نماز جامعه را به معنویات سوق می دهد/سواد دینی مردم را افزایش دهیم

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدمحمد شاهچراغی عصر چهارشنبه در نشست ستاد اقامه نماز استان سمنان در دفتر خود، ضمن اشاره به اینکه ترویج فرهنگ نماز در زمره بهترین معروفات اجتماعی و دینی است، بیان داشت: مدیران دستگاه های خدماتی، دولتی، اجرایی و ... نسبت به اقامه نماز جماعت در نهادهای خود اهتمام ویژه ای داشته باشند چرا که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مسئولان الگویی برای مردم هستند و رفتار و کردارشان زمانی که با نماز همراه است، بهتر می تواند در جامعه نمود پیدا کند.

وی افزود: نماز ستون دین است و ما امروز می توانیم بگوئیم، ستون جامعه اسلامی نیز نماز محسوب می شود چرا که در غیابش منکرات افزایش یافته و جامعه از درون، دچار فروپاشی می شود همچنین زمینه سازی برای ترویج نماز و برکات مادی و معنوی آن در کشور رسالت ستاد اقامه نماز است و مردم را از بداخلاقی ها دور می سازد.

نماز اهمیت ویژه ای در جامعه دارد

امام جمعه شهر سمنان با اشاره به برکات اجتماعی نماز در جامعه، گفت: نماز از جمله فضیلت هایی است که راستی آزمایی بنده در مقابل خدا طی اقامه آن تجلی می یابد لذا نمی توان بدون برنامه ریزی و یا تبلیغات بی اساس آنرا در جامعه اشاعه داد در نتیجه مبلغان، اعضای ستاد اقامه نماز و دستگاه های فرهنگی می بایست با در نظر گرفتن فرصت مناسب به وجود آمده در ماه مبارک رمضان، در راه ترویج این فضیلت اهتمام داشته باشند.

آیت الله شاهچراغی بیان داشت: اگر مسئولان ما نماز را به دید ستون دین بنگرند، قطعا می توانیم راهکارهای عملی بهتری برای ترویج آن در جامعه داشته باشیم هرچند، تلاش های بی شائبه و خستگی ناپذیر اعضای ستاد اقامه نماز استان از استاندار سمنان تا رابطان اقامه نماز در کوچکترین دستگاه های دولتی بر همگان مشهود و قابل تقدیر است.

وی برگزاری همایش های متعدد را از جمله راه کار اساسی برای ترویج نماز در جامعه برشمرد و افزود: مردم اطلاعات دقیق از گناه زمان در جامعه ندارند و باید با آموزش و تقویت جلسات مذهبی در شهرها و روستاها، سواد دینی مردم را افزایش دهیم.

برگزاری نماز جماعت در بسیاری از ادارات استان سمنان

دبیر ستاد اقامه نماز استان سمنان نیز در این دیدار، گفت: خوشبختانه اقامه نماز در ۹۰درصد ادارات استان به جماعت وجود داشته و این مهم جای خرسندی دارد.

حجت الاسلام محسن فاطمی نیا، نماز را خون موجود در رگ های جامعه دانست و بیان داشت: اخذ تدابیر جدی و ارزیابی شده برای ترویج فرهنگ نماز می تواند یکی از راه های ترویج این فریضه عبادی در بین اقشار مختلف جامعه باشد که ستاد اقامه نماز با بضاعتی که دارد، همواره در انجام آن اهتمام ویژه داشته است.

وی افزود: امروز هجمه فرهنگی دشمنان اسلام، جوانان ما را هدف قرار داده که راه مقابله با این تهدیدات در نماز است لذا با وجود اینکه در ۵۰۰مسجد استان سمنان، نماز جماعت اقامه می شود، بازهم می بایست نسبت به ترویج این معروف در جامعه تلاش کنیم.

نماز راه دستیابی به خداشناسی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در این نشست، نماز را ستون و پایه اصلی دین مبین اسلام و احکام بندگی دانست و گفت: نماز راه دستیابی به خداشناسی موسوم به معرفت الله است و اشاعه آن می بایست مورد نظر مسئولان نهادهای فرهنگی ما در استان قرار گیرد.

حجت الاسلام علی شکری با اشاره به اهمیت اقامه نماز در ادارات، بیان داشت: خوشبختانه امروز وضعیت اقامه نماز در ادارات ما مطلوب است اما امیدواریم دستگاه های دولتی نسبت به تجهیز نمازخانه و در نظر گرفتن مکان مناسبی برای اقامه نماز جماعت، در نظر گرفتن امام جماعت برای نماز ظهر، تهیه کتب ادعیه و قرآن، معطر ساختن نمازخانه و اطلاع رسانی درباره اقامه نماز جماعت در ادارات با نصب احادیث مرتبط با نماز اقدام کنند.

وی افزود: توجه ادارات و دستگاه های دولتی و غیر دولتی به اقامه نماز جماعت می تواند زمینه ساز اشاعه این معروف در جامعه باشد از سوی دیگر ما معتقد هستیم که به هر میزان در اشاعه فرهنگ نماز موفق عمل کنیم، به همان میزان در کاهش منکرات در جامعه موفق خواهیم بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نماز جامعه را به معنویات سوق می دهد/سواد دینی مردم را افزایش دهیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات