طرح اوقات فراغت نیازمند بازنگری

به گزارش ایرنا، طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستانی طیف وسیعی از جمعیت نوجوانان و جوانان کشور و از جمله برنامه های آموزشی، ورزشی و فرهنگی را شامل می شود که به اعتقاد کارشناسان امر تاکنون نتوانسته به دغدغه ها و نیازهای دانش آموزان، والدین و حتی نهادهای مجری این طرح پاسخ مطلوب بدهد.
برآیند اطلاعات و بررسی های موجود کارشناسان این است که این طرح پس از گذشت سالها از اجرای آن توسط حدود 18 نهاد دولتی، اکنون با چالش های زیادی روبرو بوده و همچنان بدون بهره برداری مطلوب از این فرصت طلایی ، در سراسر کشور اجرا می شود.
در همین ارتباط ، چالشها و آسیب های فراروی این طرح در میزگرد خبرگزاری جمهوری اسلامی استان سمنان با حضور امیر بینایی مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان، مصطفی مرادی معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان، ابوالفضل حسن آبادی مدیر امور فرهنگی دانشگاه سمنان، سیما روشنایی مدیر ورزش و سلامت سازمان فرهنگی هنری شهرداری سمنان و فاطمه زهرا خزر عضو مجمع تشکل فرزانگان سازمان دانش آموزی استان سمنان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
این مسئولان و کارشناسان حوزه اجتماعی، فرهنگی و ورزشی استان سمنان در این میزگرد با تاکید بر ضرورت بازتعریف مجدد این طرح نه به عنوان پرکردن بلکه مدیریت اوقافت فراغت ، گفتند : برگزاری این طرح یک فرصت طلایی است که باید برای آموزش و آماده سازی فرزندان این مرز و بوم نهایت بهره را برد.
آنان در این میزگرد همچنین بر ضرورت تشکیل ستاد فرماندهی طرح غنی سازی اوقات فراغت در کشور ، داشتن اهداف و برنامه ریزی اصولی و کارشناسانه، هدفمندسازی و رفع موازی کاری، مهارت آموزی و شناخت نیازهای روز مخاطبان، نیازسنجی رشته های موردنیاز ، نتیجه گرا بودن طرح و جلوگیری از هدررفت اعتبارات تاکید کردند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان با بیان این که نیازمند تعریف درست از مدیریت اوقات فراغت در کشور هستیم، گفت : باید اول بدانیم اوقات فراغت یعنی چه، مدیریت اوقات فراغت یعنی چه، فراغت از چه چیزی است و چه نوع فراغتی را می خواهیم مدیریت کنیم.
امیر بینایی افزود : دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان دغدغه اساسی در حوزه اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دارد ولی در تعریف این واژه دچار مشکل هستیم و نظریه واحد وجود ندارد.
وی راهبرد پرکردن اوقات فراغت را کاری اصولی ندانست و اظهارداشت: می خواهیم با هر شرایطی برنامه فراغتی جوانان و نوجوانان را پر کنیم، بدون آنکه برنامه اصولی و هدفمند داشته باشیم.
بینایی ادامه داد : از منظر جامعه شناسی و روان شناسی اوقات فراغت می تواند روح و روان کودک و نوجوان را به آرامش برساند و سوال اساسی این است که آیا می توان با ایجاد کلاس های خصوصی پر تکرار که در 9 ماه در مدارس همانند آن را گذارنده است، روح کودک و نوجوان را به آرامش رساند، و خروجی لازم از این کلاس ها چه خواهد بود.
وی با طرح این پرسش که برنامه های اوقات فراغت خروجی و تاثیر بسزایی در ایجاد هم افزایی در جامعه داشته یا خیر، گفت : برنامه درست برای مدیریت اوقات فراغت نوجوانان و جوانان می تواند باعث زمینه چرخیدن چرخ اقتصادی کشور در آینده شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان یادآور شد : برای اولین بار در کشور، سند جامع افزایش نشاط اجتماعی با رویکرد اوقات فراغت در استان سمنان تدوین خواهد شد.
وی بیان داشت : اکنون در بحث اوقات فراغت دچار چند گانگی و تناقض هستیم، باید با بررسی ها، به تعریف جامع و کاملی از آن برسیم که این مباحث در این سند جامع دیده شده است.
وی گفت : برنامه های اوقات فراغت باید مبتنی بر پایه فرهنگ های بومی و محلی استان و فرهنگ اسلامی باشد تا بتوان به یک چارچوب منسجم درباره این قضیه مهم برسیم.
بینایی ادامه داد : مقوله اوقات فراغت باید در یک بسته قرار داده و برای همه اعضای خانواده نقش تعریف شود تا هر کدام نقش اساسی خود را در سلامت و صلابت کودکان ایفا کنند و باید از ابتدا اندیشید چه تاثیری می تواند بر روی خانواده ها بگذارد.
وی با تاکید بر استفاده از اوقات فراغت برای تقویت مهارت های زندگی در بین نوجوانان، گفت : باید صاحبنظران هم افزایی کنند تا دید چگونه می توانیم از غنیمت ایام فراغت در این زمینه استفاده کنیم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان تاکید کرد : مقوله اوقات فراغت که در جامعه وجود دارد، به هیچ عنوان معقول و کارشناسی نیست و به طبع، خروجی خوبی از آن نداشته ایم.
وی یادآور شد: سند توسعه نشاط اجتماعی بسیاری از چالش ها در حوزه بیکاری و اوقات فراغت جوانان را در این استان حل خواهد کرد و باید امیدوار بود که همه دستگاه ها با اتخاذ راه کارهای اصولی، برنامه اساسی در این بخش به اداره کل اجتماعی استانداری ارائه دهند.
بینایی تصریح کرد : اوقات فراغت فقط برای ایام تعطیل و تابستان نیست بلکه برای همه ایام سال خواهد بود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان با بیان این که در محتوا اوقات فراغت مشکل وجود دارد، گفت: باید بررسی شود آیا برنامه های ارائه شده در چند سال گذشته توانسته حق مطلب را ادا کند.
وی ادامه داد: اگر برنامه های اوقات فراغت مناسب باشد، مشکل اشتغال جوانان از حالت راکد در آمده و پویا و بانشاط می شود، ولی آمار و ارقام نشان می دهد هیچ برنامه اصولی در رابطه با کاربردی بودن برنامه های اوقات فراغت در این زمینه نداشته ایم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان با تاکید بر این که باید سهم دستگاه ها در مدیریت اوقات فراغت مشخص شود و سازمان های دولتی و خصوصی نقش های اساسی در ایجاد سرگرمی های سالم و شاداب برای جوانان به وجود بیاورند، گفت: مسافرت ارزان، ایجاد فضای فرح بخش در پارک ها و ترویج کتاب و کتابخوانی، می تواند الگوهای مهمی در جامعه ایجاد کند و باید با کمک گروه های مختلف علمی و پژوهشی، کارهای کلان پژوهشی و میدانی در این راستا انجام شود.
بینایی با اشاره به انفجار اطلاعات و فناوری در کشورهای مختلف گفت: در این کشورها با وجود توسعه فناوری و اطلاعات، اصول اخلاقی و خانوادگی همچنان مانند گذشته و طبق سنت همان کشورها برقرار است.
وی با تاکید بر اینکه اوقات فراغت باید به سمت مهارتهای زندگی و اخلاق مداری برود، تاکید کرد: باید از برنامه های اوقات فراغت برای ترمیم اخلاق و مسایل اجتماعی کمک گرفت.
بینایی با بیان اینکه به دلیل بی برنامه بودن در برابر هجوم فناوری های نوین دچار وادادگی شده ایم و گاهی قادر به مدیریت مسایل نیستیم، تصریح کرد: تمام مسایل را به گردن فناوری می اندازیم و اینطور نیست که چون فناوری به سمتی می رود، ما هم باید به همراهش از مسیر خارج شویم و مشکل اصلی در اینجا فقدان آموزش است.
وی ادامه داد: به غنی سازی محتوایی اوقات فراغت نیازمندیم و جوان در این برنامه ها حتی باید رفتار با والدین، خانواده، رفتار در آپارتمان، ترافیک، کلاس درس را بیاموزد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان خاطرنشان کرد: تجمیع منابع مالی در حوزه اوقات فراغت با توجه به تکالیف جداگانه دستگاه ها مشکل است، باید ستاد متمرکزی در کشور مانند سازمان ملی جوانان که در گذشته فعال بود، برای مدیریت برنامه و منابع مالی برنامه های اوقات فراغت برنامه ریزی شود.
معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان نیز در این میزگرد گفت : تعریف مفهومی از برنامه های اوقات فراغت در کشور دچار تناقض و عقب ماندگی است.
مصطفی مرادی با بیان این که برای ورود به بحث اوقات فراغت به یک مفهوم جدید و آسیب شناسی نسبی نیاز داریم، افزود : در طول زمان تغییرات مختلفی بر سر تعریف واژه اوقات فراغت به وجود آمده است.
وی اظهار داشت : بر اثر مقتضیات زمانی، باید برنامه های سرگرمی جدیدی برای کودک و نوجوان و جوان کشور تعریف شود و باید با ابزار رسانه، برنامه های قوی برای ایجاد زیرساخت توانمند برای سرگرمی و نشاط آنان ایجاد شود.
مرادی با بیان این که متاسفانه صدا و سیما به نقش اساسی خود در مورد اوقات فراغت در جامعه توجه آنچنانی نمی کند، بر بازنگری تعریف حاکمیتی و بحث فرهنگی در موضوع اوقات فراغت تاکید کرد.
وی یادآور شد : یک رویکرد جهانی و مدرنیسم در جامعه وجود دارد و از طرفی دیگر ایران به عنوان یک کشور در حال گذر مطرح است و همین مساله باعث شده تغیرات اجتماعی اساسی در جامعه داشته باشیم.
وی ادامه داد: بیان تعریف واحد از اوقات فراغت نیازمند تحقیقات و پژوهش های میدانی است و باید درک کنیم که مشکل اصلی جوان دهه 70 و 80 چیست و چه راه کارهایی می توانیم برای آن ارائه دهیم.
معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان با بیان این که متاسفانه رسانه های مجازی تاثیرات منفی بر روی اوقات فراغت و نوع تفریح های سالم جوانان در همه نقاط دنیا گذاشته است، افزود : اکنون شاهدیم تفریحات جمعی به تفریحات فردی تغییر پیدا کرده است که این امر زمینه انزواطلبی فرد را فراهم می کند.
مرادی اضافه کرد : نوآوری در برنامه های اوقات فراغت یکی از مسایل اساسی و کلان مورد نیاز جامعه است، هر چقدر هم افزایی و همدلی و وحدت برای شکل گیری نگاه کلان برای رفع چالش ها وجود داشته باشد، بازهم احتیاج به نوآوری داریم.
وی ادامه داد : مهم ترین چالش مساله در رابطه با موضوع اوقات فراغت در جامعه سنّتی نگری است، یعنی هنوز می خواهیم با روش های سنتی با موضوع اوقات فراغت برخورد کنیم.
مرادی با اشاره به نظام آموزشی در کشورهای غربی و تبدیل شدن کلاس های درس به مکانهایی مانند پارک علمی و تفریحی، گفت: در برنامه ریزی ها و تقسیم اعتبارات در کلان کشور درباره اوقات فراغت نیز باید به این مسایل توجه شود.
معاون اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان با اشاره به اینکه در بسیاری موارد تکلیف روشن نیست به طور نمونه در مورد کنسرتها باید دید که آیا برنامه ای مجوز برگزاری دارد یا خیر، ادامه داد: اگر برنامه ای مجوز دارد باید بتوان از آن به عنوان فرصت استفاده کنیم.
مرادی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته قدرت تطبیق زیادی دارند که این مساله در ایران وجود ندارد، گفت: یک دلیل ضعف ما همین نداشتن قدرت تطبیق است که یک بخش آن به دلیل ارزشهای ماست که به آن معتقدیم مانند تعهد خانواده‌ها نسبت به فرزندان و اینکه در کشورهای خارجی صرفا بر اساس نیازهای انسانی رفتار می شود.
وی ادامه داد: از اصول شرعی کوتاه نمی آییم ولی در خیلی مسایل می توان تجدید نظر کرد، می توان به خوبی مشاهده کرد که در ایران ترس از شادی جمعی وجود دارد در حالی که جوان امروزی نیاز به تخلیه هیجانی دارد و این باید لحاظ شود.
معاون اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان با بیان این که درباره جوانها فقط سیاست ممانعت را در جامعه در پیش گرفته ایم، تصریح کرد: در بسیاری موارد مانند چهارشنبه آخر سال، می شود با مدیریت مناسب، مسایل را در قالب برنامه های فراغتی به فرصت تبدیل کرد.
مدیر امور فرهنگی دانشگاه سمنان نیز در این میزگرد با تاکید بر ضرورت شناسایی نیازهای نوجوانان امروز گفت : متاسفانه نوجوان و جوان در مقتضیات زمان درک نمی شود و برنامه ریزی های مدون و دقیق برای آن ها صورت نمی گیرد.
ابوالفضل حسن آبادی افزود : به عنوان یک کارشناس برنامه های فرهنگی در حوزه جوانان، احساس می کنم در برنامه های اوقات فراغت به موضوع جوان خیلی پرداخته نشده است ، اگر هم بحثی صورت گرفته، به صورت کلیشه ای و یکنواخت بوده است.
وی با تاکید بر لزوم داشتن برنامه و سازمان کلان و کشوری برای اوقات فراغت جوانان، گفت : بدون برنامه و مدیریت کلان، نگاه جزیره ای و بخشی درباره اوقات فراغت جوانان راه به جایی نمی برد.
وی با اشاره به وجود برنامه برای تاثیر بر جوانان ایران از سوی دنیای غرب، گفت: برای تحت تاثیر قرار دادن جوان ایرانی و پر کردن اوقات آنان بیش از 140 شبکه تلویزونی و ماهواره ای برنامه ریزی شده و به صورت رایگان برنامه پخش می کنند، تا آن طوری که آن ها می خواهند جوان ایرانی اوقات فراغتش را پر کند.
حسن آبادی تاکید کرد: باید مواظب خرده فرهنگ ها نیز بود تا جوانان ایرانی را تحت تاثیر خود قرار ندهد و برای ایجاد اوقات فراغت باید مقتضیات زمان را در نظر گرفت.
وی ادامه داد: نمی توان به فرض ، الگوبرداری هایی از دهه 60 شمسی گرفته شود و الگوی های فرهنگی آن زمان را برای کودک و نوجوان و جوان کنونی به اجرا درآورد.
مدیر امور فرهنگی دانشگاه سمنان با اشاره به وجود اصول زندگی و تدریس حتی شاهنامه فردوسی برای دانش آموزان، گفت: در زمان حاضر این مسائل در مدارس کشور به عنوان ارزشهای بنیادی، بسیار کم رنگ شده است.
وی گفت: اگر اوقات فراغت مناسبی برای جوان در نظر نگیریم، جوان و نوجوان با کژتابی ها و زاویه گیری هایی اوقات فراغت منفی و غیرمشروع برای خودش رقم می زند.
وی ادامه داد: نکته دیگر در موضوع اوقات فراغت، فقدان هم افزایی بین نهادهای مسئول در بحث اوقات فراغت است و هر نهادی به سبکی و از دیدگاه خود، به غنی سازی اوقات فراغت می پردازد که امکان دستیابی به هدف مشترک را از بین می برد.
وی با اشاره به اینکه جزیره ای فکر کردن به برنامه های اوقات فراغت به جامعه ضربه خواهد زد، گفت: همه باید در ایجاد برنامه های اوقات فراغت واحد، برای کودکان و نوجوانان جوانان جامعه اتفاق نظر داشته باشند.
مدیر امور فرهنگی دانشگاه سمنان با تاکید بر لحاظ کردن مساله شکاف نسلی در تدوین برنامه‌های اوقات فراغت، گفت: در درون هر خانواده ای امروزه به راحتی می تواند دید که دانش آموزان گوشی تلفن همراه هوشمند دارند که از آن می آموزند، در حالیکه والدین گاهی توان استفاده از آن را ندارند.
حسن آبادی افزود: یکی از اشکالات تربیتی در برنامه های اوقات فراغت، همین جدا بودن فرزندان از والدین و خانواده هاست، به شکلی که فرزندان پاسخ مسایل عاطفی خود را از طریق فضای مجازی می گیرند.
مدیر امور فرهنگی دانشگاه سمنان با تاکید بر اینکه چرا باید برنامه های اوقات فراغت، فقط بر 6 حوزه به صورت هر ساله متمرکز باشد، ادامه داد: نیازهای جوانان در شرایط کنونی و در دنیای امروزی تغییر کرده و برنامه های اوقات فراغت امروزه با نیازهای کنونی جوانان متناسب نیست زیرا نیازهای امروز جوانان با توجه به شکاف نسلی متحول شده و تغییر ساختار دارد.
مدیر ورزش و سلامت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری سمنان گفت : حساسیت اوقات فراغت، نیازمند هم افزایی اجتماعی است.
سیما روشنایی با بیان اینکه پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان با نزدیکی به ایام تابستان از حساسیت بالایی برخوردار است ،گفت: این حساسیت باید در سازمان های مسئول و خانواده ها دغدغه مشترک باشد.
وی تصریح کرد : سازمان فرهنگی هنری شهرداری سمنان با برنامه های متنوعی که همه ساله ترتیب می دهد، اوقات فراغتی برای همه اعضا خانواده را به وجود می آورد و علاوه بر ایجاد مباحث علمی و ورزشی، کارگروه های اشتغالزایی و کار آفرینی و هنری در سرلوحه کارهای شهرداری سمنان قرار دارد.
وی تاکید کرد: باید با ایجاد برنامه های غنی و پرمحتوا، به دنبال ایجاد اوقات فراغت بسیار مناسب برای کودکانی که از دوران مدرسه دور خواهند شد باشیم.
مدیر ورزش و سلامت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری سمنان گفت: بیش از 615 هزار نفر ساعت در سال 94 از برنامه های اوقات فراغت مرکز شهروندی و خانه های خلاقیت شهرداری سمنان بهره مند شدند.
سیما روشنایی تصریح کرد: کودکان، نوجوانان و جوانان در شهر سمنان در قالب این برنامه ها در کارگاه های آموزشی، دوره های شهروندی، گردشها و همایشهای آموزشی، کارگاه های کارآفرینی، بانوان، سلامت، قرآن، خلاقیت، رباتیک، ریاضی، رایانه، هوا و فضا، علوم فرهنگی، نجوم حضور یافتند.
وی افزود: در سال گذشته روزانه 250 نفر ساعت از برنامه های خانه نشاط در سازمان فرهنگی هنری شهرداری سمنان استفاده کردند.
مدیر ورزش و سلامت سازمان فرهنگی هنری شهرداری سمنان با اشاره به وجود هفت سرای محله با 13 نوع فعالیت متنوع برای نوجوانان در شهرداری سمنان، گفت: 11 خانه خلاقیت، 2 خانه نشاط، مرکز آموزش شهروندی با هفت نوع فعالیت، با برنامه های متنوع، به غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در سمنان می پردازند.
عضو مجمع تشکل فرزانگان سازمان دانش آموزی استان سمنان نیز در این میزگرد بر ضرورت فهم و درک بیشتر والدین و برنامه ریزان و مجریان طرح غنی سازی اوقات فراغت کشور و استان بر نیازهای نوجوانان و جوانان تاکید کرد.
فاطمه زهرا خزر افزود : به عنوان مثال از سوی والدین از کلاس رفتن ما نوجوانان و جوانان در برخی از رشته ها ممانعت می شود و از سوی دیگر برنامه ریزان همه رشته های مورد نیاز این طیف را در این کلاسها لحاظ نمی کنند و برخی از نوجوانان برای تامین نیازهایشان در تهران کلاس می روند.
وی با بیان این که اوقات فراغت یکی از مباحث بسیار مهم که می تواند برای جوانان و نوجوانان فرهنگ ساز باشد ، گفت : در برگزاری کلاس های این طرح نباید صرف برگزاری کمّی و سرگرم کردن این قشر خلاصه شود بلکه باید تربیت اجتماعی مدنظر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد : اکنون همه دستگاه های اجرایی و نهادها دارای برنامه مجزا برای اوقات فراغت هستند که این موازی کاری ها منتج به اهداف مطلوب نخواهد شد.
این نوجوان سمنانی برای آگاهی بخشی بیشتر مخاطبان طرح غنی سازی اوقات فراغت، خواستار هم افزایی همه نهادهای دخیل اجرای این طرح در استان شد و گفت : برنامه های اوقات فراغت باید مبتنی بر افکار خانواده ها و افکار جامعه باشد و نیاز نوجوانان را تامین کند.
وی شکاف والدین با فرزندان را یکی از معضلات اساسی این حوزه برشمرد و گفت : بعضی از عقاید خانواده ها با فرزندان مغایر است و نقش رسانه برای رفع این چالش بسیار تاثیرگذار است.
این عضو سازمان دانش آموزی استان سمنان، فرهنگ سازی و نهادینه شدن غنی سازی اوقات فراغت را یکی از راه کارهای اصلی برای هدایت نوجوانان برشمرد و افزود : نقش رسانه ها در این راه می تواند بسیار موثر باشد.
خزر بر لزوم تدوین برنامه های اوقات فراغت به شکلی که انتقال ارزش ها در آنها دیده شود تاکید و خاطرنشان کرد:صرفا نباید در برنامه های اوقات فراغت به آموزش فناوری تمرکز نکرد و باید به مسایل اجتماعی، تربیتی نیز پرداخته شود و تمرکز بر هر کدام از این دو بخش، باعث کمرنگ شدن بخش دیگر می شود.
عضو مجمع تشکل فرزانگان سازمان دانش آموزی استان سمنان با اشاره به اینکه نیازمند ایجاد تعادل در برنامه های اوقات فراغت هستیم و دستگاه های اجرایی نیز باید در اجرای برنامه های اوقات فراغت از شکل تکلیفی خارج شوند، گفت: باید تلفیقی از فرهنگ، فناوری و تربیت اجتماعی در برنامه های اوقات فراغت لحاظ شود.
استان سمنان حدود 800 هزار نفر جمعیت دارد که از این بیش از 110 هزار نفر دانش آموز هستند.
6103/6026/3217

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح اوقات فراغت نیازمند بازنگری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات