تلاش تاجیکستان برای رسمی کردن زبان «فارسی تاجیکی» در سازمان ملل

هم اکنون زبان های عربی، انگلیسی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی از این مقام برخوردارند و چهار زبان دیگر بنگالی، هندی، پرتغالی و ترکی برای دریافت این عنوان در نوبت درخواست های ارائه شده به سازمان ملل قرار دارند.
زبان فارسی را در تاجیکستان به طور رسمی تاجیکی و در افغانستان دری می‌گویند.
مسئولان کمیته زبان و اصطلاحات تاجیکستان گفتند که این موضوع فردا 9 ژوئن ( 20 خرداد) در یک همایش بین‌المللی در دوشنبه بررسی می شود و بعدا در شکل رسمی به سازمان ملل فرستاده خواهد شد.
«ابراهیم زلفانیان» رئیس شعبه تنظیم این کمیته امروز چهارشنبه به خبرنگار بخس تاجیک رادیو آزادی گفت: در این همایش ادبا و دانشمندانی از ایران، هندوستان، افغانستان، بریتانیا، روسیه و کشور‌های منطقه (به استثنای ازبکستان ) شرکت می‌کنند .
به گفته قول او «با درنظرداشت رسالت و اهمیت زبان « فارسی تاجیکی » در تاریخ بشر و در تربیت جامعه جهانی در عرصه‌های گوناگون، ضرورت به برگشت این زبان به جایگاه اصلی خود به وجود آمده ‌است».
این مسئول کمیته زبان و اصطلاحات گفت با زبان روسی در سراسر جهان در مجموع فقط 170 میلیون نفر صحبت می‌کنند با این وجود آن به عنوان یکی از زبانهای رسمی سازمان ملل پذیرفته شده‌است اما چرا زبان «تاجیکی - فارسی» با بیش از 230 میلیون گوینده‌اش از چنین مقامی محروم است.
به گفته عبدالرحیم زلفانیان به خاطر دقیق کردن اسناد لازم برای ارائه به یونسکو از مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان نیز درخواست شده است که جمعیت دقیق فارسی‌زبان‌های دنیا را به آن‌ها اعلام نمایند.
مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان اعلام کرده است که هم اکنون در سراسر جهان 237 میلیون نفر به زبان «تاجیکی - فارسی» صحبت می‌کنند.
فارسی یا پارسی یکی از زبان‌های هند و اروپایی در شاخه زبان‌های ایرانی جنوب و جنوب غربی است که در ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان با آن سخن می‌گویند. زبان فارسی در ایران و تاجیکستان رسمی و در افغانستان هم یکی از دو زبان رسمی این کشور است.
زبانی رسمی هندوستان نیز تا پیش از استعمار بریتانیا فارسی بود.
زبان فارسی را در افغانستان به طور رسمی دری و در تاجیکستان تاجیکی می‌گویند.
از مقام رسمی و دولتی شدن زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان 26 سال می‌گذرد. طرح یکم قانون زبان در روز 22 ژوئیه سال 1989 در پی تلاش‌های یک عده از روشنفکران تاجیک ،‌تظاهرات و گردهمایی جوانان و بحث‌های شدید در مطبوعات کشور از طرف شورای عالی یا پارلمان وقت کشور قبول شده بود.
تاجیکستان طی 20 سال گذشته عید روز زبانش را روز‌های 22 ژوئن تجلیل می‌کرد ولی پارلمان تاجیکستان پنجم اکتبر سال 2009 طرح جدید قانون زبان را تصویب کرد و روز عید زبان را نیز به پنجم اکتبر تغییر داد.
آساق**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش تاجیکستان برای رسمی کردن زبان «فارسی تاجیکی» در سازمان ملل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات