بسته پیشنهادی به ستاد اقتصاد مقاومتی راه حل رفع مشکلات واگن پارس اراک

سیدمهدی مقدسی عصر چهارشنبه در بازدید از خطوط تولید شرکت واگن پارس اراک افزود: مجموعه این شرکت با در نظر گرفتن تمامی تنگناها باید بسته پیشنهادی با قابلیت اجرا را تهیه و با توجه به اهمیت موضوع از ستاد اقتصاد مقاومتی کشور مصوبه ای را در حل مشکلات بگیرد.
وی با یادآوری اینکه حمایت از تولید در اولویت فعالیت مسئولان اجرایی است، اظهار کرد: گردهمایی با صنایع، نشست با بهره برداران و هماهنگی با بانک ها و سهامداران برای تسهیل شرایط، از جمله محورهای بسته پیشنهادی برای خروج از وضعیت رکود در صنعت ریلی موجود در استان مرکزی است.
وی گفت: برای جلوگیری از حراج این مجموعه ضرورت دارد که سازمان حسابرسی مطالبات این شرکت را مستندسازی کند و به منظور دریافت مطالبات 400 تا 500 میلیارد ریال که می تواند نقش مسکن را داشته باشد پیگیری از سوی مجموعه دولت انجام شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت واگن پارس اراک زمانی گل سرسبد صنعت ریلی کشور بوده اما به دلایل مختلف امروز با بحران مواجه شده است و برای بازگشت به رونق گذشته لازم است سلسله اقدامات جدی در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی انجام شود.
مقدسی افزود: در ستاد اقتصاد مقاومتی باید تکلیف دو قرارداد خرید هفت هزار واگن مسافربری و باری از چین و روسیه مشخص شود و با کمک معاون اول رئیس جمهوری به طور جدی برای حل این مشکل این واحد مادر تخصصی تلاش شود.
وی اظهار کرد: از ظرفیت مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان ضرورت در قالب طرح موضوع یا تذکر در صحن علنی مجلس مطرح و در ستاد اقتصاد مقاومتی در یک بازه زمانی مشخص وضعیت این شرکت مطرح خواهد شد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شرکت واگن پارس اراک بازار انحصاری در گذشته داشته و اکنون وارد بازار رقابتی شده که این وضعیت یکی از مهمترین مشکلات شرکت است.
علی اکبر کریمی افزود: اکنون چهار پنج کارخانه به عنوان رقیب با این شرکت در حال فعالیت دارندو این شرکت دیگر در شرایط انحصار تولیدات ریلی قرار ندارد.
وی اظهار کرد: محصول تولیدی شرکت واگن پارس اراک منحصر به فرد است و تا مساله فاینانس تعیین تکلیف نشود فروش آن امکان پذیر نیست.
وی تاکید کرد: این شرکت می تواند با استفاده از خطوط تولید محصولاتی دیگری را هدفگذاری و هزینه های جاری خود را تامین کند.
مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک نیز با تشریح مشکلات این واحد صنعتی گفت: این شرکت دو هزار میلیارد ریال بدهی دارد که یک هزار میلیارد آن بدهی بانکی که استهمال شده ولی زمان آنها گذشته است.
محمدرضا مختاری افزود: این شرکت باید در ماه 150 میلیارد ریال تولید داشته باشد تا بتواند حقوق کارگران را که ماهانه 25 میلیارد ریال است را بپردازند.
وی اظهار کرد: درصورتی که دولت 10درصد کمکی که به صنعت خودرو کرد را به صنعت ریلی اعمال کند این بخش از رکود خارج می شود و یا با پرداخت تسهیلات به شرکت های بهره بردار که منعقد کننده قرارداد با شرکت های ریلی هستند می تواند بخش بزرگی از مشکلات صنعتی ریلی کشور را حل کند.
وی گفت:در نمایشگاه ریلی که اردیبهشت ماه امسال برگزار شد بازار خوبی پیش روی این صنعت باز شد که نیازمند تعامل با مشتریان است و درخواست های زیادی از جمله ساخت 100 دستگاه واگن مسافربری و یک هزار دستگاه واگن باری شده است که در حد مذاکره باقی مانده زیرا شرکت های بهره بردار توان انعقاد را ندارد و انگیزه خود را از دست داده اند.
وی اظهار کرد: ظرف یکی دو سال اخیر شرکت های بهره بردار برای تامین نیاز رو به سوی تعمیر واگن های دست دوم آورده اند و توان عقد قرارداد با کارخانجات را به علت تسهیلات با سود بانکی بالا را ندارند.
وی گفت: شرکت واگن سازی اراک اکنون با 25 درصد ظرفیت در حال کار است و این شرکت مجبور است برای تامین حقوق کارگران واگن های دست دوم را تعمیر کند و در صورت حمایت نشدن توسط دولت این شرکت در چند ماه آینده بیشتر دوام نمی آورد.
شرکت واگن پارس اراک یکی از واحدهای مادر تخصصی در حوزه ساخت و تعمیرات اساسی خودروهای ریلی در خاورمیانه است که در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد.
این شرکت در سال ۱۳۶۴ با سرمایه گذاری سازمان نوسازی صنایع ایران به یکی از زیر مجموعه های این سازمان پیوست.
واگن های مسافری، باری، ترنست، مترو و لوکوموتیو از جمله محصولاتی است که در شرکت واگن پارس اراک تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می شود.
6991/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بسته پیشنهادی به ستاد اقتصاد مقاومتی راه حل رفع مشکلات واگن پارس اراک» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات