نشست ویژه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار شد

به گزارش روزچهارشنبه ایرنا ازسازمان ثبت اسناد واملاک کشور،‌ دراین نشست که احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پالیزدار دبیرستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی، افشار معاون وزیر و رییس سازمان امور اراضی، جلالی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، اردلان رییس سازمان نقشه برداری و نمایندگان معاونت اطلاعات اقتصادی و مبارزه با مفاسد کلان وزارت اطلاعات، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و معاونت برنامه ریزی وزارت نیرو در آن حضور داشتند، در مورد ایجاد هماهنگی میان دستگاه های متولی امر زمین به منظور تسریع در اجرای قانون کاداستر جامع بحث و بررسی شد.
تویسرکانی در این نشست با اشاره به سابقه دیرینه کاداستر در کشور گفت: کاداستر قبل ازانقلاب در قانون آمده و به شکل اجرایی از سال 1373 در کشور آغاز شد و تا پایان سال 88 تنها حدود 500 هزار هکتار از اراضی شهری تحت این سیستم گرفته بود.
وی اظهارکرد: با تاکیدات رییس قوه قضائیه، این کار از سال 88 سرعت پیدا کرد و ظرف دوسال، 95 درصد عرصه شهرها که حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار را شامل می شود در این سیستم جانمایی و تثبیت شد.
رییس سازمان ثبت افزود: هدف گذاری ابتدای این طرح، کاداستر شهری و توجه به صدور اسناد مالکیت و دقت در حدود مالکیتهای اشخاص بود که در کنار این مسئله، بحث کاداستر روستایی نیز مورد توجه قرار گرفت.
تویسرکانی با بیان اینکه اجرای کاداستر به نحو جامع و کامل یک نیاز ضروری کشور است، بیان داشت: در برنامه پنجم توسعه در ماده 211 توجه به کاداستر خارج از محیط شهرها و مالکیت های دولت و در قانون توسعه بخش کشاورزی در ماده 9 در حوزه منابع طبیعی و اراضی کشاورزی نیز تکلیفی متوجه سازمان ثبت و وزارت جهاد کشاورزی شد که تا پایان برنامه پنجم مستندسازی مالکیت های دولت انجام شود که این اتفاق نیز نیفتاد و در قانون اخیر یعنی قانون جامع حدنگار(کاداستر) که از ابتدای سال 94 اجرایی شده به همه نیازمندی های اجرای کاداستر جامع توجه شده است.
معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به مواد قانونی مختلف این قانون اظهارکرد: ظرف مدت پنج سال از اجرای این قانون، موقعیت و حدود کلیه املاک و اراضی داخل مرزهای جغرافیایی کشور باید مشخص و تثبیت شده و امکان بهره برداری از نقشه ها فراهم شود.
تویسرکانی گفت: درمواد دیگر این قانون دستگاههای مختلف بالاخص دستگاههایی که متولی مالکیتهای دولت بر اراضی هستند مثل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه برداری مکلف به همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده اند که در این زمینه نیازمند هماهنگی های بسیار زیادی هستیم.
وی افزود: دو آئین نامه اجرایی می بایستی در این زمینه تهیه می شد که آئین نامه اول در حوزه الزامات و ساز و کارها با همکاری سازمان ثبت و وزارت دادگستری تهیه و از سوی قوه قضائیه ابلاغ گردید ولی آئین نامه بعدی که باید ظرف مدت شش ماه به تصویب دولت می رسید با گذشت یکسال از اجرای این قانون تا کنون تهیه و تصویب نشده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشوربا تاکید برضرورت هماهنگی میان دستگاه های متولی امر زمین و لزوم ارائه سریع مستندات ازسوی آنها، همچنین تامین منابع و اعتبارات لازم و مشخص شدن سهم هر کدام ازدستگاهها به طور شفاف اظهارداشت: در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب شد که سازمان ثبت به طور سالیانه گزارشی از روند اقدامات کاداستر به مجلس ارائه دهد که گزارش سال اول این قانون شامل اقدامات گسترده سازمان ثبت در حوزه املاک و تثبیت مالکیتها و تدارک وسیع سخت افزار و نرم افزارهای لازم و البته کم کاری برخی دستگاهها در عدم ارائه مستندات به این سازمان به مجلس تقدیم شد.
وی افزود: اگر واقعا به دنبال استقرار کاداستر رشد یافته در کشور هستیم و تمام لایه های آن مدنظر ما قرار دارد باید ابتدا بستراصلی کاداستر و مالکیت ها و نوع کاربری ها مشخص شود و درگام بعدی به لایه های دیگرآن بپردازیم و اگر اقدامات پراکنده و موازی در این زمینه انجام شود نه تنها به اهداف اصلی کاداستر دست نخواهیم یافت بلکه اتلاف هزینه زیادی هم صورت می گیرد.
دبیرستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در این نشست گفت: هرچه که زمان اجرای قانون جامع کاداستر به تاخیر بیفتد اجرای آن نیز پیچیده تر و سخت تر می شود و به تبع آن زمین خواری و دست یازی هایی که بیت لمال صورت می گیرد دیگر قابل جبران نخواهد بود.
کاظم پالیزدار افزود: متاسفانه شاهد این هستیم که بخش زیادی از زمین های دولتی به تصرف افراد سودجو در می آید و کاداستر کمک بسیار زیادی به حفظ بیت المال می کند.
وی اظهارداشت: وظیفه ذاتی این ستاد هماهنگی است و تعاملات لازم درمورد و اجرای هرچه بهتر قانون جامع کاداستر و ارسال مستندات به سازمان ثبت از سوی این ستاد پیگیری خواهد شد.
دراین نشست همچنین مسائل مختلف اجرای این قانون از سوی نمایندگان سازمانهای متولی امر زمین مطرح و گزارشی از چگونگی اجرای کاداستر و نحوه همکاری دستگاههای مرتبط از سوی مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شد.
اجتمام/1724/2181

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست ویژه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات