نوآوری و خلافیت، قطعه مفقوده پازل صنایع دستی

صنایع دستی هنری است که روح لطافت را به زندگی می‌ دمد و تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی‌ های اقوام از طریق این کالا مبادله و منجر به برقراری نوعی ارتباط می‌ شود.
صنایع دستی حاصل روح ملت ها، آیین و فرهنگ کشورهاست که به سادگی با رجوع به آمار و نوع صنایع دستی هر یک از کشورها می‌توان به روحیه مردم آن دیار پی برد.
هنرهای دستی در طول قرون و اعصار با حفظ سنت ‌های اصیل در کوران پدیده ها و جلوه‌ های طبیعت و تاریخ، مراحل شکل ‌گیری خود را طی کرده و با اعتقادات، بینش، اندیشه، آداب و رسوم، محیط زندگی و شیوه معیشت مردم درهم آمیخته است.
از گذشته‌ های دور تولیدات متنوعی از هنرهای دستی صنعتگران ایرانی در نقاط مختلف کشور رواج دارد که برخی از آنان به دلیل عدم حمایت و به حاشیه رفتن، محدود به پستوی خانه‌ های قدیمی شده است.
با تحول و پیشرفت در دنیای امروز و تغییر سبک زندگی در مسیر زندگی صنعتی و ماشینی، صنایع دستی نیز به مثابه گذشته کاربرد ندارد و به طور جد نیازمند تغییر و نوآوری و تعریف کاربری های جدید است.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه گفت: طراحی، نوآوری، خلاقیت و کاربردی کردن محصولات مهمترین مسائلی است که در صنایع دستی باید در نظر گرفته شود.
محمد مطیع افزود: این در حالی است که باید نیاز سنجی و شناخت نیاز مصرف کننده محصولات صنایع دستی انجام شود زیرا در عصر حاضر دیگر صنایعی مانند گلیم و نمد مصرف روزگار گذشته را ندارند.
وی اظهار کرد: هنرمندان باید نسبت به نیاز بازار و نوآوری در صنایع دستی اقدام نمایند تا بازار محصولات خود را بیابند و ضمن ترغیب و تشویق مصرف کنندگان به استفاده از صنایع دستی، درآمد خود را از این مسیر تضمین کنند.
وی گفت: معضل امروز حوزه صنایع دستی به روز نبودن محصولات و عدم همخوانی محصولات تولیدی با نیاز مصرف کننده و نبود خلاقیت و نوآوری است.
مطیع افزود: در زمان گذشته رشته های صنایع دستی و کاربرد محصولات حاصل از آن بر اساس نیاز روز تعریف شده بود حال آنکه امروز بعد از گذشت قرنها همچنان برخی با همان نوع مصرف به تولید این محصولات اقدام می کنند.
وی با بیان اینکه در زمینه برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در داخل و خارج کشور و نیز بازاریابی محصولات مشکل خاصی وجود ندارد اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی طی سالهای اخیر رشد فزاینده و مطلوبی داشته و در این زمینه حمایت های لازم از هنرمندان صورت گرفته است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بیش از 25 هزار هنرمند صنایع دستی در این استان در رشته های مختلف هنرهای سنتی و صنایع دستی فعالیت دارند.
مطیع با بیان اینکه تاکنون 19 هزار نفر از این تعداد شناسایی شده و کارت شناسایی دریافت کرده اند افزود: چهار هزار و 152 نفر از این تعداد زیر پوشش بیمه ویژه هنرمندان صنایع دستی قرار گرفته و از خدمات این بیمه و کمک دولت در زمینه حق بیمه بهره مند می شوند.
وی اظهار کرد: تاکنون هفت اثر از استان خراسان رضوی موفق به دریافت مهر اصالت جهانی یونسکو و 43 اثر موفق به دریافت مهر ملی اصالت از یونسکو شده اند.
وی با بیان اینکه خراسان رضوی دارای 22 رشته بومی و مزیت دار صنایع دستی است، گفت: سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، سنگ تراشی (حجاری سنتی)، قلم زنی روی سنگ، ابریشم بافی، نوار بافی، زیورآلات سنتی، پوستین دوزی، ارغوان بافی، کاشی سنتی و گلدوزی از جمله این رشته هاست.
هم اکنون رشته های گیوه دوزی، جاجیم بافی، شرع بافی، چلنگری، صحافی سنتی، برک بافی، قفل سازی، علامت سازی و دباغی سنتی در خراسان رضوی کاملا منسوخ شده و صنایع چادر شب بافی، پوستین دوزی، رنگرزی گیاهی، احجام سنتی، آینه کاری، نمد مالی، مسگری، چارق دوزی و گره چینی نیز در شرف نابودی هستند.

* صنایع دستی پیام رسان ابعاد فرهنگی گردشگری
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: صنایع دستی در کنار همه کاربردهایی که دارد می تواند به عنوان سوغات، پیام رسان ابعاد فرهنگی سفر برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.
حسین زارع صفت با بیان اینکه مشهدالرضا (ع) قطب گردشگری زیارت محسوب می شود افزود: بخشی از سفر و گردشگری همراه با هدیه و سوغات است که نه تنها این امر تاثیر اقتصادی قابل توجهی در بر دارد بلکه صنایع دستی را به پیام رسان فرهنگی تبدیل می کند.
وی اظهار کرد: بخشی از موفقیت فعالیت های اقتصادی شهر با توجه درست و دقیق به اقتصاد گردشگری و اقتصاد سفر محقق می شود.
زارع صفت گفت: خلاقیت و کاربردی کردن محصولات صنایع دستی از جمله ضروریات و نیازهایی است که باید در این رابطه با برنامه ریزی هدفمند پیش رفت.
وی افزود: صنایع دستی به راحتی می تواند صنعت گردشگری و اقتصاد گردشگری را در کلانشهر مشهد تحت تاثیر قرار دهد لذا باید از این فرصت نهایت استفاده را برد.
وی با بیان اینکه هنرمندان حوزه صنایع دستی استان از توانمندی و هنر والایی برخوردار هستند اظهار کرد: باید با هدفمند کردن محصولات صنایع دستی و در نظر گرفتن نیاز مصرف کنندگان در نوع کاربری محصولات این بخش به رشد و پرورش هنرمندان، حمایت از آنان و جلب توجه گردشگران و کشف بازارهای جدید در این عرصه اقدام نمود.

* صنایع دستی از مصادیق اقتصاد مقاومتی
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' افزود: شاه کلید و ماهیت اقتصاد مقاومتی تکیه بر داشته ها و ظرفیت های داخلی است و کشوری مانند ایران که دارای سابقه فراوان در صنایع دستی و هنرهای سنتی است در این زمینه حرف فراوان برای گفتن دارد.
زارع صفت گفت: حوزه صنایع دستی با توجه به سبقه تاریخی و تکیه غیر قابل انکار بر توانمندی داخلی می تواند به خوبی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی کند.
وی تاکید کرد: در این راستا توجه به مشاغل خانگی و حمایت از زنان سرپرست خانوار نیز می تواند در حوزه صنایع دستی به خوبی محقق شود و از مهاجرت روستاییان به شهر نیز بکاهد.
وی افزود: تقویت اقتصاد داخلی، معرفی و تقویت هویت و ریشه های تاریخی موجود در صنایع دستی و نیز ماندگاری و جلوگیری از فراموشی هنرهای سنتی و صنایع دستی از جمله برکات نوآوری و به روز شدن صنایع دستی است.
20 خرداد ماه به عنوان روزجهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.
7496 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوآوری و خلافیت، قطعه مفقوده پازل صنایع دستی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات