احتمال تغییر برنامه‌ششم قوت گرفت

مجلس جدید هم مانند مجلس پیشین با لایحه برنامه ششم توسعه به مشکل خورده است. نائب رئیس مجلس دهم اعلام کرده لایحه پیشنهادی دولت «به هیچ وجه شکل برنامه نیست» و از تشکیل جلسه با سخنگوی دولت برای تصمیم‌گیری در مورد لایحه خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مسعود پزشکیان از جلسه مشترک با محمدباقر نوبخت برای تصمیم‌گیری درباره برنامه ششم توسعه در هفته آینده خبر داده و گفته: لایحه برنامه ششم به هیچ وجه شکل برنامه نداشت و تنها مجوزی برای اجرای برنامه بود. زمانی که ما از برنامه مطلع نیستیم، مجوز دادن از لحاظ علمی و قانونی بی‌معناست.

پزشکیان اعلام کرده قرار است جلسه‌ای تشکیل شود و در این جلسه دیدگاه مجلس و هیئت رئیسه بیان شود، تا دولت فرمت‌های تعریف شده برای اجرای برنامه را مشخص کند یا با مشارکت یکدیگر فرمت جدید برای تدوین برنامه تعریف کنیم.

برنامه ششم توسعه به داستانی دنباله‌دار در صحن علنی مجلس تبدیل شده است. دولت از همان زمانی که لایحه را تدوین می‌کرد به جای تدوین «لایحه برنامه ششم توسعه »، «لایحه احکام مورد نیاز اجرای بـرنـامـه شـشـم تـوسـعـه» را به مجلس ارسال کرد. نمایندگان مجلس نهم همان زمان هم مخالفت خود را با لایحه دولت اعلام کرده بودند. از آن جمله حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مجلس نهم گفته بود «دولت برخلاف قول خود لایحه برنامه ششم را ارائه نداده بلکه تنها تعدادی حکم به مجلس ارائه داده است.»

احمد توکلی هم به شیوه برنامه‌نویسی دولت انتقاد کرده و گفته بود قانونگذاری برنامه ششم بر عهده مجلس است و دولت تنها باید مجری باشد. به عبارتی توکلی گفته بود دولت در نظر داشته احکام کلی را در مجلس تصویب کند و بقیه موارد را خود انجام دهد که مجلس مانع خواهد شد.

اگرچه برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس نهم دستخوش تغییرات بسیار شد و نمایندگان تغییرات جزئی بسیاری به آن افزودند. اما در نهایت علی‌رغم اصرارهای بسیار مجلسی‌ها با پادرمیانی رئیس مجلس نهم، بررسی برنامه ششم توسعه به مجلس دهم سپرده شد.

علی لاریجانی در نخستین نطق خود درمجلس جدید اعلام کرد که بررسی برنامه ششم توسعه اولویت اصلی مجلس دهمی‌هاست. اما اکنون اخباری که از مجلس دهم شنیده می‌شود این است که این مجلس هم با شیوه برنامه‌نویسی دولت به مشکل برخورده است و مسعود پزشکیان گفته هفته آینده با نوبخت در مورد برنامه ششم جلسه خواهد داشت.

محمدباقر نوبخت اما در نشست خبری روز گذشته خود گفته بود «ما در چندین جلد پیوست تمام استراتژی‌ها، راهبردها و اهداف برنامه ششم توسعه را مشخص کرده‌ایم و همه آنها را به صورت یک مجموعه به نمایندگان مجلس داده و هرآنچه که مجلس نیاز دارد را در اختیار آنها قرار داده‌ایم.» گفته‌ای که نشان می‌دهد دولت هم مصر بر تصویب همین برنامه است و تصمیمی برای تغییر این برنامه دارد. چرا که اگر داشت، احتمالا خواسته مشابه مجلس نهم را می‌‌پذیرفت.

۲۷ دی ماه سال ۹۴ دولت لایحه برنامه ششم را با حدود چهار ماه تاخیر به مجلس داد. از آن زمان تا کنون زمانی صرف اختلافات مجلس نهم با دولت بر سر برنامه ششم توسعه شد و زمانی صرف بررسی این برنامه در کمیسیون تلفیق که حاصل آن تصویب ۳۱ ماده این برنامه و اضافه شدن ۸۸ پیشنهاد الحاقی از جانب مجلس به آن بود.

با شروع مجلس جدید که در مقایسه با مجلس قبل، با دولت همسوتر است، انتظار می‌رفت که برنامه ششم روند بررسی و تصویب را به زودی طی کند. اما به نظر می‌رسد مشکلات ادامه دارد. اولین مشکل هم ایراد به شکل برنامه است که به قول پزشکیان «این لایحه به هیچ وجه شکل برنامه ندارد و تنها مجوزی برای اجرای برنامه‌ها است.»

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احتمال تغییر برنامه‌ششم قوت گرفت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات