هجوم ریزگرد ها به آذربایجان غربی

از آغاز هفته جاری تاکنون به علت هجوم ریزگردهای خارجی از کشور عراق و وزش باد شدید در استان، هوای شهرهای جنوبی و مرکز آذربایجان غربی در وضعیت ناسالم قرار دارد و امروز به وضعیت خیلی ناسالم و بحرانی رسیده است. مهر: از آغاز هفته جاری تاکنون به علت هجوم ریزگردهای خارجی از کشور عراق و وزش باد شدید در استان، هوای شهرهای جنوبی و مرکز آذربایجان غربی در وضعیت ناسالم قرار دارد و امروز به وضعیت خیلی ناسالم و بحرانی رسیده است.

هم اکنون بروز پدیده گرد و غبار به خصوص در شهرهای جنوبی استان، روند عادی زندگی مردم را مختل کرده و در برخی مواقع به دلیل وضعیت خاص مردم از جمله مصدومان شیمیایی سردشت شاهد بروز مشکلات اساسی در بخش سلامت مردم این منطقه هستیم.

وجود گرد و غبار شدید در آسمان شهرهای جنوب آذربایجان غربی به ویژه شهرستانهای سردشت و بوکان، ارومیه و پیرانشهر منجر به کاهش تردد شهروندان در شهر شده و بیشتر شهروندان به ویژه بیماران قلبی، ریوی، آسمی و نیز افراد سالخورده را که بیش از سایرین در معرض خطر هستند، خانه نشین کرد.

غلظت بالای گرد و غبار همچنین میزان دید افقی را کاهش داده و موجب بروز مشکلاتی برای تردد مردم به ویژه در محورهای مواصلاتی شد.

این مهمانان ناخوانده که از غرب کشور و به ویژه از کشور عراق به شهرهای استان سرازیر شده کیفیت هوای این شهرستانها را تا مرز خطرناک تغییر داده است.

این درحالی است که تاکنون در طول چند سال اخیر به نظر می رسد اقدامات چندان اساسی برای رفع این چالش بین المللی زیست محیطی صورت نگرفته ولی برای جلوگیری از بروز ریزگردهای با منشا داخلی برنامه هایی از جمله تثبیت شنهای روان در ماکو و مقابله با ریزگردهای حاشیه دریاچه ارومیه در دست پیگری است.

کیفیت هوای ۴ شهر آذربایجان غربی بحرانی است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص جزییات آلودگی هوا دراستان گفت: بروز پدیده گرد و غبار در استان موجب شد تا برای چهارمین روز متوالی هوای چهار شهر استان در وضعیت خیلی ناسالم و از نظر گرد و غبار لحظه ای در وضعیت بحرانی قرار گیرد.

سعید موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه میزان ذرات گرد و غبار آلاینده هوا در شهرهای ارومیه، بوکان، سردشت و پیرانشهر افزایش یافته و موجب آلودگی هوا شده است ادامه داد:

وی ادامه داد: گزارشهای رسیده از ایستگاه ارومیه بیانگر وجود ذرات ۱۰ میکرون به میزان ۲۷۱ میکروگرم بر متر مکعب و ذرات ۲.۵ میکرون به میزان ۱۰۲ میکروگرم بر متر مکعب است.

موسوی اظهار داشت: گزارش های ایستگاه بوکان نیز بیانگر وجود ذرات ۱۰ میکرون به میزان ۵۶۷ میکروگرم بر متر مکعب و ذرات ۲.۵ میکرون به میزان ۱۸۰ میکروگرم بر متر مکعب است.

وی با بیان اینکه میزان ذرات ۱۰ میکرون در هوای سردشت نیز به ۶۵۷ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است، افزود: میزان ذرات ۱۰ میکرون در هوای پیرانشهر نیز ۲۴۴ میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده است.

موسوی به شهروندان و به ویژه بیماران خاص، قلبی و عروقی و مادران باردار توصیه کرد تا بازگشت به شرایط عادی از تردد غیر ضروری در شهرها پرهیز کنند.

۲ روز آینده آلودگی هوا تشدید می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در خصوص پدیده گرد و غبار و آلودگی کیفیت هوای چهار شهر استان به خبرنگار مهر گفت: طی فردا و پس فردا آلودگی جوی بواسطه ریزگردها بدتر از امروز خواهد بود.

پرویز آراسته با بیان اینکه علت بروز این آلودگی شکل گیری توده های گردوغبار در کشورهای عراق و سوریه است افزود: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی این پدیده تا آخر هفته ی جاری ادامه خواهد داشت.

به گفته آراسته برای جلوگیری از اثرات این پدیده بر روی سلامت مردم جهت پیشگیری از اثرات سوء این آلودگی ها توصیه های بهداشتی به شرح ذیل اعلام می گردد:

- کاهش تردد و فعالیت افراد دارای بیماری های زمینه ای از جمله بیماران قلبی و ریوی و افراد سالمند در فضاهای باز

- عدم تردد غیر ضروری در معابر برای کلیه افراد به ویژه سالمندان و کودکان

- پرهیز از انجام فعالیتهای بدنی و فعالیت‌های ورزشی در فضای باز

- مراقبت از کودکان و خردسالان (در سنین مهدکودک، پیش دبستانی و دبستان) به منظور کاهش تردد و حضور در فضای باز

- عدم هرگونه فعالیت که موجب تشدید آلایندگی هوا گردد نظیر سوزاندن ضایعات، عملیات قیرکاری، تردد با وسایط نقلیه معیوب

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هجوم ریزگرد ها به آذربایجان غربی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات