پل حاج سيد محمد از پلهای قدیمی زنجان

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان اين پل در جنوب شرقي زنجان ، بر روي رودخانه زنجان رود و در مسير زنجان به همدان قرار گرفته و در حدود سال 1300 ه . ق توسط حاج سيد محمد – از تجار و متمولين زنجان در دوره ناصرالدين شاه – ساخته سده است .

در ازاي پل حدود 195 و عرض آن 5/6 متر است . پل داراي سه چشمه يا دهانه بزرگ و دو دهانه كوچك بر روي پايه هاي سنگي ، با طاقهاي جناغي است . پايه هاي پل تا ارتفاع 2 متر با سنگهاي سفيد ، وملات ساروج ساخته شده و در داخل و هسته پايه ها ، از سنگهاي درشت رودخانه استفاده شده است .

پايه هاي پل در جهت بالا دست ، چند ضلعي و در پايين دست نيم دايره شكل گرفته است .

دهانه مياني پل كه بزرگتر از ديگر دهانه هاست ودهانه هاي جانبي پل نيز 80/4 متر ارتفاع – از سطح آب – و 90/4 متر پهنا دارد . در ميانه دهانه هاي اصلي پل و بر روي پايه ها ، دو دهانه كوچكتر نيز با طاق جناغي و عرض 30/2 متر ساخته شده است .

اين دهانه ها علاوه بر كاهش وزن پل و صرفه جويي در مصالح ، آبهاي طغياني را از خود عبور مي دهد .

همچنان كه تعداد ديگري از پل هاي همزمان در اين منطقه شاهد هستيم ، در هسته آجري اين پل نيز فضاهاي خالي طاقدار زيادي تدارك ديده شده كه اين امر باعث سبكي وزن پل ، اين فضاها به تعداد 12 عدد ، در پايه هاي متكي بر كناره هاي رودخانه و در فاصله بين دهانه ها تعبيه شده است .

تمام طاق ها و بدنه اصلي پل با آجر ساخنه شده است . بستر رودخانه در محل برپايي پل ، سنگ فرش شده بود كه بعد از خرابي ، توسط سازمان ميراث فرهنگي با سنگ هاي رودخانه اي بازسازي شده است .

سطح گذرگاه پل ، جان پناه هايي در طرفين دارد و با سنگ هاي رودخانه اي فرش شده است .

اين پل در سالهاي اخير توسط سازمان ميراث فرهنگي تعمير و مرمت شده و به شماره 1486 به ثبت تاريخي رسيده است .


انتهای پیام/ن

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پل حاج سيد محمد از پلهای قدیمی زنجان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات