آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است

به گزارش ایرنا مجتبی شجاعی روزچهارشنبه در جریان بازدید مشترک با رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاش از آثار تاریخی و گردشگری حوزه بخش مرکزی بیان کرد: این بازدید با هدف بررسی وضعیت فعلی آثار و پیگیری برای ترمیم، بازسازی و احیا آنها انجام شد و به طور قطع برای رونق بخشیدن به صنعت مهم گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی برنامه داریم.
وی افزود: بخش مرکزی خاش به عنوان یکی از وسیعترین بخشهای استان با 5 دهستان و قدمتی تاریخی از جمله مناطقی است که آثار تاریخی، ملی و مذهبی زیادی را در خود جای داده است.
وی اظهار داشت: با وجود ارزیابی نسبتا مطلوب در بخش گردشگری اما در بخش میراث فرهنگی متاسفانه به علت عدم رسیدگی و مراقبتهای فنی لازم بسیاری از این آثار تاریخی که سرمایه ها و هویت منطقه را تشکیل می دهند و برای مردم نیز اهمیت زیادی دارند رها شده و در حال تخریب است که از آن جمله اثر قدیمی و تاریخی زیارتگاه مرتضی علی(ع) مربوط به دوره صفویه، قلعه ناصری، قلعه کمال آباد، قبرستان سنگان، تپه مرتضی علی، تپه قلعه ترشاب و غیره است.
وی تصریح کرد: در صورت عدم رسیدگی و احیا عملا در سالهای آتی این سرمایه ها از بین خواهد رفت.
بخشدار مرکزی خاش گفت: تخریب برخی از این آثار در سالهای اخیر بر اثر عوامل طبیعی، کشاورزی در حاشیه آثار، استفاده خوابگاهی توسط معتادان و عوامل دیگر روند فزاینده ای گرفته که ضرورت دارد مجموعه میراث فرهنگی استان نسبت به نگهداری و احیای این آثار که متعلق به یک ملت بوده و فرهنگ ما را تشکیل می دهد با حساسیت بیشتر اقدام کند.
شجاعی ادامه داد: در حوزه میراث فرهنگی نباید از نقش مردم و مسئولیت پذیری آنان غافل بود که بدین منظور احیا انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان به منظور معرفی عمق تاریخی منطقه و برخی فعالیتهای فرهنگی در این راستا گامی در جهت هر چه بهتر شناساندن و معرفی آثار تاریخی و طبیعی است.
ملک مسعود ریگی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاش نیز با اشاره به اینکه در این منطقه افزون بر 215 اثر تاریخی و طبیعی بکر و منحصر بفرد وجود دارد که حدود 70 اثر آن ثبت شده است، گفت: بخش مرکزی دارای 85 اثر تاریخی ثبت و شناسایی شده است که از این تعداد 20 اثر ثبت شده و 65 اثر شناسایی و در انتظار ثبت است.
شهرستان خاش با داشتن جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی مانند قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان، گل فشان طبیعی پیرگل، رودخانه های زیبای کارواندر و ایرندگان و کاواری، درختان سرو کهنسال، ارتفاعات تفتان، بیرک، مورپیش، سیاه بندان، پنج انگشت، قلعه های تاریخی ایرندگان، حیدرآباد، کمال آباد و برجک قدیمی بلوی گوهرکوه، چشمه های آب سرد و گرم و دریاچه طبیعی سردریا واقع در حاشیه تفتان و دهها اثر دیگر از قطبهای مهم گردشگری در سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 / 6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات