آمار دانشجویان ایرانی محصل درآمریکا

کمیسیون نخبگان و آینده نگاری شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند و ایران در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ مقام دوازدهم را در مهاجرت دانشجو به آمریکا داشته است. به گزارش فارس، چهل و چهارمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری برگزار شد.

در این جلسه ادامه گزارش مهاجرت تحصیلی دانشجویی در دنیا با تمرکز بر اطلاعات آماری کشورهای اسلامی و منطقه و همچنین جمهوری اسلامی ایران، توسط رئیس کارگروه نخبگان ارائه شد.

از کشورهای اسلامی و منطقه کشور اندونزی، مالزی، ترکیه و کویت مورد بررسی قرار گرفت و بیان شد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۸۰۰۰ دانشجوی اندونزیایی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا ۲۴۶ میلیون دلار بوده است.

همچنین این آمار نشان می‌دهد مهاجرت دانشجویان اندونزیایی در آمریکا و بالعکس طی بیست سال گذشته طبق یک برنامه جامع و مشخص صورت نگرفته است. در ادامه و با بررسی اطلاعات آماری کشور مالزی، به حضور ۶.۸۸۲ دانشجوی مالزیایی مشغول به تحصیل در آمریکا و کمک ۲۱۸ میلیون دلاری این تعداد دانشجودر سال ۱۴/۲۰۱۳ اشاره و بیان شد کشور مالزی برای تبدیل شدن به قطب علمی در شرق آسیا برنامه جامع و دقیقی را در پیش گرفته است.

بررسی داده‌های آماری کشور کویت نیز نشان داد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۷۳۰۰ دانشجوی کویتی در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته‌اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا ۱۵۳ میلیون دلار بوده است. همچنین بیان شد کشور کویت با الگوگیری از عربستان در صدد تدوین نقشه جامع علمی کشور به منظور تقویت نیروی انسانی خود است. در ادامه به افزایش ۵/۴۲ درصدی تعداد دانشجویان کویتی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل نیز اشاره شد.

بر اساس آمار اعلام شده در کشور ترکیه، در سال ۱۴/۲۰۱۳ تعداد ۱۱۰۰۰ دانشجوی ترک در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند و در این سال ترکیه مقام یازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته و سهم آن در کمک به اقتصاد آمریکا ۳۹۷ میلیون دلار بوده است.

در سال ۱۴/۲۰۱۳، ۵۲ درصد دانشجویان ترک در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل بوده‌اند و در حال حاضر بخش قابل توجهی از دانشجویان ترک در آمریکا در رشته‌های علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند. بررسی آمار دانشجویان ترکیه ای در آمریکا در هفده سال اخیر نیز نشان داد این کشور روند تقریبا ثابتی را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.

در ادامه همین گزارش اطلاعات آماری جمهوری اسلامی ایران در مورد مهاجرت تحصیلی دانشجویی به آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بیان شد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۱۰.۲۰۰ دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند. ایران در سال ۱۴/۲۰۱۳ مقام دوازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.

در ادامه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در ۳۱ سال اخیر ارائه و اشاره شد از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۹۹ تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا با رشد منفی مواجه بوده و از حدود ۲۰ هزار نفر در سال ۱۹۸۳ به حدود ۱۷۰۰ نفر در سال ۱۹۹۹ رسیده است. پس از آن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ روند رشد با شیب ملایم همراه بوده بطوریکه در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا به حدود ۱۰.۲۰۰ نفر افزایش یافته است.

پس از ارائه گزارش اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات در رابطه با طرح موضوع و ارائه گزارش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب، لزوم توجه به کیفیت دانشگاه‌ها و ضرورت ماموریت گرا شدن دانشگاه‌ها به منظور تامین نیروی انسانی کارآمد، مشخص کردن نقش و وظیفه دانشگاه‌ها و دیگر ارگان‌ها و سازمان‌ها در کاهش مهاجرت تحصیلی و افزایش جذب دانشجویان خارجی، تعیین سیاست‌های کلی و کلان به عنوان فلسفه زیر بنای مقوله مهاجرت، مشخص کردن دلایل مهاجرت و عوامل کششی و رانشی مهاجرت به منظور تهیه پیش نویس سیاست‌ها و پرهیز از سیاسی شدن و رعایت انصاف در بحث مهاجرت تحصیلی پرداختند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمار دانشجویان ایرانی محصل درآمریکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات