سامانه یکپارچه بهداشتی در کردستان فعال سازی شده است

به گزارش ایرنا، دکتر فرزام بیدارپور روز چهارشنبه در جلسه کارگروه بانوان خانواده در جمع مسوولان ادارات و بانوان در سنندج با بیان اینکه از سال 76- 77 این طرح در سطح کشور اجرا شده است افزود: این سامانه برای تمام گروهای سنی در راستای ارایه خدمات بهداشتی درمانی در قالب برنامه‌ها و پروژه‌های تحول نظام سلامت در وزارت بهداشت تدوین شده است.
وی اظهار کرد: تمام اطلاعات مربوط به خانوارها، نوع خدمات بهداشتی درمانی مورد نیاز در مراکز و پایگاه‌های سلامت جامعه و خانه‌های بهداشت در این سامانه ثبت می‌شود.
وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر 25 درصد علل مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است گفت: سازمان بهداشت جهانی تا سال 2025 میلادی با اجرای برنامه های خاصی در صدد کاهش میزان مرگ و میرها ناشی از بیماری های واگیردار است.
وی اظهار کرد: بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماری های تنفسی چهار درصد علل مرگ و میر را به خود اختصاص داده است که نداشتن تحرک فیزیکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات چهار عامل ابتلا به این بیماری ها دانست.
وی با اشاره به جمعیت 1.5 میلیون نفری استان کردستان گفت: تاکنون 800 هزار نفر وارد سامانه یکپارچه بهداشت شده اند و از خدمات بهداشتی درمانی بهره مند می شوند.
بیدارپور با اشاره به اینکه طرح مراقبت های اولیه در مناطق شهری اول اسفند در استان آغاز شده است، اظهار کرد: طبق برنامه این دانشگاه تا پایان سال جاری حدود 90 درصد جمعیت استان باید در این سامانه ثبت نام شوند.
وی زنان شاغل در ادارات را یکی از گروه های هدف این سامانه ذکر کرد و افزود: تحت پوشش قرار دادن زنان میانسال یکی از اهداف طرح دانشگاه علوم پزشکی است و در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی ارایه خدمات پزشکی درمانی را آغاز کرده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 34 درصد جمعیت استان چاق، 30 درصد اضافه وزن و دو درصد جمعیت استان لاغر هستند گفت: این عوامل می تواند ریسک ابتلاء به بیماری های مرتبط با چاقی را در استان افزایش دهد.
هم اکنون 98 پایگاه سلامت در سطح ستان داریم که از این تعداد 74 مرکز سلامت در روستاها فعالیت دارند.
مدیردرمان سازمان تامین اجتماعی استان کردستان نیز ارایه خدمات سلامت به بانوان را بسیار مهم و ضروری برشمرد و گفت: ارایه خدمات بهداشتی- درمانی به بانوان شاغل و بانوان خانه دار باید مورد توجه جدی مسوولان قرار گیرد.
هوشنگ فولادی راه اندازی سامانه یکپارچه بهداشتی در استان و صدور شناسنامه سلامت برای افراد را مطلوب توصیف کرد و افزود: از آنجا که این طرح در میان زنان شاغل در ادارات اجرا می شود این طرح می تواند به شناسایی سطح سلامت زنان شاغل در ادارات کمک کند.
وی تاکید کرد: ارایه خدمات بهداشتی درمانی به بانوان شاغل و بانوان خانه دار باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد و در این راستا هزینه های درمانی مورد نیاز تامین شود.
وی با اشاره به اینکه انجام برخی آزمایش ها و معاینات در برخی سنین برای زنان اجباری است و همه زنان جامعه ملزم به آزمایش پاپ اسمیر و و ماموگرافی هستند گفت: معاینات دوره ای و سالانه بانوان در راستای توجه به سلامت جسمی بانوان باید در دستور کار جدی ادارات قرار گیرد.
سرپرست تامین اجتماعی شهرستان سنندج نیز با اشاره به اینکه زنان جامعه بخشی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و رکن اصلی جامعه را بانوان تشکیل می دهند بر ارتقای سلامت زنان جامعه تاکید کرد.
صبا رامین فر توسعه سلامت را یکی از شاخصه های توسعه یافتگی جوامع برشمرد و گفت: توسعه استان مرهون توسعه و ارتقای سلامت بانوان است.
وی با اشاره به اینکه زنان شاغل سرمایه های ارزشمند سازمان محسوب می شوند گفت: اجرای طرح سامانه سلامت در ادارات به شناسایی و غربالگری بیماری های بانوان کمک می کند.
وی با اشاره به اینکه زنان به عنوان مدیران خانواده نقش بسیار مهمی دارند و بانوان شاغل در مقایسه به بانوان خانه دار وظایف خطیری بعهده دارند اظهار کرد: اجرای این طرح در ادارات با هدف حفظ نیروهای ارزشمند سازمان و ارتقای سلامت زنان شاغل ضروری است.
وی همچنین اجرای این طرح و سنجش سلامت بانوان می تواند از ابتلاء بانوان به بیماری های صعب العلاج پیشگیری کند.
7352/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سامانه یکپارچه بهداشتی در کردستان فعال سازی شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات