مسئولان فارس برای کنترل مصرف بی رویه قلیان آستین بالا زدند

به گزارش خبرنگار ایرنا در این نشست که روز چهارشنبه در استانداری فارس برگزار شد، با تبدیل نمادین قلیان ها به گلدان با این پویش ملی همگام شدند.
پویش ملی ' قلیان‌ها را گلدان کنیم' توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی شده و هر روز طیف وسیعی از جامعه به این پویش می پیوندند .
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، در این نشست با بیان اینکه اعتیاد به دخانیات، یک مصیبت در حوزه اقتصاد و سلامت است، گفت: در حوزه اقتصاد، سالانه میلیون ها تومان بیهوده تبدیل به دود می شود و این موضوع حوزه سلامت، روان و جسم را با مشکل مواجه کرده است.
هادی پژوهش جهرمی، دخانیات را عامل بیماری های تنفسی و سرطان ها دانست و اظهار کرد: باید پیش از مقابله با هر چیزی، به سوی آموزش برویم.
وی اضافه کرد: برای پیشگیری از عرضه قلیان، باید یک کار کشوری انجام دهیم و این حرکت نمادین، یک کار بسیار ارزشمند است.
پژوهش جهرمی در مورد ارائه ایده برای سلامت مردم استان، گفت: این اقدام نباید تنها مختص دانشگاه علوم پزشکی باشد و باید همه سازمان ها برای امنیت سلامت مردم، ایده و پیشنهاد دهند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تبدیل کردن قلیان به گلدان را نمادی از کارهای فرهنگی دانست و گفت: برای فرهنگسازی، علم و عقل ایجاب می کند که منشا ضرر، به منشا خیر و برکت و منشا سموم و سرطان و بیماری های مختلف به منشا گل و زیبایی تبدیل شود.
محمدهادی ایمانیه، امنیت سلامت مردم را مستلزم حمایت استانداری فارس و همکاری تمام سازمان ها و اداره های این استان دانست.
کارشناس مسئول سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هم با بیان اینکه چهارم تا دهم خرداد به نام هفته بدون دخانیات نامگذاری شده است، اظهار داشت: امسال این هفته با شعار 'قلیان؛ سمی برای خانواده'، گرامی داشته شد.
سیامک شمس، افزود: استفاده از قلیان و نفوذ آن در منازل و در بین نوجوانان، بسیار گسترش پیدا کرده است و مصرف این ماده دخانی نسبت به سیگار تفاوت های بسیاری دارد زیرا هر بار مصرف قلیان بر اساس تحقیقات انجام شده، می تواند معادل مصرف 100 تا 200 نخ سیگار باشد.
او ادامه داد: با هماهنگی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک حرکت نمادین با عنوان 'پویش قلیان را گلدان کنیم'، آغاز شد، که بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، مسئولان و مردم، در آن حضور دارند.
شمس، با اشاره به ترویج فرهنگ پیشگیری از استعمال قلیان، در استان ها، گفت: این حرکت نمادین امروز، در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان فارس، بین تمام اعضای کارگروه آغاز شد، تا از سوی آنها به کارمندان سازمان ها و خانواده آنها گسترش پیدا کند.
کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، با محوریت بررسی نظام نامه جامع سلامت و اولویت های کارگروه در سال 95، مساله فعالیت دوره گردها، بهداشت و سلامت در سکونتگاه های غیررسمی در محلات شیراز و استانداردهای مربوط به مهدهای کودک و زمین بازی، برگزار شد.
در این نشست کارگروه، معضلات بزرگ زندگی شهری، راهکار بلندمدت و کوتاه مدت در مورد به وجود آمدن مشاغل کاذب، مسائل اجرایی و اقدام های انجام شده، معضل عرضه موادغذایی به صورت سیار و دستفروشی در کلانشهر شیراز، وجود فروشندگان دوره گرد و دستفروشی و وجود وسایط نقلیه مختلف، به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
6113 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسئولان فارس برای کنترل مصرف بی رویه قلیان آستین بالا زدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات