ابراز نگرانی پاکستان از احتمال 'هسته ای شدن' اقیانوس هند

به گزارش رسانه های پاکستان، 'سرتاج عزیز' عصر روز گذشته با حضور در مجلس سنای پاکستان، همچنین نسبت به آزمایش اخیر یک سامانه موشکی 'ضد موشک های بالستیک' توسط هند ابراز نگرانی کرد و آن را باعث تشدید رقابت های تسلیحاتی و برهم خوردن توازن قدرت در جنوب آسیا دانست.
حدود 20 روز پیش نیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی، در ادامه واکنش های اسلام آباد به فعالیت های هسته ای هند به ویژه انجام فعالیت های هسته ای این کشور در اقیانوس هند، گفت که این اقدامات می تواند تهدید جدی برای همه 32 کشوری باشد که به آبهای اقیانوس هند راه دارند.
وی گفته است که پاکستان در نظر دارد تا در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را برای ضرورت اعلام شدن اقیانوس هند به عنوان یک 'منطقه عاری از سلاح هسته ای'، ارائه کند و برای کمک به تصویب این قطعنامه، به رایزنی با کشورهای مختلف برای کسب حمایت آنان خواهد پرداخت.
پاکستان سعی دارد تا با مطرح کردن خطر هسته ای شدن و یا آلوده شدن اقیانوس هند به مواد هسته ای، حمایت کشورهای حاشیه این اقیانوس و کشورهای منطقه را که در نزدیکی این اقیانوس قرار گرفته اند، برای پیشبرد تلاش های دیپلماتیک خود علیه هند جلب کند.
سرتاج عزیز در جلسه روز گذشته سنا همچنین اظهار داشت که آزمایش های موشکی هند مغایر تلاش ها برای حسن همسایگی در منطقه است و پاکستان را نیز مجبور می کند که از هیچ تلاشی برای تقویت توانمندی های دفاعی خود دریغ نکند.
اختلاف ها و تنش های سیاسی و مرزی کهنه میان هند و پاکستان و وجود فضای بی اعتمادی شدید میان این دو همسایه ناسازگار، سبب شده تا دو کشور مدام درحال گسترش توانمندی های نظامی-دفاعی از جمله توانمندی های موشکی و هسته ای خود باشند و این امر سبب نوعی رقابت تسلیحاتی خطرناک در جنوب آسیا شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی اسلام آباد همچنین با اشاره به تلاش های هند برای ملحق شدن به گروه تامین کننده مواد هسته ای (Nuclear Supplying Group) گفت که پاکستان فعالیت های دیپلماتیک خوبی برای مانع شدن در مسیر پیوستن هند به این گروه انجام داده و این تلاش ها برای مقابله با رویکردهای تبعیض آمیز در زمینه ملحق شدن کشورها به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای، موثر واقع خواهد.
پاکستان و هند که هیچ کدام پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) را امضا نکرده اند، با این وجود هر دو خواستار محلق شدن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای هستند و به نظر می رسد که هند در شرایط کنونی با توجه به روابط بهتر و نزدیک تر با آمریکا، شانس بیشتری نسبت به پاکستان برای ملحق شدن به این گروه دارد و این موضوعی است که اسلام آباد نسبت به آن نگران است.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابراز نگرانی پاکستان از احتمال 'هسته ای شدن' اقیانوس هند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات