اردوغان تلویحا مخالفانش را به تلاش برای کودتا متهم کرد


رئیس جمهور ترکیه با متهم کردن مخالفان خود به تلاش برای به راه انداختن یک کودتای دیگر، تاکید کرد، با گذشت 56 سال همچنان تاثیرات و پیامدهای کودتای سال 1960 میلادی احساس می‌شود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آنادولو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: متاسفانه تاثیرات سیستم نظارتی و حفاظتی که به دنبال کودتای 27 مه 1960 میلادی ایجاد شد، همچنان ادامه دارد.
وی حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" را به تلاش برای جلب قدرت‌های بیشتر برای "قدرتمندان" ترکیه مشابه با همان سیستم سرپرستی و حفاظتی گذشته متهم می‌کند.
اردوغان گفت: حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" هیچ طرحی را برای قانون اساسی جدید پیشنهاد نمی‌کند و در تلاش است تا با گفتن اینکه خون محکم‌ترین و واقعی‌ترین سند محسوب می‌شود، مردم ترکیه را تهدید کند.
در 27مه سال 1960 میلادی گروهی از افسران ارتش ترکیه گروه‌هایی را سازماندهی کردند و مسئولیت نهادهای غیرنظامی و نظامی کلیدی این کشور را برعهده گرفتند.اردوغان گفت: اگرچه 56 سال از زمان نخستین کودتا در تاریخ ترکیه می‌گذرد اما "عادت کودتا" همچنان در حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" به قوت خود باقی مانده است.
وی افزود: بدون توجه به اینکه حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه تغییر نخواهد کرد، باید گفت که مردم و کشور ما تغییر گسترده‌ای را سپری کرده‌اند که این حزب از آن مطلع نیست. ترکیه دیگر آن راهی را که در دهه 1960 طی کرد نمی‌پیماید.
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: مردم ما طی 14- 13 سال گذشته از زمانی که حزب عدالت و توسعه قدرت را به دست گرفته بارها نشان داده‌اند که نسبت به سرکوب خواسته‌هایشان توسط دسته‌ای از اقلیت‌ها ساکت و بی‌توجه نخواهند ماند.
کودتای 1960 سمبل یک دوره تاریک در تاریخ ترکیه است چرا که عدنان مندرس، نخست وزیر وقت این کشور در انتخابات سراسری 1957 میلادی پیش از آنکه سرنگون شود، توانسته بود 50 درصد از آراء را از آن خود کند.
مندرس و دو تن از متحدان نزدیکش به دنبال محاکمه‌ای که روند آن یک سال طول کشید در جزیره امرالی در دریای مرمره اعدام شدند.
اردوغان متعهد شد که مردم ترکیه دردی را که در کودتای 1960 تجربه کردند، دیگر تجربه نخواهد کرد.
وی افزود: کشور ما برای تصمیم گیری در خصوص سیستم مدیریتش و قانون اساسی، قدرت، اختیار و اعتماد به نفس دارد. دموکراسی ما برای انجام هر نوع مذاکره ازجمله حول محور سیستم ریاست جمهوری به بلوغ رسیده است در این مورد شکی ندارم و معتقدم دوره پیشرو نقطه عطفی برای کشور و مردم ما خواهد بود.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردوغان تلویحا مخالفانش را به تلاش برای کودتا متهم کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات