مامور سابق سیا متهم به ربودن 'ابوعمر' به ایتالیا استرداد می شود

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'لااستمپا'، این مامور سابق سیا متهم به مشارکت در ربودن امام جماعت سابق شهر میلان در شمال ایتالیا در فوریه سال 2003 میلادی شده که قرار است به ایتالیا استرداد شود.
این جاسوس سابق آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته است که در انتظار زمان استرداد به ایتالیا است جایی که محکوم به 4 سال حبس شده است .
این زن جاسوس آمریکا در اکتبر سال گذشته در فرودگاه لیسبون در پی محکومیت از سوی دادگاه میلان که در خواست استرداد وی را کرده بود، بازداشت شد.
این در حالی است که دادگاه حقوق بشر اروپا در اسفند ماه گذشته ، ایتالیا را به اتهام نقض حقوق ابوعمر مصری امام جماعت سابق شهر میلان محکوم و اعلام کرد: بر اساس شواهد جمع آوری شده، مقام های ایتالیایی در جریان عملیات ربودن ابوعمر مصری در ایتالیا و انتقال او به خارج بوده اند. به این ترتیب ایتالیا حقوق ابوعمر مبنی بر اینکه نباید مورد شکنجه و بدرفتاری قرار می گرفت را نقض کرده است.
«سرجو ماتارلا»رئیس جمهوری ایتالیا نیز در دی ماه گذشته براساس ماده 87 بند 11قانون اساسی این کشور، دو مامور سازمان سیا به نام«بتنی مدرو»و «رابرت سلدون لیدی» که در ربودن ابوعمر مصری امام جماعت سابق مسجد شهر شمالی میلان ایتالیا در سال 2003 دخالت داشته اند را عفو کرده بود.
این دو مامور اطلاعاتی امریکا به جرم ربودن ابوعمر از سوی دادگاه میلان به شش و 9 سال حبس محکوم شده بودند. رابرت سلدون لیدی رییس سازمان سیا در شهر میلان بود. وی محکوم به 9 سال حبس شد. سلدون لیدی در جولای 2013 در پاناما به حکم وزارت دادگستری ایتالیا، دستگیر شد اما به جای اینکه به ایتالیا استرداد شود به آمریکا فرستاده شد. وی در ماه سپتامبر همان سال نامه ای به رییس جمهور وقت ایتالیا ارسال و درخواست عفو کرد.
ˈابوعمرˈ امام جماعت سابق شهر میلان به اتهام تروریسم بین المللی در سال 2003 توسط سازمان سیا از ایتالیا ربوده و به مصر منتقل شد و در بازجویی ها مورد شکنجه قرار گرفت و سال ها بدون محاکمه در زندان بود. ابوعمر که آن زمان امام جماعت مسجدی در میلان بود، بنا به اعلام دادستان کل ایتالیا توسط عاملان سیا درخیابان ربوده و به مصر برده شد.
اروپام**461**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مامور سابق سیا متهم به ربودن 'ابوعمر' به ایتالیا استرداد می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات