منطقه برآفتاب دهاقان زیر بار خشکسالی نابود می‌شود/ریه‌های دهاقان نیازمند آب است‌

خشکسالی باغات چند صدساله دهاقان که حکم ریه‌های شهر را دارد، امروز بر اثر خشکسالی در ورطه نابودی قرار دارد و درختان این منطقه بر اثر خشکسالی در معرض مرگ قرار دارند که این مهم مشکلات زیادی را برای کشاورزان منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهاقان، شهرستان دهاقان از دیرباز به سبب آب و هوای معتدل و نیمه کوهستانی و جاری بودن جوی‌ها و چشمه ساران در زمینه کشت، برداشت تولید و توزیع محصو ل استراتژیک گندم، جو و میوه‌هایی از جمله انگور، گردو، گلابی، زردآلو، گیلاس، گلابی، سیب و سایر میوها نقش بسزایی را در استان و حتی کشور داشته است.

اما متاسفانه کاهش بارندگی در سال گذشته و کمبود آب کافی و لازم منجر به خشک شدن قنوات و تهدید حیات باغات و مزارع شهرستان دهاقان شده است تا جایی که باغات چند صد ساله و با قدمت منطقه برآفتاب دهاقان که حکم ریه‌های شهر را ایفا می‌کند و طبیعت چشم نواز و منحصر به فرد شهرستان قلمداد می‌‌شود در حال خشک شدن و نابودی است که نگرانی همه مردم دهاقان را به همراه دارد زیرا مردم انس و الفت خاصی نسبت به این منطقه دارند و امرار معاش بسیاری از کشاورزان را زیرپوشش قرار می‌دهد بنابراین دغدغه مهم مردم و مسئولان دهاقان نجات باغات و درختان چندصد ساله برآفتاب از مرگ حتمی ناشی از خشکسالی است.

قنات‌هایی که نابود می‌شوند

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره بحران جدی خشکسالی در شهرستان دهاقان اظهار داشت: خشکسالی تاثیر چشمگیری بر روی باغات دهاقان گذاشته، و به سبب خشک شدن بعضی از قنات‌ها بیشتر باغات دهاقان در حال خشک شدن هستند، به ویژه باغات منطقه برآفتاب دهاقان که قدمت چند صد ساله دارند.

امیر صفرپور بر اساس گفته‌های کشاورزان، باغات برآفتاب را ریه دهاقان دانست و تصریح کرد: این باغات در امرار معاش مردم شهرستان تاثیر داشته  و خشک شدن قنات برآفتاب  منجر به نگرانی کشاورزان و همه مردم دهاقان شده است.

وی از اهدای آب توسط کشاورزان خیر مناطق کشاورزی برواده و بودجان دهاقان در راستای رفع مشکل باغات برآفتاب خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر از آب موجود در منطقه بودجان و با همکاری کشاورزان خیر و مزارع برواده آب رسانی به 100 هکتار از باغات برآفتاب صورت گرفت.

آبرسانی موقف هم جواب نمی‌دهد

فرماندار شهرستان دهاقان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم این آب رسانی را موقت دانست و خاطرنشان کرد: آب رسانی موقت به باغات برآفتاب فقط از خشک شدن فعلی درختان جلوگیری می‌کند اما منجر به ثمردهی درختان نخواهد شد.

علی اصغر قاسمیان تاثیر طبیعت زیبا و منحصر به فرد باغات برآفتاب دهاقان را در روح وروان مردم شهرستان موثر دانست و افزود: با همکاری مستمر فرمانداری، بخشداری، شهردار و برنامه‌ریزی‌های لازم و تشکیل کمیته‌های مربوطه سعی در مدیریت آب موجود و جلوگیری از کشت بهاره در دهاقان خواهد شد.

باغدار دهاقانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خشک شدن باغات برآفتاب دهاقان را یک معضل جدی و خاص برای کشاورزان و همه آحاد مردم دهاقان دانست و اظهار داشت: مردم طبیعت دوست دهاقان، برآفتاب را چشم و ریه دهاقان می‌دانند، زیرا برآفتاب قدمتی حدود هزار سال دارد و قنات برآفتاب در طی سالیان سال به سبب وجود آب فراوان، آب مورد نیاز خود و سایر مناطق همجوار را تامین کرده است اما متاسفانه امسال شاهد خشک شدن کامل این قنات هستیم.

امرار معاشی که سخت شده است

سید رضا تقوی باغات برآفتاب را فاقد درب، دیوار و حصار دانست و افزود:  عدم وجود درب و دیوار در باغات برآفتاب زیبایی خاصی به این منطقه داده است. هم‌چنین در منطقه برآفتاب یشترین کشت مختص به باغات بوده و کمتر ملک زارعی وجود دارد به همین سبب بیشترین اشجار(درختان) در این منطقه یافت می‌شود.

وی گفت: عدم بارش کافی و کم آبی خشکسالی را به همراه داشت و این معضل دغدغه اصلی زندگی کشاورزان و باغداران دهاقانی شده، زیرا امرار معاش آنان به شدت تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته است.

باغدار دهاقانی کشاورزی و باغداری را اصلی ترین و تنهاترین شغل بیشترمردم دهاقان دانست و خاطرنشان کرد: حدود 60 درصد مردم دهاقان از طریق کشاورزی و باغداری امرار معاش می‌کنند اما متاسفانه خشکسالی سبب شداست که باغات و درختان ثمردهی نداشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده‌های کشاورز دهاقانی فقط با یک قطعه باغ امرار معاش می‌کنند و    خشکسالی و خشک شدن قنوات سبب شده که این کشاورزان زحمتکش که همیشه جویای روزی حلال هستند شرمنده همسر و فرزندان خود باشند زیرا این مسئله امرار معاش خانواده کشاورزان را به صورت جدی و به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است و هیچ گونه کسب درآمد دیگری در دست ندارند.

تقوی تصریح کرد: انتقال آب از منطقه کشاورزی بودجان و برواده به باغات برآفتاب موقت بوده و فقط درختان را زنده نگه میدارد و از مرگ درختان جلوگیری می‌کند اما منجر به ثمردهی درختان نمی‌شود بنابراین شاهد کاهش محصولات کشاورزی دهاقان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: رییس اداره جهاد کشاورزی، فرمانداری، بخشداری و شهردار شهرستان دهاقان در رفع این مشکل همراه و همسو با کشاورزان گام بداشته‌اند اما از دولت انتظار داریم که مراقب این سند زیبای هزار ساله باشند زیرا مردم به این طبیعت چشم نواز انس و الفت دیرینه داشته و علاوه بر درآمدزایی تفریحگاه محسوب می‌شد.

گزارش از الهام هاشمی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منطقه برآفتاب دهاقان زیر بار خشکسالی نابود می‌شود/ریه‌های دهاقان نیازمند آب است‌» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات