کاهش صادرات و واردات کالا در خراسان رضوی

مسعود عاطفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در دو ماه اول امسال 331 هزار تن کالا به ارزش 250 میلیون دلار از گمرکات و بازارچه های مرزی این استان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن یک درصد و از نظر ارزش 11 درصد کاهش داشته است.
وی اظهار کرد: دو میلیون و 860 هزار دلار از صادرات مزبور از محل تجارت چمدانی، 14 میلیون و 165 هزار دلار از محل بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون و بقیه آن به صورت صادرات تجاری از گمرکات انجام گرفته است.
وی وزن و ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی در دو ماهه اول سال گذشته را نیز 333 هزار تن به ارزش 282 میلیون دلار ذکر کرد.
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل زعفران در بسته بندی بیش از 30 گرم و 10 تا 30 گرم، سیب، کفپوش های غیر مخملباف بوده که به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و عراق صادر شده است.
وی افزود: در دو ماه ابتدای امسال 76 هزار تن کالا به ارزش 49 میلیون و 500 هزار دلار نیز وارد استان خراسان رضوی شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن پنج درصد و از نظر ارزش شش درصد کاهش داشته است.
وی اظهار کرد: در این مدت عمده کالاهای وارد شده به خراسان رضوی پنبه، مخلوط های گندم، سولفات آمونیوم و کنجد از کشورهای ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و چین بوده است.
عاطفی گفت: وزن و ارزش کالاهای وارداتی از طریق گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی در دو ماه ابتدای سال گذشته 80 هزار تن به ارزش 52 میلیون و 700 هزار دلار بود.
وی افزود: با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات کالا، تراز بازرگانی خارجی گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی طی دو ماه اول امسال مثبت و معادل 200میلیون و 500 هزار دلار است.
وی اظهار کرد: در این مدت 332 هزار و 421 نفر از طریق گمرکات مرزی استان و فرودگاه مشهد تردد داشتند که از این تعداد 169 هزار و 155 نفر وارد کشور شده و 163 هزار و 266 نفر از کشور خارج شدند.
خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.
کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی به ترتیب افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه هستند.
سیمان، مواد غذایی و زعفران عمده کالاهای صادراتی این استان را تشکیل می دهند.
7489 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش صادرات و واردات کالا در خراسان رضوی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات