آزمايشگاه هاى پزشكى بايد به پاتالوژیست ها سپرده شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دكتر ناصر كماليان ضمن تشريح وضعيت كنونى آزمايشگاه هاى پزشكى به لحاظ تعداد آزمايشات درخواستى و هزينه اى كه به سيستم درمانى كشور تحميل مي شود گفت: تعداد زيادى از ازمايشاتى كه توسط همكاران پزشك درخواست ميشود هدفمند و براى تشخيص بيمارى مشخصى صورت نگرفته و به همين جهت هزينه هاى زيادى را تحميل ميكند.

وی، وجود يک پزشک متخصص به عنوان پاتولوژيست را راهى مؤثر براى استفاده بهينه و بجا از تست هاى ازمايشگاهى دانست كه مي تواند حتى به عنوان مشاور در حيطه درمان بيماران نقش مهمى ايفاء نمايد همانگونه كه در كشورهاى پيشرفته چنين است.

کمالیان افزود: سيستم اموزشى كشور ما نيز با تربيت متخصصين باتولوژى و با كاريكولوم اموزشى مشخص به دنبال همين هدف بوده ولى متاسفانه شرايط مختلف حاكم بر سيستم اموزشى و درمانى ما و همچنين مشكلات موجود در سيستم نظارتى ما با عث شده تا انچنان كه بايد نتوانيم از پتانسيل اين فارغ التحصيلان استفاده كنيم.

وی با اشاره به اينكه راه اندازى مجدد رشته دكتراى حرفه اى علوم ازمايشگاهى يا گذراندن دوره هاى تكميلى براى متخصصين تك رشته اى و استفاده از انها به عنوان مسئول فنى مشكلى را از سيستم درمانى ما حل نخواهد نمود افزود: آزمايشگاه هاى پزشكى بايد به دست پزشكان متخصص سپرده شود و چنانچه حتى مسئول فنى كمبود داريم بايد از فارغ التحصيلان رشته پزشكى كه متقاضى اخذ تخصص هستند در اين زمينه استفاده نمود و از ساير متخصصين تك رشته اى علوم ازمايشگاهى نيز در جايگاه خودشان استفاده بهينه شود.

رئيس انجمن علمی آسيب شناسى ايران در پايان با ذكر اين نكته كه انجمن آسيب شناسى آماده هر گونه تعامل با وزارت بهداشت و ساير انجمن هاى علمى براى بهبود وضعيت ازمايشگاه هاى پزشكى است، خواستار بررسى هاى كارشناسانه و علمى در ريشه يابى مشكلات ازمايشگاه هاى پزشكى شد تا تجربيات اشتباه گذشته تكرار نشود

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آزمايشگاه هاى پزشكى بايد به پاتالوژیست ها سپرده شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات