گزارش واشنگتن پست از کانال محرمانه عمان و نقش آن در حصول برجام

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با پرداختن به رمز و راز آغاز مذاکرات هسته‌ای محرمانه تهران و واشنگتن از طریق کانال عمان، آن را در دستیابی به توافق تاریخی هسته‌ای بسیاری کارآمد توصیف کرد. به گزارش نامه نیوز، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، یکی از موضوعات رمزآلود کمپین انتخاباتی سال 2016 این است که چرا توافق هسته‌ای با ایران از مسائل مورد بحث حذف شد اما اکنون یک کتاب جدید به ارائه جزییاتی درباره چگونگی شکل‌گیری دیپلماسی محرمانه با تهران، مدت‌ها قبل از این که اصلاح‌طلبان در ایران به قدرت برسند پرداخته است که در آن به نقش کلیدی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آمریکا نیز پرداخته شده است.
 
این روایت دیپلماتیک را مارک لاندلر، خبرنگار بخش کاخ سفید روزنامه نیویورک تایمر در کتاب شخصیت‌های ثانویه (Aher Egos) شرح داده است که اولین کسی به شمار می‌آید که ابعاد کانال محرمانه عمان در قبال ایران را افشا می‌کند،‌ کانالی که در سال 2009 از طریق فردی به اسم سالم بن ناصر الاسماعیلی باز شد.
 
به نوشته این روزنامه آمریکایی، روایت لاندلر نشان می‌دهد با وجود نگرانی اولیه کلینتون وی و کارکنان وزارت امور خارجه‌اش در مذاکرات با ایران دخیل بوده‌اند و در مبارزات انتخاباتی که در آن دونالد ترامپ اغلب حامی رویکردی کوته‌بینانه در عرصه سیاست خارجی است، این روایت یادآور آن است که اغلب موفقیت‌ها و گشایش‌های چشمگیر از مسیرهای عجیب و غیرقابل رویت، همانند آن چه در این مورد دولت آمریکا به دنبال آن بود،‌ حاصل می‌شود.
 
در این کتاب آمده است که تماس‌ها با الاسماعیلی از ماه مه سال 2009 و تنها چهار ماه پس از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما شروع شد و دنیس راس، مشاور ارشد وقت هیلاری کلینتون با این مرد 51 ساله عمانی در وزارت امور خارجه این کشور دیدار کرد.
 
 
 
آنطور که لاندلر روایت می‌کند، این مرد عمانی در اولین دیدار آمریکایی‌ها را با پیشنهاد مذاکره از سوی ایران غافلگیر کرد. اوباما یک نامه محرمانه به آیت‌الله خامنه‌ای می‌نویسد و پاسخی متفاوت دریافت می‌کند. الاسماعیلی به راس اطمینان می‌دهد که می‌تواند ایرانی‌ها را پای میز مذاکره بیاورد و عمان نیز یک مکان مناسب برای مذاکرات محرمانه خواهد بود.
 
هر دو وعده به تحقق پیوستند و مسیر و راه میانجیگری عمان ادامه داشت. پس از آن که ایران در ژوییه سال 2009 سه کوهنورد آمریکایی را بازداشت کرد، الاسماعیلی به طور محرمانه رایزنی‌ها برای آزادسازی این سه نفر را آغاز کرد. اولین کوهنورد آمریکایی در سپتامبر 2010 آزاد شد و دو تن دیگر یک سال بعد آزاد شدند. راس و همکارانش سپس در دسامبر 2010 به عمان سفر کردند تا بیش‌تر درباره این کانال اطلاعات کسب کنند. از طرفی دیگر، هیلاری کلینتون در ژانویه 2011 مذاکرات مفصلی با سلطان عمان داشت، هر چند وی این رایزنی‌ها را تیر انداختن از یک فاصله بسیار دور خوانده بود.
 
بر اساس این گزارش، جان کری حتی پیش از این که وزیر امور خارجه شود، با شتاب به سمت کانال عمان رفت. وی الاسماعیلی را در جریان مذاکرات برای آزادسازی کوهنوردان آمریکایی شناخت و چندین بار در سال 2011 و 2012 به عمان سفر کرد. کری هم‌چنین با این مرد عمانی در لندن، واشنگتن و رم دیدار کرد.
 
به گفته لاندلر، کری به خاطر میل فراوانش برای آغاز سریع رایزنی‌ها از طریق الاسماعیلی چند پیغام برای ایرانی‌ها فرستاد. یکی از این پیام‌‌ها احتمالاً حساس و کلیدی بود. کری که هنوز یک سناتور بود و در نتیجه به طور رسمی از سوی دولت صحبت نمی‌کرد، پیشنهاد داد که بر اساس یک توافق هسته‌ای ایرانی‌ها قادر خواهند بود اورانیوم غنی‌سازی کنند، همان درخواست اصلی و اساسی تهران.
 
در ادامه این گزارش آمده است: دیدارهای محرمانه از طریق کانال عمان در سال 2012 با مشاوران ارشد کلینتون، یعنی بیل برنر و جیک سالیوان ادامه پیدا کرد. سپس این روند در سال 2013 با انتصاب جان کری به عنوان وزیر امور خارجه و انتخاب حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران تسریع یافت. سرانجام در پایان آن سال یک توافق هسته‌ای اولیه حاصل شد.
 
به نوشته واشنگتن‌پست،‌ دست‌های دولت هم‌چنین در ماجرای حذف بخشی از ویدئوی نشست خبری هفتگی وزارت امور خارجه آمریکا در دسامبر 2013 دیده می‌شود که در آن درباره مذاکرات محرمانه با تهران سوال شده و سخنگوی وقت این وزارتخانه، آن را رد کرده است.
 
بنابراین، توافق هسته‌ای با ایران در این کارزار انتخاباتی ارزش توجه بیش‌تر را دارد. کری و اوباما شاید آن را به سرانجام رسانده باشند اما کلینتون به آغاز آن کمک کرد. ترامپ نیز باید توضیح دهد که چرا جهان بدون توافق هسته‌ای جای امن‌تری است و این که چطور او توافق بهتری را مذاکره می‌کرد. دولت هم باید توضیح دهد که چرا درباره این توافق تاریخی، محرمانه بودن را انتخاب کرد. منبع: ایسنا مطالب مرتبط روستایی در عمان که ساکنان آن تنها 3 ساعت و نیم روزه می گیرند لاریجانی: کاندیداتوری احمدی‌نژاد برای ریاست‌جمهوری جاذبه‌ای ندارد/ اینکه روحانی تک دوره ای شود، احتمالش زیاد نیست/علی مطهری سنجیده و لایق است موسویان: روابط ایران و شورای همکاری خلیج‌فارس روند خطرناکی را طی می‌کند خط و نشان پاکستان برای چابهار برچسب ها: واشنگتن پست ، مذاکرات هسته ای ، برجام چندرسانه‌ای مریضی سلفی گیری!/ کاریکاتور عیادت وزیر بهداشت از عباس کیا رستمی/عکس شباهت یک شهید به علی مطهری/ عکس جابز و بیل گیتس روی فرش ایرانی/ عکس لباس متفاوت نگار جواهریان/ عکس تیم علی کریمی در جام ستاره ها/ عکس پوشش ایرانی - اسلامی تیم ملی بانوان اسکیت هاکی/ عکس تیپ اروپایی کی روش در ایران/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی پرسپولیس قید امیری را می زند؟ منصوریان خواهان فسخ قرارداد 2 استقلالي شد ناکامی استقلال در جذب شجاعیان و تلاش جدی برای جذب امیری/ ستاره قرمزدوست آبی می پوشد؟ شرط سید جلال برای پرسپولیس آخرین وضعیت نقل و انتقالات پرسپولیس؛ به دنبال جانشین طارمی و قطعی کردن جذب حسینی و امیری پرونده ترابی و پرسپولیس دوباره باز شد لژیونرهای استقلال به دنبال تیم/ منصوریان چراغ سبز نشان نداده است تایید رسمی مذاکره استقلال با گزینه پرسپولیس خداحافظی استقلال با یکی از دو مدافع میانی اصلی/ جدایی قطعی خرسندنیا گلایه مظلومي از منصوريان در جمع دوستانه پربازدید های کل اخبار روایت دختر 23 ساله عراقی از روزهای محاصره فلوجه/ حنا فیاض: ما فقط خرما میخوردیم و پولی برای خرید غذا از داعش نداشتیم "حقایقی" دیوانه‌وار که مردم کره شمالی باید باور کنند شرط سید جلال برای پرسپولیس لباس متفاوت نگار جواهریان/ عکس تیپ اروپایی کی روش در ایران/ عکس بازماندگان دلواپس مجلس دهم چه می‌کنند؟/از صف طولانی در راهروهای صداوسیما تا پرورش کدو و گوجه همسر آیت الله هاشمی در بیمارستان بستری شد تایید رسمی مذاکره استقلال با گزینه پرسپولیس خداحافظی استقلال با یکی از دو مدافع میانی اصلی/ جدایی قطعی خرسندنیا شجونی: باید احمدی‌نژاد را خواباند و شلاق زد/ تایید صلاحیت شود علیه دولت روحانی دست به افشاگری می زند پربازدید ها پربحث ترین عناوین مقصر درگیری در مجلس کیست؟ اعلام برائت دوباره از هاشمي نخستین ریاست علی مطهری در مجلس دهم/ دلخوش: آقای مطهری صبرتان را بالا ببرید روایت دختر 23 ساله عراقی از روزهای محاصره فلوجه/ حنا فیاض: ما فقط خرما میخوردیم و پولی برای خرید غذا از داعش نداشتیم اطلاعیه جدید احمدی نژاد/ طنز "حقایقی" دیوانه‌وار که مردم کره شمالی باید باور کنند برادر احمد متوسلیان: فاصله تا آزادی حاج‌احمد دو قدم هم نبود احمدي‌نژاد چگونه احمدي‌نژاد ‌شد روسیه به عربستان «موشک اسکندر» نمی‌دهد جزئیات انفجار کربلا / داعش مسئولیت عملیات را بر عهده گرفت شرط احمدی نژاد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96  (۸۹ نظر) رقباي روحانی در انتخابات ۹۶  (۶۳ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد  (۴۵ نظر) رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96  (۳۶ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش واشنگتن پست از کانال محرمانه عمان و نقش آن در حصول برجام» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات