سوخت نیروگاه شهید رجایی قزوین 100 درصد گاز است

سیاوش شمسی پور روز چهارشنبه به مناسبت هفته محیط زیست در جمع خبرنگاران افزود: از جمله دستاوردهای مهم مدیریت استان در سایه نگاه ویژه دولت تدبیر و امید، تغییر کامل سوخت نیروگاه شهید رجایی از مازوت به گاز بوده است.
وی با اشاره به انجام این کار از بهمن ماه سال گذشته، گفت: با توجه به استفاده از سوخت مازوت به جای گاز و افزایش آلودگی هوای استان طی سال های گذشته و نیز براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، روند استفاده از گاز برای این نیروگاه همچنان ادامه خواهد داشت.
به گفته شمسی پور، اعمال سخت گیرانه قوانین از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و نگاه تدبیرانه دولت در جهت اهمیت حفظ سلامت مردم، تاثیر منفی آلودگی هوا بر سلامت و بهداشت را به همراه خواهد داشت.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش تخریب محیط زیست و حفظ آن، 35 راهبرد از سوی سازمان محیط زیست تدوین و به مورد اجرا گذاشته شده است.
شمسی پور، تهیه گزارش تدوینی از وضعیت محیط زیست استان را یکی از راهبردهای در دست اقدام این سازمان برشمرد و گفت: هم اکنون مراحل نهایی این طرح طی شده و از اهداف مهم آن می توان به ارائه گزارشی از وضعیت آب و خاک، محیط زیست، هوا و اقلیم استان اشاره کرد که تا یک ماه آینده نیز نهایی خواهد شد.
وی یادآور شد: براساس ارزیابی های صورت گرفته توسط سازمان محیط زیست کشور، استان قزوین در راستای رعایت شاخصه های عمومی و اختصاصی در دو قسمت محیط طبیعی و انسانی از استان های برتر بوده است.
به گفته وی، ملاک کسب این امتیاز توجه به شاخصه های بهره گیری از روش های نوین، تکریم ارباب رجوع، به روز رسانی اطلاعات و تسهیل در امر خدمات رسانی می باشد.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه به مجهز شدن سیستم اطفا حریق به منظور جلوگیری از گسترش آتش سوزی در سطح مراتع و محیط زیست استان اشاره و افزود: در این راستا آموزش های لازم به ماموران و محیط بانان ارائه شده است.
شمسی پور به اجرای طرح مدیریت مناطق حفاظت شده اشاره و افزود: با توجه به پیشرو بودن استان در این زمینه، هم اکنون این طرح در سطح منطقه حفاظت شده باشگل به مورد اجرا گذاشته شده و به صورت آنلاین تصاویر این منطقه قابل مشاهده و رصد کردن است.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم در کنار اجرای این طرح، از تشکل های مردم منطقه در قالب تعاونی برای جذب گردشگر و حفاظت از آن استفاده کنیم زیرا در هر طرحی که مشارکت مردم در آن پررنگ تر بوده، آن طرح موفق تر عمل کرده است.
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به کنترل بیماری های حیات وحش استان اشاره و یادآور شد: متاسفانه طی سال گذشته شاهد بروز بیماری طاعون نشخوار کنندگان و تلفات تعدادی از گونه های جانوری در حیات وحش استان بودیم اما با کنترل به موقع، از گسترش این بیماری جلوگیری شد.
شمسی ادامه داد: در سرشماری زمستانه محیط زیست استان شاهد گسترش 27 درصدی جمعیت حیات وحش استان به نسبت سال گذشته بودیم که این مهم نشان دهنده تلاش محیط بانان و جلوگیری از شکارهای غیرمجاز بوده است.
وی به وجود پدیده گرد و غبار در سطح هوای منطقه در سال های اخیر اشاره و گفت: امسال با پیگیری های مدیریت عالی استان و برنامه های تدوین شده، بخشی از این مشکل مرتفع اما باز هم نیازمند گذشت زمان هستیم.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه، افزود: خوشبختانه رویکرد این برنامه نسبت به محیط زیست، رویکردی غنی و مثبت است که در آن سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه فرابخشی دیده شده و برای 16دستگاه دیگر استان نیز برنامه هایی در راستای حفاظت بیشتر از محیط تدوین شده است.
شمسی پور اضافه کرد: در این راستا لزوم پیوست زیست محیطی برای اجرای تمامی طرح های عمرانی، صنعتی و کشاورزی الزامی شده که این نیز از دیگر دستاوردهای مورد تاکید مقام معظم رهبری در دولت یازدهم است.
وی یادآور شد: تکثیر و رها سازی گونه آهو در دشت الله آباد و کل و بز وحشی در منطقه آوج از جمله برنامه های آینده این سازمان است.
وی، راه اندازی دفتر تشکل های زیست محیطی استان قزوین در جهت منسجم تر کردن تشکل ها را از دیگر برنامه ها این اداره کل عنوان و اضافه کرد: در حال حاضر 17 تشکل ثبت شده در استان وجود دارد که با آمار غیررسمی این تعداد به 26 تشکل رسیده و از بین آنها شش تشکل بسیار فعال هستند.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه ساماندهی پسماندهای روستایی و کشاورزی در استان را مستلزم فرهنگ سازی و مدیریت بهینه دانست و افزود: این طرح هم اکنون در 56 روستای شهرستان های آبیک و بویین زهرا به صورت پایلوت در دست اجرا قرار دارد.
شمسی پور با تاکید بر آموزش روستائیان به استفاده از پسماندهای کشاورزی، گفت: برای تحقق این امر طرحی در پنج روستای منطقه الموت در دست اجرا است که با اجرای آن حجم زیادی از پسماندهای روستایی کاهش یافته و باید تلاش شود تا روستائیان در این حوزه به صورت جدی تری وارد عمل شوند.
وی ادامه داد: سال گذشته از 261 واحد صنعتی پایش شده در استان، 48 واحد منجر به صدور اخطار زیست محیطی و 33 واحد دارای بار آلودگی زیاد شناسایی و معرفی شدند.
شمسی پور، برداشت بی رویه از گیاهان دارویی را معضلی بزرگ در جهت تخریب محیط زیست عنوان و افزود: ورود و خروج دام های غیرمجاز به استان نیز از دیگر عوامل تخریب محیط زیست به شمار رفته و باید توجه بیشتری به آن صورت گیرد.
وی در ادامه به احداث عملیات اجرایی جاده قزوین - تنکابن اشاره و یادآور شد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، تعریف زیست محیطی این طرح از سوی اداره محیط زیست در جهت کاهش صدمه های وارد آمده به محیط پیرامونی آن از سوی مدیریت ارائه خواهد شد.
به گفته وی، مقرر شده برای هرگونه عملیات اجرایی طرح احداث مسیر قزوین - کلاچای نیز نظارت و ارائه گزارش محیط زیست صورت پذیرد.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان قزوین در پایان به اجرای برنامه های هفته محیط زیست اشاره و تاکید کرد: انجام معاینه فنی خودروها، آموزش زیست محیطی به دهیاران، پاکسازی برخی مناطق از وجود زباله، بازدید قضات از تنوع زیست محیطی، مسابقه مقاله نویسی و افتتاح چند واحد تصفیه خانه از جمله این برنامه ها می باشد.
استان قزوین دارای یک منطقه حفاظت شده به نام باشگل در تاکستان با 25 هزار و 198 کیلومتر مربع وسعت و دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت و طارم سفلی به ترتیب هر یک با وسعت 118 و 49 هزار کیلومتر مربع می باشد.
همچنین دشت الله آباد، منطقه فتح آباد بویین زهرا و منطقه کوهستانی عرشه کوه همگی در استان قزوین قابل تبدیل شدن به منطقه تیراندازی و شکار ممنوع هستند.
7390/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سوخت نیروگاه شهید رجایی قزوین 100 درصد گاز است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات