالک، احیا و سکونت وی در خانه و همچنین ارزش معماری آن ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور ضرورت داشت.

خانه عبدالرزاق ، فهرست آثار ملی ، استان یزد ، محسن ذاکری نیا ، خانه مهدوی فیروزآبادی هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 5 + 2 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی یادگارنویسی بر روی دیوارهای مرمت شده و اندود شده بازار کهن این شهر جلوه نازیبایی برابر گردشگران قرار داده است... ^ پایان عملیات مرمت سه دستگاه آسباد در شهرستان خواف پایان عملیات مرمت سه دستگاه آسباد در شهرستان خواف مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خواف گفت: عملیات مرمت سه دستگاه آسباد از مجموع آسبادهای نشتیفان در این شهرستان به پایان رسید... ^ دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود معاون میراث فرهنگی کشور گفت: دولتخانه صفوی قزوین به عنوان اثر مهم تاریخی ثبت جهانی و مرمت و بهسازی می شود... خبرهای جدید ادامه ... ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی درآمد 20 میلیارد یورویی یونان از گردشگری مکان استراحت خدمه پرواز در هواپیمای بوئینگ رونق گردشگری یزد با افزایش پروازهای فرودگاه یزد ضرورت رفع موانع برای تسهیل خرید هواپیما مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران هوای پاک تهران در گروی کم شدن تعداد خودروها است بایسته های قانونی برای راهنمایان گردشگری جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی خبرهای پربازدید بایسته های قانونی برای راهنمایان گردشگری واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی چگونه هنگام مسافرت خیال مادرتان را راحت کنید! روستای گوران؛ موزه زنده مردم شناسی هوای پاک تهران در گروی کم شدن تعداد خودروها است اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات