اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط ایلام در حال اجراست

مرتضی دارایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: به دنبال تاکید مقام معظم رهبری از 2سال و اشاره معظم له بر توجه به صنایع کوچک و متوسط دولت در موضوع اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت به ویژه صنایع کوچک و متوسط سیاست هایی دارد که برای اجرا به استان ها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: با توجه به این که بیش از 92 درصد بنگاه های کشور را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد اما سهم آنها از اشتغال کل کشور 45 درصد است مقام معظم رهبری این پرسش را مطرح فرمودند که چرا این حجم بزرگ صنایع سهم کوچکی در اشتغال دارد.
وی تاکید کرد: دولت، مجلس، قوه قضاییه، بانک ها، دستگاه های نظارتی و رسانه ها به ویژه رسانه ملی همه وظیفه دارند برای همدلی و همزبانی که پیش نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط است، کمک کنند.
مدیرعامل شهرک های صنعتی ایلام افزود: با توجه به اینکه شعار اصلی دولت بهبود فضای کسب و کار و حمایت از بخش خصوصی است در این زمینه برنامه هایی انجام شده که هدف آنها تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش های مختلف است.
دارایی گفت: در راستای سیاست های دولت برای تحقق مقوله اقتصاد مقاومتی مورد مقام معظم رهبری در حوزه صنایع کوچک و متوسط کشور کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان به ریاست استاندار و با اختیارهای فراوان تشکیل شده که هر هفته به منظور رفع موانع و مشکلات واحدهای صنعتی نشست برگزار می کند.
وی یاد آور شد: در زیر این کارگروه دو کارگروه دیگر شامل کارگروه ایجاد رونق صنایع کوچک و متوسط استان و کمیته های بررسی درخواست تسهیلات بانکی در استان فعال شده که به واحدهایی که درخواست تسهیلات دارند پس از نام نویسی در پایگاه بهین یاب رسیدگی می شود.
مدیرعامل شهرک های صنعتی استان ایلام افزود: پس از نام نویسی در پایگاه بهین یاب تقاضای مدیر واحد یا صنعتگر در کمیته بررسی تسهیلات بررسی و سپس در کارگروه ستاد تسهیل سرمایه گذاری استان مصوب و در پایان برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می شود.
وی گفت: نشست های خوبی تاکنون در این زمینه برگزار شده و چندین واحد صنعتی استان که نیازمند دریافت کمک و تسهیلات بانکی بودند شناسایی شده اند.
دارایی واحدهای واجد شرایط و مشمول دریافت تسهیلات در قالب اقتصاد مقاومتی را شامل واحدهای فعال با ظرفیت پایین که برای تکمیل ظرفیت نیاز به تزریق سرمایه درگردش دارند، واحدهای راکد و غیرفعال که مشکل فروش و بازار ندارند و تنها نیازمند تزریق نقدینگی هستند و طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد عنوان کرد.
وی یاد آور شد: همه این سه گروه واحدها در استان شناسایی شده اند و اکنون به صورت روزانه در کارگروه مشترک استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی و بانک های عامل در حال معرفی ساماندهی هستند.
مدیر عامل شهرک های صنعتی ایلام توضیح داد: دولت مشوق های بسیار خوبی برای صنایع کوچک و متوسط در نظر گرفته و به استان ها ابلاغ شده که بر این اساس صاحبان صنایع کوچک و متوسط که چک برگشتی یا بدهی معوقه جاری دارند برای رونق تولید و اشتغال می توانند از این تسهیلات دولتی استفاده کنند.
وی افزود: دولت در قانون بودجه امسال 35 درصد درآمدهای بخش هدفمندی یارانه ها به مبلغ بیش از 16هزار میلیارد تومان در قالب یارانه سود تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط، کشاورزی، گردشگری و... اختصاص داده که با این مبلغ تحول جدی در حوزه اقتصاد کشور رخ خواهد داد.
دارایی اضافه کرد: استاندار که در پیگیری رفع مسائل و موانع تولید بسیار جدی و پرکار است در راستای کمک به رونق صنایع کوچک و متوسط استان تفاهم نامه ای با بانک سینا تا سقف 20 میلیارد تومان در مرحله نخست منعقد کرده که تسهیلات کم بهره به واحدهای صنعتی و تولیدی پرداخت می شود.
وی ادامه داد: همچنین هفته گذشته ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در قالب بنیاد برکت موافقت کرد که بیش 100 میلیارد تومان در قالب مشارکت در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و... استان ایلام سرمایه گذاری کند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام تاکید کرد: همه این اقدام ها و حمایت ها به طور قطع زمینه ساز تحول اقتصادی و تحول در حوزه صنعت استان است و در واقع امسال را باید سالی مهم و سرنوشت ساز در عرصه شکوفایی و رونق اقتصاد ایلام نام نهاد.
استان ایلام 550 واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری دارد که 540 واحد از آنها را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد.
این واحدهای در 14 شهرک و ناحیه صنعتی استان مستقر هستند.
6033/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط ایلام در حال اجراست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات