راز و رمز یک شله‌زرد عالی

شله زرد یکی از دسر‌های سنتی ایرانی‌ست که اغلب اوقات برای مراسم مذهبی، نذری و البته افطار‌های ماه مبارک رمضان پخت می‌شود. پخت این دسر خوش‌عطر و شیرین سنتی راز و رمز‌های خودش را هم دارد و سختی‌هایی هم دارد اما نتیجه آنقدر لذیذ و خوش‌طعم است که واقعا به تمام تلاش‌ها و سختی‌هایش می‌ارزد. راز و رمز یک شله‌زرد عالی
سرویس سبک زندگی فردا: شله زرد یکی از دسر‌های سنتی ایرانی‌ست که اغلب اوقات برای مراسم مذهبی، نذری و البته افطار‌های ماه مبارک رمضان پخت می‌شود. پخت این دسر خوش‌عطر و شیرین سنتی راز و رمز‌های خودش را هم دارد و سختی‌هایی هم دارد اما نتیجه آنقدر لذیذ و خوش‌طعم است که واقعا به تمام تلاش‌ها و سختی‌هایش می‌ارزد. 
به شله زرد ماه رمضان مخصوصا باید غیرت داشت. اصلا به کم و ساده راضی نباشید و بیاید تا با هم یک شله‌زرد عالی و بی‌نقص بسازیم. 
اولین اصل و مهم‌ترین اصل شله‌زرد غلظت آن است. شله‌زرد نه باید شل و وا‌رفته باشد و نه سفت یک غلظت مطلوبی باید داشته باشد، به سبک شله‌زردهای مادرها و مادربزرگ‌ها که اغلب ما در بچگی طعمش را چشیده‌ایم و هنوز مزه‌اش با ما همراه است. 
مواد لازم:
برنج، یک لیوانشکر، سه لیوانکره، ۵۰ گرمزعفرانگلاب، یک سوم لیوانخلال بادام، ۵۰ گرمخب حالا برویم سراغ شله‌زرد:
۱.برنج
برنج را از شب قبل بشویید و داخل آب بریزید و بگذارید خیس‌بخورد. یادتان باشد می‌خواهیم شله‌زرد درست کنیم و این یعنی وظیفه برنج شله شدن است. پس از خیساندن برنج نترسید و لازم هم نیست از مرغوب‌ترین و خوش‌قدترین برنج‌تان استفاده کنید. 
اما خب اگر فرصت نداشتید هم ایرادی ندارد، برنج را چند ساعت در آب‌گرم بریزید و بعد داخل مخلوط‌کن بریزید و یا با گوشت‌کوب‌برقی، قد برنج‌ها را بشکنید و آماده کنید برای شله ‌شدن. حالا برنج را با آب بگذارید داخل دیگ روی شعله آرام آرام بپزد. معمولا برای هر لیوان برنج ۶-۷ لیوان آب لازم دارد و یکی دو ساعته هم می‌پزد اما از آنجا که این امر به نوع برنج بستگی دارد، مدام سرکشی کنید و مراقب باشید، اگر بیش‌ از حد وابرود هم کارتان خراب می‌شود. برنج باید شکوفا و نرم بشود. 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
 ۲.زعفران
برای شله‌زرد بسته به سلیقه شخصی‌تان دوراه را می‌توانید انتخاب کنید. یکی اینکه زعفران را بسایید و دم بدهید و بعد استفاده کنید. و یا اینکه اگر دوست دارید رگه‌های زعفران در شله‌زردتان پیدا باشد، زعفران نساییده دم بدهید و استفاده کنید. 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
اما اگر گزینه اول را انتخاب می‌کنید پس بدانید و آگاه باشید که باید زعفران را در هاون بسایید تا کامل پودر شود و سپس داخل نصف لیوان آب‌جوش بریزید و درش را ببندید و اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد، بعد از حدود یک دقیقه درش را بردارید و یک حبه یخ داخل لیوان زعفران بیندازید، 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
این کار باعث می‌شود یک شک به زعفران وارد شود و خوش‌رنگ تر بشود.
وقتی زعفران خوب دم‌کشید به برنج‌ها اضافه‌اش کنید.
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
۳.شکر
حتما مطمئن شوید برنج پیش از اضافه شدن شکر کاملا پخته شده است. قانونا باید شکر سه برابر برنج باشد در شله‌زرد اما شیرینی شله‌زرد خیلی سلیقه‌ای ست. کم کم شکر را اضافه کنید و شیرینی‌اش را بچشید و تا جایی که حس می‌کنید لازم است شکر بریزید و بگذارید برنج و شکر بپزد و غلیظ شود. 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
۴.گلاب
پس از اینکه برنج و شکر به اندازه کافی پخت و غلیظ شد گلاب را اضافه کنید.
۵.کره
پس از ده دقیقه از اضافه کردن گلاب، کره را به مواد اضافه کنید.
۶.خلال بادام
حالا فقط ماند مرحله آخر و اضافه کردن خلال بادام. خلال ها را اضافه می‌کنید و زیر دیگ شعله پخش‌کن می‌گذارید و درش را می‌بندید تا برای ۲۰ دقیقه بماند و دم‌بکشد.
البته اگر فر دارید می‌توانید در دیگ را ببندید و ۲۰ دقیقه بگذارید داخل فر دم بکشد. 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
نکته: 
یک نفر باید مدام بالای سر دیگ باشد و هم بزند که ته نگیرد.
چندین مرحله باید بچشید شله‌زردتان را هم در مرحله پخت برنج، هم بعداز پخت با شکر برای چشیدن مقدار شیرینی و بعد از غلیظ شدن برای اطمینان از مقدار غلظت، بعد از اضافه کردن گلاب و کره هم بهتر است بچشید و مطمئن شوید همه چیز به اندازه کافی‌ست. 
داخل گلاب می‌توانید چند دانه هل بیاندازید و بگذارید بماند، ترکیب عطر گلاب و هل در شله‌زرد عالیست.
این مرحله آخر باعث می‌شود بعد از چند روز هم شله‌زرد آب نیاندازد. 
راز و رمز یک شله‌زرد عالی
شله‌زردتان را با دارچین و خلال پسته تزئین کنید.نوش جان و التماس دعا 

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راز و رمز یک شله‌زرد عالی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات