به بهانه تأسیس و راه اندازی دبستان غیردولتی رشدیه

در این یادداشت آمده است؛ درست روز 8 فروردین زاد روز تولد میرزا حسن رشدیه تابلوی دبستان ابتدائی غیردولتی رشدیه بالا رفت، مشاهده نام میرزا حسن رشدیه بر روی تابلو این مدرسه هر علاقمند به تاریخ علم و دانش به خصوص آموزش و پرورش را خوشحال می کند. فکر می کنم بسیاری از کسانی که تابلوی دبستان ابتدایی رشدیه را در کوچه دوم محله دخانیات گرگان مشاهده کردند بسیار خوشحال شدند. میرزا حسن رشدیه نامی بلند و نیک در آموزش است اما متأسفانه این نام در حال فراموشی است! از اینرو انتخاب این اسم برای یک مدرسه، گامی در جهت زنده نگه داشتن نام و یاد یک شخصیت بزرگ ملی است. میرزا حسن خان رشدیه تا آنجا که اطلاع دارم هرگز پا به استراباد نگذاشتند اما این بار روح او بعد از سال ها به گرگان آمد.
بنیانگذار دبستان در ایران
میرزا حسن خان رشدیه در سال 1238 خورشیدی به دنیا آمد، پدرش می خواست وی را برای تحصیل به نجف بفرستد اما او بعد از مطالعه یکی از شماره های نشریه ثریا که نوشته بود در اروپا در هر صد نفر، یک نفر بیسواد و در ایران در هر هزار نفر یک نفر باسواد است دچار تغییر شد و به جای رفتن به نجف عازم بیروت شد. او دو سال در دارالمعلمین بیروت که به وسیله فرانسویان تأسیس شد و شهرت جهانی داشت به تحصیل پرداخت و سپس برای تکمیل مطالعه به استانبول و مصر مسافرت کرد. میرزا حسن رشدیه از پیشگامان و پیشتازان تأسیس و راه اندازی مدارس جدید و نهضت مشروطه در ایران بود. او برای نخستین بار، دبستان را به سال 1266 خورشیدی در شهر تبریز تأسیس کرد. میرزا حسن رشدیه بعد از مدتی فعالیت به تهران آمد و مدرسه خود را در سال 1276 خورشیدی در باغ کربلائی عباس علی افتتاح و لوح مدرسه رشدیه بر سردر آن نصب شد که به رغم مخالفت سنت گرایان مورد استقبال فراوان قرار گرفت.
دبستان رشدیه گرگان
دبستان ابتدایی غیردولتی رشدیه گرگان توسط حمید همدانی تأسیس و راه اندازی شد. وی متولد 1349 گرگان و فوق لیسانس فیزیولوژی ورزش از دانشگاه مازندران (بابلسر) است. همدانی متأهل و دارای دو فرزند با 25 سال سابقه در آموزش و پرورش گرگان است. اولین سوال من از او علت نامگذاری دبستان به نام رشدیه است که پاسخ می دهد؛ پیشنهاد این نام را یکی از دوستان مطلع در آموزش و پروش به من داد، من هم درباره او جستجو کردم و متوجه شدم که عجب شخصیت بزرگی است. ما همه در آموزش و پرورش مدیون میرزا حسن رشدیه هستیم و همواره باید نام او را زنده نگهداریم. همدانی درباره انگیزه خود از تأسیس دبستان می گوید: ارضاء علایق شخصی، ایجاد مدرسه ایی الگو و مناسب. من علاوه بر تدریس، در بازار هم فعال بودم حقیقتاً راه پول در آوردن را بلدم ولی به نظرم اساس هر جامعه آموزش و پرورش بخصوص مقطع ابتدایی است ما باید به این بخش توجه کنیم. من همیشه انتقاد می کردم ولی الان مدرسه ایی تأسیس کردم و می خواهم خودم آن را بر اساس شیوه های علمی اداره و مدیریت کنم. از تجربیات 25 ساله و رابطه ایی که با بسیاری از فرهیختگان حوزه آموزش و پرورش دارم استفاده بکنم از اینرو اقدام به راه اندازی دبستان کردم. از همدانی پرسیدم دبستان شما چه تفاوتی با دیگر مدارس خواهد داشت؟ که پاسخ داد؛ خیلی از تغییرات را ما نمی توانیم ایجاد کنیم مثلاً دلمان می خواهد برای هر درس معلم تخصصی داشته باشیم که موافقت نمی شود. اما سعی می کنیم از دانش روز و تجربیات خوب استفاده بکنیم. برای راه اندازی مدرسه، برخی از مدارس تهران از جمله سلامِ تهران و یکی دو تای دیگر در محله تهران پارس را بازدید کردم. زندگینامه بزرگان نامدار از جمله؛ دکتر مجتهدی بنیانگذار دبیرستان البرز را خواندم، مقداری درباره آموزش و پرورش تحقیق کردم از اینرو با برنامه و نقشه کارم را آغاز کردم به نظر من کتابخانه، کامپیوتر و مشاوره جایگاه مهم در دبستان دارد از اینرو این بخش ها را کامل کردیم. حیاط مدرسه ما دارای کف پوش بسیار زیبا و متناسب با سن بچه ها است و به اصطلاح حیاط پویا داریم. در تدریس از روش منته سوری استفاده می کنیم و برای بچه ها برنامه هایی همچون شاهنامه خوانی، یادگیری تصویری و قصه گویی خواهیم داشت. کلاس های ما تماماً هوشمند خواهد بود و به ورزش اهمیت ویژه خواهیم داد. در ورزش هایی مثل ژیمناستیک، شنا و بسکتبال تخصصی کار خواهیم کرد و دبستان ما حامی ورزش پایه خواهد بود. همدانی می گوید: من ایده آلیسم نیستیم اما ایده آل هایی دارم که آن را حتماً پیاده خواهم کرد . گشت من در فضای حیاط و داخل دبستان بیش از همه خبر از تولد یک مدرسه جدید می دهد کلاس های هوشمند، کتابخانه اختصاصی برای کودکان، حیاط زیبا و جذاب. دیوارهای نقاشی شده و کامپیوترهای متعدد نشانگر آغازی ارزشمند در آموزش علم است.

روزی که رشدیه خندید!
انتظار غیر از این هم نیست، با توجه به شناختی که از مدیریت مدرسه دارم، می دانم تمام تلاش خود را برای ایجاد دبستانی خوب و دوست داشتنی به کار خواهد گرفت. اما آنچه که بیش از همه برای من جذاب و مهم است، زنده شدن نام و یاد میرزا حسن خان رشدیه است. می دانم روح بنیانگذار آموزش و پرورش نوین ایران که در جای جای مدرسه حضور خواهد داشت، بسیار شاد و خوشحال از تأسیس یک دبستان دیگر خواهد بود. امری که او پیش بینی کرده بود، زمانی که عده ایی ریختند تا دبستان او را در تهران خراب کنند و رشدیه مجبور شد برای حفظ جان خود فرار کند و به پشت بام دارالفنون برود. مفخم الملک در این باره می گوید: دیدم رشدیه قاه قاه می خندد متعجبانه به او گفتم خانه خراب، مردم به حال تو گریه می کنند تو می خندی! رشدیه جواب داد: از آن می خندم که این جاهلانه نمی توانند جلوی سیل بنیان کن علم را بگیرند یقین دارم که هر آجر این مدرسه، خود مدرسه دیگری بنا خواهد شد. من یقین دارم با بالا رفتن تابلوی دبستان ابتدایی غیردولتی رشدیه پیر معارف ایران خندید و خوشحال شد.
6203

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «به بهانه تأسیس و راه اندازی دبستان غیردولتی رشدیه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات