شهدای هفتم تیر از نخبگان کشور و امیدهای آینده بودند/منش شهید بهشتی درسی بزرگ برای جامعه است

خانه موزه شهید بهشتی امام جمعه اصفهان گفت: شهدا هفتم تیر از نخبگان کشور و امیدهای آینده بودند که می‌توانستند خدمات شایسته انجام دهند و در رأس آن‌ها شهید آیت‌الله بهشتی بود که با نیت خالص و پاک و بدون کوچک‌ترین توجهی به دنیا به مقام معنوی بالایی رسیده بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در جلسه ستاد گرامیداشت شهدای هفتم تیر با قدردانی از اعضای ستاد هفتم تیر، اظهار داشت: باید بر این مطلب تأکید کنم مراسمات گرامیداشت برای بزرگانمان فقط با این هدف که این‌ها انسان‌های الهی و مقدسی هستند که ذکر یاد و نامشان ثواب دارد، غلط است و  به‌منزله فراموش کردن آن‌ها است.

وی تأکید کرد: برپایی مراسم و گرامیداشت بزرگان دین فقط ازاین‌رو که انسان‌های مقدسی هستند، اثرگذار نیست، بلکه اصول و افکار و به تعبیری محکمات آنان را یادآوری و نباید فراموش کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در این زمینه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری سال قبل و امسال هم به نحو دیگری تشریح کردند دوری ما از امام این است که اصول امام را فراموش کنیم.

وی با تأکید بر اینکه به‌جای همایش‌های متعدد صرف باید به افکار و اصول زندگی شخصیت‌های بزرگی همچون امام راحل و شهید بهشتی که کوچک‌ترین تعلق مادی نداشتند توجه داشت، افزود: نباید در مراسم بزرگداشت بزرگان دین از مجلس عزاداری امام حسین (ع) گرفته تا بزرگداشت امام و شهدا، اصل موضوع را فراموش کنیم و بدانیم این مراسمات برای نگه‌داشتن افکار بزرگان دین است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان به شخصیت والای شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی اشاره کرد و گفت: شهید بهشتی باوجود مخالفت‌های زیاد وارد عرصه سیاسی شد و ایستادگی کرد و باوجود صحبت‌ها و شایعه‌سازی‌های زیادی که علیه ایشان بود، تنها برای رضای خدا کار می‌کرد و توجهی به این مسائل نداشت.

وی رفتار و منش شهید بهشتی در مواجهه با این‌گونه رفتارها را درسی برای جامعه خواند که بدانیم دادن نسبت‌های ناروا به هر بزرگی از بزرگانمان و بپذیریش آن توسط اجتماع، عواقب تلخ و جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.

امام جمعه اصفهان با گرامیداشت خاطره شهدای بزرگوار هفتم تیرماه، بیان کرد: همه این شهدا از نخبگان کشور و امیدهای آینده بودند که می‌توانستند خدمات شایسته انجام دهند و در رأس آن‌ها شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی بود که با نیت خالص و پاک و بدون کوچک‌ترین توجهی به دنیا به مقام معنوی بالایی رسیده بودند که تنها برای رضای خداوند کار می‌کردند.

وی افزود: باید این روحیات را حفظ کنیم و در ایامی که متعلق به بزرگان است نشر دهیم و سعی کنیم در مسیر قله‌ای که آن‌ها بالا رفتند حرکت کنیم.

آیت‌الله طباطبایی نژاد به اقدامات خوب صورت گرفته در دستگاه قضائی اشاره کرد و گفت: گرچه در کل قدم‌های خوبی برداشته شده، اما هنوز هم برخی قوانین ما اسلامی نیست، البته بخش زیادی از قوانین تصویب شده و ان شاء الله مابقی نیز تصویب می‌شود.

برگزاری 12 برنامه اصلی برای گرامیداشت هفته قوه قضائیه

در این جلسه رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای فاجعه هفتم تیرماه به‌ویژه شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، گفت: از یکم تا هفتم تیرماه هرسال به‌عنوان هفته قوه قضائیه نام‌گذاری شده که به‌منظور گرامیداشت این هفته، جلسه‌ای در اداره کل دادگستری استان برگزار و تصمیمات خوبی هم گرفته شده و قرار است برنامه‌های مصوب در هفته قوه قضائیه اجرا شود.

احمد خسروی وفا از پیش‌بینی 12 برنامه اصلی برای گرامیداشت هفته قوه قضائیه در استان خبر داد و تأکید کرد: باهمت بلندی که در مسئولان استان وجود دارد امیدواریم امسال هفته پر معنویت قوه قضائیه را پررنگ‌تر از سال‌های گذشته برگزار کنیم.

خسروی وفا افزود: شروع هفته قوه قضائیه مصادف با میلاد امام حسن مجتبی (ع) و خاتمه آن‌هم دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد بود.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان گزارش مختصری از اقدامات مهمی که در دستگاه قضائی در این سال‌ها انجام شده ارائه کرد و گفت: با بهره‌گیری از الگوی عدالت علوی که شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی ترسیم کردند، دستگاه قضائی در این سال‌ها به دنبال عدالت، همچنین احقاق حقوق عامه، دادرسی عادلانه و ... بوده است.

وی یادآور شد: بسیاری از قوانین ما در اوایل انقلاب، اسلامی نبود و خاطرم هست وقتی شهید بهشتی در روزهای آغاز انقلاب، لایحه قصاص را مطرح کردند، سروصدای منافقین به گوش رسید اما ایشان قاطعانه اولین لایحه اسلامی را وارد دستگاه قضائی کردند و خوشبختانه امروز بسیاری از قوانین که توسط قضات مورد استناد قرار می‌گیرد و حکم صادر می‌شود رنگ و بوی اسلامی دارد که آخرین آن‌ها قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری بود.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان مهم‌ترین اقدام قوه قضائیه در چند دهه بعد از انقلاب را دادرسی عادلانه از نوع عدالت علوی دانست و گفت: دستگاه قضائی استان اصفهان در سال گذشته موفقیت‌هایی قابل‌توجهی به دست آورد که گرچه در جلسات متعدد این موضوع اعلام شده اما بیان آن خالی از لطف نیست.

وی از پی گیری قضات برای ختم 830 هزار پرونده در سال 94 تقدیر کرد و ادامه داد: نکته مهم این بود که قضات اجازه نداند در دادگستری‌ها افزایش پرونده داشته باشیم یعنی تلاش کردند موجودی پرونده‌ها کاسته شود خوشبختانه در کنار کاهش موجودی پرونده‌ها، زمان دادرسی 15 روز کاهش یافت و زمان دادرسی استان  متعادل و نزدیک به میانگین کشور است.

خسروی وفا یکی دیگر از دستاوردهای مهم سال گذشته را راه‌اندازی مرکز جذب کارآموزان قضائی برای نخستین بار در استان و به‌صورت مستقل معرفی کرد و گفت: امروز چهارمین دوره جذب کارآموزان انجام شده و مشغول گذراندن دوره هستند همچنین 120 قاضی جذب این مرکز شده‌اند که حدود 70 نفر به‌صورت مستقیم جذب دادگستری استان شده و مشغول کار قضائی هستند.

وی از ادامه این روند تا پایان سال خبر داد و افزود: تلاش می‌کنیم با برگزاری دو دوره دیگر، کارآموز بیشتری جذب کنیم تا تعداد قضات استان افزایش یابد.

این مقام قضایی با اشاره به راه‌اندازی مجتمع قضائی خانواده در سال گذشته و برای نخستین بار در شهر اصفهان، توضیح داد و افزود:  تا پیش‌ازاین، مراجعان مجبور بودند به ساختمان نیکبخت به مراجعه کنند اما با راه‌اندازی این مجتمع از حجم مراجعات به ساختمان کاسته شد، همچنین در کنار این اقدامات، اجرای قانون آئین دادرسی جدید که منطبق به موازین حقوقی و شرعی و هم منطبق با حقوق شهروندی است بار مضاعفی را بر دستگاه قضائی کشور و استان تحمیل کرد ولی خوشبختانه در پی اجرای قانون جدید آثار و برکات آن بر همه مشخص شده است.

جای خودتان را با مراجعان عوض کنید

همچنین خواهر شهید بهشتی در این جلسه، با قدردانی از نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان، گفت: بعد از فاجعه بسیار عظیم هفتم تیر تا به امروز هرچه بیشتر پیش می‌روم کمبودهای برادرم را در جامعه احساس می‌کنم، اما وقتی اثراتی که ایشان روی نسل جوان گذاشته را می‌بینم، خوشحال می‌شوم که کسی در سن 53 سالگی شهید شود اما این‌طور از خودش اثر برجای بگذارد.

وی با تقدیر از برنامه‌هایی که هر سال به مناسبت سالگرد از دست دادن شهید بهشتی اجرا می‌شود، یادآور شد:  خاطرم هست سال 59 برادرم به اصفهان آمد و در بیت ایشان مسئولان آمده بودند، شهید بهشتی در یک جمع دوست‌داشتنی با تمام مسئولان صحبت می‌کردند و نکته‌ای که در زندگی ایشان بود این‌که اول ارتباط صمیمی با مسئولان برقرار می‌کردند و بعد مسئولیت به ایشان واگذار می‌کردند و می‌گفتند اگر کسی با شما کاری داشت جای خودتان را با او عوض کنید و ببینید اگر جای او بودید چه انتظاری داشتید.

خواهر شهید بهشتی با اظهار امیدواری از این‌که هفتم تیرماه فرصتی باشد که بتوانیم راه شهدای هفتم تیر را هرچه بهتر ادامه دهیم به مسئولان توصیه کرد: اگر همین موضوع را الگوی خود قرار دهیم حسنه الدنیا و الاخره خواهند شد همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند این فرصت‌های طلایی است که به بهترین نحو بتوان استفاده کرد.

تدوین بندهای خاص قانون اساسی باتدبیر شهید بهشتی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای برادر شهید اژه‌ای از شهدای حادثه هفتم تیر نیز با قدردانی از تمام کسانی که زحمات ریشه‌ای کشیده‌اند به‌ویژه علمای مجلس خبرگان قانون اساسی که قانون اساسی منسجم و ارزشمند به وجود آورده و ستون اصلی ولایت‌فقیه را در جایگاه خودش قرار دادند، گفت: همه این افراد معترف بودند انسجام قانون اساسی و تدوین بندهای خاص از تدبیر و تیزهوشی و مدیریت شهید آیت‌الله بهشتی صورت گرفت وگرنه امواج تبلیغات جبهه ملی، منافقین و نهضت آزادی و گروهک‌های به‌ظاهر روشنفکر فضایی به وجود آورد که قانون اساسی شبیه قانون اساسی مشروطه شده و یک‌بار دیگر اسلام و روحانیت مظلوم واقع شود و نظام مصادره شود.

وی یادآور شد: شهید مظلوم بهشتی، وقتی از مجلس خبرگان آمدند گفتند امروز کار بزرگی کردیم و سپاه پاسداران را در قانون اساسی وارد کردیم تا از خطر نابودی حفظ شود، بعد هم فرمودند نتوانستیم جهاد سازندگی را وارد قانون کنیم به همین دلیل است که امروز آثار عظیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در کشور و دنیا می‌بینیم درحالی‌که جهاد سازندگی متأسفانه از مسیر خودش خارج شد و مناطق محروم متولی خاص ندارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای با انتقاد از کسانی که در آن زمان معتقد بودند ما احتیاجی به سپاه نداریم، ادامه داد: خدمات شهید بهشتی اینجا روشن می‌شود که چطور آینده‌نگر بود و برکات قانون اساسی و سپاه امروز بر ما روشن است و باید برای نسل جوان به‌خوبی تبیین شود تا رویش‌های انقلاب روزافزون شود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام به‌ویژه شهدای هفتم تیر، گفت: سالروز شهادت این شهدای بزرگوار با سالروز شهادت اول مظلوم عالم امیرالمؤمنین علی (ع) مقارن است که این تقارن گویای مظلومیت این عزیزان است.

وی ابراز امیدواری کرد که سیستم‌های آموزشی ما در معرفی این شخصیت‌های بزرگ به نسل جوان همت بیشتری کنند و به‌عنوان یک الگوی عصر حاضر به نسل جوان معرفی کنند.

رونمایی از کتاب  جامع اقتصادی شهید بهشتی

مسئول خانه فرهنگ شهید بهشتی وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، با اشاره به کتب متعدد  شهید بهشتی و عدم نشر و آگاهی مردم از این کتب،  یکی از برنامه‌هایی که امسال جامه عمل می‌پوشد را رونمایی از کتاب  جامع اقتصادی ایشان اعلام کرد و افزود: ان‌شاءالله امسال کتاب اقتصادی برگرفته از سخنان و کلیدواژه‌های شهید بهشتی را منتشر خواهیم کرد.

شهید بهشتی از دستگاه قضائی حقوق نمی‌گرفت

همسر خواهر شهید آیت‌الله بهشتی، هم با بیان اینکه هر شهادتی یک مکتب است، گفت: باید مراقب باشیم از این شهادت‌ها به‌عنوان یک مکتب بهره بگیریم.

وی در ادامه خاطره‌ای از شهید بهشتی نقل کرد و گفت: خاطرم هست همان روز که حضرت امام خمینی (ره) شهید بهشتی را در رأس قوه قضائیه منصوب کردند، به منزل آمدند و گفتند نمی‌خواستم این مسئولیت را قبول کنم، از امام پرسیدم امر است یا خودم می‌توانم تصمیم بگیرم؟ امام فرمودند امر است باید بپذیرید وگرنه مایل بودم در قم به کارهای علمی بپردازم، ولی الان خوشحالم چون فکر می‌کنم اگر دستگاه قضا در کشور درست شود به‌تبع آن‌همه دستگاه‌ها درست می‌شود.

وی افزود: ایشان از دستگاه قضائی حقوق نمی‌گرفت و حتی برای دو عدد لامپی که از تعاونی دستگاه قضائی به منزل ایشان آورده شده بود چندین نفر را اخراج کردند و فرزند ارشدشان را مورد انتقاد قرار دادند. ایشان حتی صابونی که دستشان را می‌شستند و غذایشان را هم از منزل به محل کار می‌بردند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهدای هفتم تیر از نخبگان کشور و امیدهای آینده بودند/منش شهید بهشتی درسی بزرگ برای جامعه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات