شکل فعلی توزیع یارانه در شأن ملت ایران نیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی جعفر سبحانی در دومین جلسه درس تفسیر سوره مؤمنون در ماه مبارک رمضان که در مدرسه حجتیه برگزار شد، گفت: خداوند برای مؤمن، هفت نشانه ذکر کرده است که در این سوره به آن پرداخته شده است.

وی افزود: اولین نشان مؤمن در این سوره، خشیت داشتن در نماز است و دوم، زکات است؛ کسانی که در این سوره زکات را به نصاب همانند کردند نمی‌توانند مشکل فاعلیت آن را حل کنند زیرا زکات در این آیه، همان انفاق مالی است.

این استاد برجسته حوزه گفت: این مسئله در چند آیه دیگر در قرآن کریم نیز بیان شده است و زکات که مرتبط با انبیای سلف نیز بوده است، همان انفاق مالی برداشت شده است؛ یکی از عجایب قرآن آن است که همیشه نماز را در کنار زکات به کار برده است؛ دلیل آن است که جامعه باید دارای دو ارتباط با خدا و جامعه باشد و این دو این دو امر را محقق می‌سازند.

آیت الله سبحانی افزود: پیامبر(ص) در حدیثی فرمودند، هر بخشی از اعضای انسان به درد بیاید همه اعضای بدن درگیر آن درد خواهند بود و سپس در ادامه بیان می‌کنند که جامعه نیز همین گونه است.

وی گفت: دولت امروزه به مردم یارانه می‌دهد، ولی اجرای آن غیر صحیح است و ملت ایران را سرافزار نکرده است؛ اینکه هفتاد میلیون نفر همگی می‌خواهند یارانه بگیرند درشأن ملت ایران نیست؛ ملتی که همه معادن و نیروی انسانی قوی و فصول چهارگانه دارد این ملت نباید هفتاد میلیون یارانه بگیر باشد که دولت باید در این زمینه تغییر موضع دهد.

این مرجع تقلید بیان کرد: تقسیم این مبلغ هنگفت به نوعی اتلاف سرمایه است، ولی به جایی نمی‌رسد؛ درست نیست که این همه یارانه داده شود، ولی در خصوص فقرا باید گفت که باید به آن‌ها رسیدگی کاملی صورت گیرد.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: علامت سوم مومنان که در این سوره به آن اشاره شده است، حفظ کردن قوه جنسی است؛ خداوند از مومنان نمی‌خواهد که قوای جنسی خود را به کار نبرند، ولی از آن‌ها می‌خواهند که این قوا را حفظ کنند زیرا این قوا از مسیر شرعی باید تأمین شوند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکل فعلی توزیع یارانه در شأن ملت ایران نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات