۸۵ درصد جمعیت روستایی استان همدان به شبکه آبرسانی متصل است

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی هاشمی ظهر چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی که در استانداری همدان برگزار شد، عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی از سال ۱۳۷۷ در راستای تامین، تولید، انتقال، ذخیره، توزیع و گندزدایی آب شرب و رساندن آن به مناطق روستایی در حال انجام وظیفه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان با بیان اینکه نسبت وجود روستا به شهر در کشور ۲۹ درصد و این نسبت در استان همدان ۴۱ درصد است، گفت: استان همدان یک استان روستایی می باشد.

وی با اشاره به اینکه به جز شهر همدان و ملایر سایر شهرستان ها جمعیت روستایی برابری با جمعیت شهری دارد، ادامه داد: در شهرستان های کبودرآهنگ، بهار و زرن جمعیت روستایی بالاتر از جمعیت شهری است.

سید مصطفی هاشمی با اعلام اینکه در مجموع ۹ شهرستان استان، شهرستان ملایر با ۲۰۷ روستا بیشترین و فامنین با ۶۳ روستا دارای کمترین روستاست، اظهار داشت: از مجموع ۱۰۷۱ روستا در استان همدان ۷۷۵ روستا با ۱۶۰ هزار مشترک زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان باتوضیح اینکه هم اکنون ۸۹۰ منبع تأمین آب شرب روستایی در استان همدان وجود دارد، افزود: از مجموع این منابع ۴۰۰ منبع آن چاه عمیق، ۴۹۰ مورد چشمه، قنوات و چاه دستی، آب شرب مردم روستاها را تامین می کنند.

هاشمی با بیان اینکه تاسیسات آبی روستا ها فرسوده است، گفت: سال گذشته بنا بر ماده ۱۸۰ قانون مقرر بود ۶ میلیارد تومان اعتبار به تعمیر این تاسیسات آبی اختصاص یابد که ریالی تخصیص نیافت و ۳۷میلیارد تومان از طریق صندوق توسعه ارزی اعتبار گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه بخش فاضلاب روستایی در کشور یک پدیده جدید است و تجربه کافی در این زمینه وجود ندارد، اظهار داشت: به دلیل حجم کم فاضلاب های روستایی پکیج هایی ساخته شده و در حال انجام آزمایش بر روی آنها هستیم.

سید مصطفی هاشمی با اعلام این خبر که ۵۸مجتمع آبرسانی در استان طراحی شده است، عنوان کرد: ازین تعداد ۱۹ مجتمع به عنوان مجتمع درجه یک شناخته شده و در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان با توضیح اینکه کارهایی برای رفع کمبود آب روستاها انجام شده که حفر ۲۱ حلقه چاه مکانیکی، حفر ۱۳ حلقه چاه دستی دهانه گشاد و لایروبی و کف کنی ۲۰ حلقه چاه و همچنین تجهیز ۲۱ حلقه چاه دستی ازین موارد است، گفت: ۲۳۳ روستا در استان همدان نیاز به عملیات اجرایی آبرسانی دارند که هزینه ای افزون بر۸۳۰میلیارد ریال برای این امر نیاز است.

وی عنوان کرد: حفر و تجهیز ۹۹ حلقه چاه، تجهیز ۱۳۹ حلقه چاه دستی، احداث ۶ باب ایستگاه پمپاژ و احداث ۸هزار و ۶۷۰ متر مکعب مخزن آب احساس نیاز می شود.

هاشمی با بیان اینکه ۶ مجتمع آبرسانی با اعتبار ۶۶ میلیارد تومان در دست احداث است، گفت: مقرر شده در سال های آتی ۹۲درصد روستاهای کشوری در سطح یک قرار گیرند و مستهلکات در این روستاها به کمتر از ۲۱ درصد برسد.

هاشمی در پایان از چالشهای موجود در شرکت آب و فاضلاب روستایی سخن گفت و افزود: این چالشها، کاهش شدید آب در روستاهای استان، پایین بودن تعرفه آب بها، نبود توازن و تناسب میان نیازهای اعتباری و همچنین افزایش تعرفه برق و ناچیز بودن آب است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۸۵ درصد جمعیت روستایی استان همدان به شبکه آبرسانی متصل است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات