سند آمایش سرزمینی می تواند مبنای تمامی تصمیم های توسعه استان باشد

به گزارش روز چهارشنبه اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی ،وجه الله خدمتگزار، ادامه داد: با آماده سازی سند آمایش می توان علاوه برشناخت ظرفیت ها و توانمندی های استان ، مشکلات و موانع توسعه ای استان را شناسایی و راه های رفع آنها به صورت علمی و کارشناسی پیشنهاد کرد.
وی بر استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها در تمامی زمینه ها تاکید کرد و افزود: با توجه به سابقه علمی و فرهنگی خراسان جنوبی ، دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی استان در راستای رسیدن به اهداف مورد نظر خصوصاً در زمینه اهداف پیش بینی شده در سند آمایش استان ، ظرفیت خوبی برای تهیه و تدوین این سند بوده است.
وی رسیدن به توسعه در تمامی بخش ها را هدف همه مسئولان دانست و تصریح کرد: با توجه به عقب ماندگی های تاریخی استان باید همه با مبنا قراردادن سند آمایش استان در راستای جبران این عقب ماندگی ها و رسیدن به نقطه مطلوب برنامه ریزی جدی داشته باشند.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه مبنای بسیاری از پیگیری ها از سوی مسئولان کشوری سند آمایش استان خواهد بود، گفت: پیگیری هایی که مقرر است از طریق مرکز از سوی مسئولان در بخش های مختلف به انجام برسد بر مبنای مطالعاتی خواهد بود که در سند آمایش استان به انجام رسیده است.
وی بنیه علمی و کارشناسی مطالعات سند آمایش استان را مورد تاکید جدی قرار داد و افزود: در حال حاضر مشکلاتی در خراسان جنوبی در بخش های مختلف معیشتی ، اجتماعی ،فرهنگی ،اقتصادی و... وجود دارد که این مشکلات می بایست بطور دقیق شناسایی شده و راهکارهای علمی برای رفع آنها نیز پیشنهاد شود.
وی به سفر مسئولان کشوری به استان اشاره کرد و ادامه داد:مسئولان ذی ربط پیگیری کنند تا سفر مسئولان کشوری به استان دارای نتایج ملموس و مشخصی بوده و منجر به ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم استان شود.
خدمتگزار اظهار امیدواری کرد که سند آمایش استان خراسان جنوبی متضمن شناسایی دقیق مشکلات و ارائه راهکارهای عملی و قابل اجرا در زمینه حل مشکلات موجود باشد.
در این جلسه مسئولان تهیه طرح آمایش استان نیز به ارائه آخرین اقدامات انجام شده در زمینه آماده سازی این طرح پرداختند .
مجری علمی طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی چندی قبل از اتمام این طرح خبر داد و گفته بود: قرارداد اجرای طرح 18 اسفندسال91 بین استانداری و دانشگاه بیرجند منعقد شد، نهم اسفند سال 94 گزارش نهایی طرح در جلسه کار گروه آمایش سرزمینی استان تایید شد.
محمد مهدی خطیب اظهار کرد: مبلغ قرارداد برای اجرای این طرح چهار میلیارد و 788 میلیون ریال است که تاکنون 62 درصد آن به حساب دانشگاه واریز شد.
وی یادآور شد: یکی از دلایل تاخیر اجرای طرح، الحاق شهرستان طبس به جغرافیای سیاسی استان بود، طبق قانون اطلاعات نقشه مبنای شهرستان یاد شده هم باید در طرح لحاظ می شد.
وی ادامه داد: هدف از اجرای طرح یادشده ، ایجاد چراغ راه روشن برای توسعه استان در حوزه های مختلف است.
وی اضافه کرد: ظرفیت بالقوه شهرستانها در بخشهای کشاورزی، صنعت، اقتصاد، انرژی های نو و ... شناسایی شد و در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دارد.
مجری علمی طرح آمایش سرزمینی استان بیان کرد: در طرح یاد شده 40 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاههای خراسان جنوبی در بحث مطالعات طرح همکاری داشتند.
خطیب افزود: بررسی وضعیت موجود استان در بعد منابع طبیعی، نیروی انسانی،به لحاظ سخت افزاری ونرم افزاری از اهداف اجرای طرح است.
وی یادآور شد: بر اساس این سند، خراسان جنوبی در افق سال 1415 استانی توسعه یافته با جایگاه برتر در حوزه های تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، فرآوری مواد معدنی، کشاورزی پایدار در منابع آب، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، توسعه گردشگری اکوتوریسم و ژئوتوریسم، حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، صنایع بومی و سازگار با منطقه، استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات و ... است.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سند آمایش سرزمینی می تواند مبنای تمامی تصمیم های توسعه استان باشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات