معابری که با معلولان راه نمی آیند!

به گزارش خبرنگار ایرنا آیین نامه اجرایی ماده (2) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که سال 84 از سوی دولت ابلاغ شده بر مناسب سازی معابر تاکید دارد در این بند در مورد مناسب سازی آمده است: اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل باید طوری باشد که افراد معلول قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی‌، معابر، محیط شهری و بین ‌شهری و ساختمان های عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی‌، اجتماعی‌، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی لازم بهره‌مند شوند.
براساس این آیین نامه تمام وزارتخانه‌ها، سازمان ها، مؤسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مشمول اجرای آن هستند.
همچنین در ماده 2 این آیین نامه آمده است: شهرداری های سراسر کشور موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمان ها و اماکن ‌عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری‌ نمایند.
با وجود این آیین نامه که 11سال از ابلاغ آن می گذرد اما در جلسات استانی کمیته مناسب سازی همچنان از بی توجهی دستگاه های دولتی به مقوله مناسب سازی گلایه می شود و به نظر می رسد نمایندگان برخی از دستگاه های اجرایی در جلسات هم تنها به توجیه کم کاری ها و نواقص می پردازند.
اولین جلسه کمیته مناسب سازی استان کردستان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و اعضا با دو دستور کار بررسی موردی وضعیت مناسب سازی دفاتر پیشخوان دولت و عابر بانک ها و تحلیل پروژه و بررسی وضعیت مناسب سازی سازمان ها و ادارات استان در سال 94در سنندج برگزار شد.
دبیری کمیته مناسب سازی با سازمان بهزیستی است که مدیرکل آن به بی توجهی برخی از دستگاه های اجرایی به مصوبات این کمیته گلایه داشت و تاکید کرد دستگاه های کم کار را به استاندار معرفی می کنیم.
سید صباح قریشی مناسب سازی معابر را نیازمند اهتمام تمام دستگاه های دولتی و نظارتی دانست و افزود: معلولان هم مانند سایر افراد جامعه حق اجتماعی و بهره مندی از فضای شهری را دارند.
نامناسب بودن دسترسی به دستگاه های عابر بانک و دفاتر پیشخوان یکی از مواردی بود که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت که نماینده بانک های استان در جلسه این مورد را رد کرد و اظهار کرد: بانک ها به سمت ایجاد شعبه های شهاب ملی می روند که تمام موارد مربوط به مناسب سازی در این شعبه ها دیده شده است.
مدیرعامل انجمن نابینایان سنندج نیز در این جلسه از اینکه موضوع مناسب سازی معابر مورد توجه قرار نمی گیرد انتقاد کرد و گفت: مشکل ما تنها پله و رمپ نیست بلکه کفپوش پیاده روهای شهر نیز مناسب تردد معلولان نیست.
شجاع شیخله همچنین بر مناسب سازی سیستم های عابر بانک و مجهز کردن آن به سطح دسترسی مناسب و گویا کردن این سیستم ها تاکید کرد.
او گفت: نابینایان استان تنها انتظار رعایت قانون را دارند و چیزی فراتر از این موضوع را از مسوولان درخواست نمی کنند.
معاون توانبخشی بهزیستی کردستان هم از اینکه سازمان های دولتی به مکاتبات بهزیستی در مورد مناسب سازی پاسخ نمی دهند انتقاد کرد و گفت: مصوبات کمیته مناسب سازی لازم الاجرا است و دستگاه های دولتی باید این مصوبات را اجرا و نتیجه را به سازمان بهزیستی اعلام کنند.
صادق حسین زاده به نمایندگی از انجمن معلولان شهرستان قروه نیز خواستار تشکیل جلسات کمیته مناسب سازی در شهرستان های استان شد و گفت: این جلسات باید با حضور فرماندار و با جدیت برگزار شود.
او پیشنهاد کرد در ارزیابی مدیران دستگاه های اجرایی مناسب سازی معابر مدنظر قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز در جمع بندی این جلسه از مسوولان سازمان بهزیستی به عنوان دبیر کمیته استانی مناسب سازی خواست وضعیت شهر سنندج را به عنوان پایلوت اجرای طرح استان از نظر مناسب سازی معابر در جلسه بعدی کمیته استان ارایه نمایند.
امیر قادری از همه دستگاه های اجرایی نیز خواست مصوبات کمیته مناسب سازی را اجرا کنند و نتیجه اقدامات را در جلسه های بعدی گزارش کنند.
وی افزود: همه افراد جامعه باید قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط اطراف خود اعم از ساختمان ها و اماکن عمومی و شهری تردد کنند و از تمام حقوق اجتماعی بهره مند باشند.
استان کردستان حدود 156 هزار معلول دارد که از این تعداد 30 هزار و 288 نفر زیر پوشش بهزیستی و سه هزار و 413 نفر نیز پشت نوبتی هستند.
براساس آمار سازمان بهزیستی کردستان تعداد معلولان شناسایی شده در طرح CBR (طرح جامع شناسایی معلولان در روستاهای محروم برای حمایت از آنان است) 13هزار و 603 نفر است که این تعداد زیرپوشش بهزیستی قرار دارند.
همچنین تعداد معلولان خدمات گیرنده از مراکز روزانه بهزیستی کردستان 500 نفر، معلولین خدمت گیرنده از مراکز حرفه آموزی 76 نفر، معلولان زیر پوشش خدمات توان بخشی در منزل 235 نفر و سالمندان زیر پوشش چهار هزار و 252 نفر هستند.
وی همچنین تعداد معلولان ورزشکار زیر پوشش بهزیستی را نیز 650 نفر، معلولان نخبه را 43نفر، معلولان دانشجو را 270 نفر و معلولان دانش آموز زیر پوشش بهزیستی را 970 نفر ذکر کرد.
3033/1904
گزارش از فرزاد نویدی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معابری که با معلولان راه نمی آیند!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات