گناباد با تداوم وضعیت فعلی خالی از جمعیت می شود

محمدعلی نبی پور روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات و راهکارهای بیابانزایی در گناباد افزود: اگر مسئولان و دست اندرکاران ذیربط به مقابله با معضل خشکسالی و افزایش ریزگردها در این شهرستان توجه نداشته باشند، به تدریج مشهد و سایر نقاط خراسان رضوی نیز از تبعات این معضل در امان نخواهند بود.
رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز در این نشست گفت: افزایش ریزگردها و گرد و خاک ناشی از تداوم چندین ساله پدیده خشکسالی در این شهرستان از روند معمولی و طبیعی خارج شده و به تدریج به سمت بحران پیش می رود.
سیدحسین پورهاشمی افزود: این معضل زندگی شخصی و اجتماعی گنابادیها را با تنگناهای بسیاری مواجه کرده و حتی افزایش مهاجرت را سبب شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: 15 هزار نفر از جمعیت این شهرستان از سال 1375 تاکنون به دیگر نقاط کشور مهاجرت کرده اند.
دکتر علی عالمی افزود: با افزایش روند فعلی مهاجرت، گناباد از نظر میانگین سنی جمعیت به یکی از پیرترین مناطق کشور تبدیل شده است.
وی ادامه داد: روند افزایش مهاجرت به یکی از دغدغه های مهم در شهرستان گناباد تبدیل شده که باید با ساز و کارهایی برای کاهش این معضل تدابیر اساسی اندیشید.
این در حالی است که رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد می گوید: 60 هزار هکتار زمین بیابانی با اجرای طرحهای بیابانزدایی به منظور کاهش معضل ریزگردها در این شهرستان مهار شده است.
مجتبی محرابی افزود: در این راستا امسال با کاشت نهال و بذر گیاهان مرتعی در 300 هکتار از عرصه های منابع طبیعی گناباد با پیشروی بیابان مقابله شد.
230 هزار هکتار از عرصه های طبیعی گناباد در وضعیت بحرانی و فرسایش شدید بادی قرار دارد و سالانه بطور میانگین 10 درصد به عرصه های بیابانی این شهرستان اضافه می شود.
تداوم پدیده خشکسالی طی 10 سال اخیر موجب گسترش بیابان، کمبود رطوبت خاک و شوری آبهای زیرزمینی در شهرستان گناباد شده است.
مرکز شهرستان 81 هزار نفری گناباد در فاصله 278 کیلومتری جنوب مشهد واقع است. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و کاخک، سه شهر شامل گناباد، بیدخت و کاخک و همچنین 106 روستا است. 34 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.
2095/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گناباد با تداوم وضعیت فعلی خالی از جمعیت می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات