سرانه فضای مطالعه در ماسال به هیچ وجه مناسب نیست

تالار مطالعه فرماندار ماسال گفت: با وجود تعداد بالای علاقه‌مندان به کتابخوانی، سرانه فضای مطالعه شهرستان با رتبه ۱۵ استانی، به هیچ وجه از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، به نقل از روابط عمومی فرمانداری ماسال، محمود قاسم‌ن‍ژاد در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ماسال اظهار داشت: شهرستان ماسال در سال 94 به لحاظ میزان مراجعه کننده به کتابخانه رتبه هشتم استان و از حیث توزیع اعضای کتابخانه به جمعیت با 3/2 درصد رتبه پنجم استانی را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه با وجود تعداد بالای علاقه‌مندان به کتابخوانی، سرانه فضای مطالعه شهرستان با رتبه 15 استانی، به هیچ وجه از وضعیت مناسبی برخوردار نیست،‌ تصریح کرد: جا دارد از ظرفیت همه ادارات و نهادهای شهرستان در جهت توسعه فضای مطالعه استفاده شود.

فرماندار ماسال وضعیت شاخص های مطالعه و کتابخوانی شهرستان را با در نظر گرفتن تازه تأسیس بودن شهرستان، مناسب ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت مطالعاتی طبقات مختلف اجتماعی شهرستان نشان  می‌دهد در صورت بهبود شاخص سرانه فضای مطالعه می تواند وضعیت مناسب‌تری  را از حیث شاخص کتابخوانی کسب کند.

وی راه اندازی ایستگاه‌های مطالعه در سطح ادارات، رستوران‌ها، درمانگاه‌ها و دیگر فضاهای عمومی را از جمله راهکارهای توسعه  فضای مطالعه برشمرد و افزود: حتی می‌توان چنین ایستگاه‌هایی در نانوایی‌ها، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی ها نیز راه‌اندازی شود تا از هر فرصتی برای تشویق مردم به مطالعه کتاب استفاده شود.

قاسم‌نژاد استفاده انجمن کتابخانه‌های عمومی از ظرفیت خیرین دغدغه‌مند حوزه فرهنگی را یکی دیگر از راهکارهای افزایش فضای مطالعه دانست و اظهار داشت: در صورت اطلاع رسانی مناسب، بسیاری از افراد حاضر هستند در جهت توسعه فضای کتابخانه‌های عمومی مشارکت کنند.

وی با اشاره به توجه ویژه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان به توسعه فضاهای فرهنگی شهرستان در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سال جدید نیز سعی می‌کنیم توجه ویژه‌ای به توسعه کتابخانه‌های عمومی داشته باشیم چرا که مأنوس شدن جامعه با کتاب، موجب تقویت سرمایه اجتماعی جامعه و بهبود ارتباطات می‌شود و به تبع آن رفتارهای اجتماعی مناسب نیز در جامعه رواج می‌یابد.

فرماندار ماسال وضعیت سرانه مطالعه کتاب کشور را با وجود سابقه درخشان فرهنگی و اجتماعی، بسیار پایین ارزیابی کرد و افزود: از شهرداران و متولیان شهری انتظار می‌رود ضمن ایجاد فضاهای مناسب جهت مطالعه کتاب در سطح شهر، شهروندان را به مطالعه بیش از پیش کتاب تشویق کنند.

قاسم‌نژاد همچنین بر لزوم نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در بین آحاد جامعه تأکید کرد و افزود: ایجاد ایستگاه‌های مطالعه عمومی در سطح شهر و استفاده از کتاب به‌عنوان هدیه در بین خانواده‌ها از جمله راهکارهایی است که می‌تواند زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه را فراهم آورد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرانه فضای مطالعه در ماسال به هیچ وجه مناسب نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات