طرح ساماندهی محوطه پیرامون مسجد جامع عتیق اصفهان تصویب شد

به گزارش چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی استان اصفهان، رسول زرگرپور در نشست انجمن میراث فرهنگی اصفهان افزود: در این نشست مقرر شد تا یک ماه آینده پایشی بر روی تمام سیستم های آب و فاضلاب محلات پیرامون مسجد با نظارت ادارات کل آب منطقه ای و میراث فرهنگی انجام شود.
وی اظهار داشت: بر اساس مصوبه این نشست تمام انشعابات هوائی برق پیرامون مسجد باید تا دو ماه آینده توسط اداره برق جمع آوری و اتصالات بصورت زیرزمینی نصب و ساختمان های پست برق منطقه پیرامون نیز متناسب با شوون و ساختار معماری مسجد بازسازی شود.
وی با بیان اینکه تردد موتور سیکلت و عدم ساماندهی مشاغل پیرامون مسجد، از مهمترین معضلات پیرامون این بناست، تاکید کرد: مقرر شد کار ساماندهی این محدوده با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و معاونت خدمات شهری در اسرع وقت انجام شود.
زرگرپور افزود: طبق این مصوبه تاسیس سرویس های بهداشتی جدید مسجد از فردای تشکیل این جلسه باید با همکاری اداره کل اوقاف،میراث فرهنگی و شهرداری شروع و با همکاری ادارات اوقاف و میراث فرهنگی و مشارکت هیات امناء، خدمات مذهبی ارائه شده در مسجد به نمازگزاران به روز شود و در شان مسجد جامع عتیق ارتقاء یابد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان هم در این نشست گفت: مسجد جامع عتیق اصفهان بعنوان یکی از کهن ترین و بزرگترین مساجد ایران با قدمت حدود یکهزار و 300سال بعنوان اولین مسجد جهان اسلام در سال 1391 به ثبت جهانی رسید.
فریدون الهیاری افزود: این مسجد در قلب بافت تاریخی اصفهان قرار گرفته و با توجه به اینکه تراکم جمعیت در این منطقه بسیار بالاست، برای بهینه سازی ارائه خدمات مذهبی و گردشگری، ساماندهی محورهای پیرامون مسجد با همکاری نهادهای مختلف بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.
الهیاری گفت: در دو ماه اول امسال بیش از 16 هزار گردشگر خارجی و پنج هزار گردشگرداخلی ازاین مسجد دیدن کرده اند.
مسجد جامع عتیق اصفهان یکی از کهن ترین مساجد جامع ایران در جهان اسلام به شمار می رود.
این مسجد بزرگ با مساحت بیش از 22 هزار مترمربع و با برخورداری از بیش از 10 دوره تحول معماری از سده دوم تا سیزدهم هجری قمری دائرة المعارفی متنوع از سبک های معماری و تزئینات وابسته به آن را در برابر دیدگان ارائه می کند.
مسجد جامع اصفهان در سال 1391 با رأی قاطع اعضای شورای ثبت جهانی وابسته سازمان بین المللی یونسکو بعنوان اولین مسجد جهان اسلام به ثبت جهانی رسید.
6027/7150

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح ساماندهی محوطه پیرامون مسجد جامع عتیق اصفهان تصویب شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات