تجویز بیش از حد مجاز آنتی بیوتیک در یزد پیگیری می‌شود

قرص آنتی بیوتیک معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) استان یزد با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی کاهش مصرف آنتی بیوتیک ویژه داروخانه‌ها در یزد برگزار می‌شود، گفت: مصرف آنتی بیوتیک بیماران بستری یزد کمتر از میانگین کشوری است.

محمدحسین مصدق مهرجردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه آنتی‌بیوتیک گروهی از داروهاست که برای از بین بردن عوامل مهاجم بدن مثل میکروب‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و حتی سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود، اظهار داشت: آنتی‌بیوتیک‌‌ها نزدیک به 50 سال است که در بازار دارویی دنیا موجود است و سالانه بر تعداد و تنوع آن‌ها افزوده می‌شود.

وی دلیل افزوده شدن بر تعداد و تنوع آنتی‌بیوتیک‌ها را میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا دانست و افزود: میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا روز به روز مقاوم‌تر شدند و در نتیجه نیاز به آنتی‌بیوتیک‌های جدید سبب شدند تا اینکه بتوانیم بر میکروب‌های مقاوم بیماری‌های معمول و انواع جدیدی از بیماری‌های عفونی غلبه کنیم.

مصدق با بیان اینکه مصرف صحیح آنتی‌بیوتیک‌ها از ضروریات است، خاطرنشان کرد: به این دلیل که مقاومت زمانی حاصل می‌شود که میکروب با آنتی‌بیوتیک آشنا شود و این آشنایی نتواند میکروب را از بین ببرد، در نتیجه میکروب‌ها سعی می‌کنند که راه مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک موجود در بازار را پیدا کنند.

معاون غذا و داروی استان تصریح کرد: از تکالیفی که تجویزکنندگان، مسئولان کشوری مرتبط با دارو در هر کشور و حتی مصرف‌کنندگان دارند این است که این داروی حساس را برای مواقع جدی بیماری نگه‌داری کنند یعنی از مصرف خودسرانه، از تجویز بدون پروتکل صحیح درمانی و مصرف نابه‌جا و بیش از حد آن خودداری کنند.

وی عنوان کرد: در همه دنیا به ویژه در کشور می‌توان از مقدار مصرف آنتی‌بیوتیک به عنوان یک معیاری از شاخص توسعه‌یافتگی فرهنگی در زمینه پزشکی یاد کرد.

مصدق برای مقایسه مصرف و تجویز این گروه دارویی در بین استان‌ها و در کشور  10 آنتی‌بیوتیک پر مصرف را  به عنوان معیار و سنجش قرار داد و گفت: در استان یزد قرص مترونیدازول، قرص یا کپسول سفیکسیم، کپسول آزیترومایسین250 ردیف‌های اول تا سوم و در ردیف‌های 9 و 10 به سوسپانسیون‌های سفیکسیم قرار دارند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) استان یزد بیان کرد: خوشبختانه در بین آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی در بیماران سرپائی مراجعه‌کننده به داروخانه‌های سطح شهر از اقلام 10گانه فقط پنی‌سیلین 6:3:3 وجود دارد.

وی افزود: در حالی که در الگوی مصرف کشوری پنی‌سیلین یک میلیون و 200 هزار هم جزو اقلام 10گانه مصرفی پرمصرف کشوری است، بنابراین در مجموع آنتی‌بیوتیک‌های پرمصرف بیماران سرپائی الگوی مصرف خیلی شبیه به الگو مصرف کشور است.

مصدق ادامه داد: فقط ممکن است ترتیب اول و دوم از لحاظ مصرف تفاوت اندکی داشته باشد در حالی که در بیماران بستری از نظر الگوی مصرف آنتی‌بیوتیک از میزان مصرف کشوری خیلی بهتر است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) استان یزد در رابطه با فرهنگ‌سازی  و جلوگیری از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها در استان گفت: از 2 جنبه ضرورت دارد اقدام شود که اولین جنبه این است که تجویزکنندگان رعایت اصول علمی مصرف آنتی‌بیوتیک را انجام دهند و در این راستا کمیته علمی بررسی نُسخ در حوزه معاونت غذا و دارو و پس از بررسی نسخ پزشکان در صورتی که موارد مصرف مغایر یا بیش از حد ملاحظه کردند با پزشکان مکاتبه می‌شود و در صورت نیاز مسیر مصرف آنتی‌بیوتیک بهینه می‌شود.

مصدق جنبه دوم فرهنگ‌سازی را اطلاع‌رسانی عمومی دانست و تصریح کرد: واحد اطلاع‌رسانی غذا و دارو و سموم حوزه معاونت 2 مسیر را برای اطلاع‌رسانی انتخاب کردند.

وی مسیر اول را آموزش پرسنل غیر داروساز شاغل در داروخانه‌های شهری دانست و عنوان کرد: این پرسنل با آنتی‌بیوتیک‌ها آشنا شوند و به هیچ عنوان اقدام به فروش آنتی‌بیوتیک‌ها به درخواست‌کنندگان نکنند.

مصدق مسیر دوم را اطلا‌ع‌رسانی عمومی دانست و بیان کرد: در اطلاع‌رسانی عمومی در قدم اول در مراکز جمعیتی مثل پادگان‌ها در خصوص مضرات مصرف نابه جای آنتی‌بیوتیک‌ها جلسات تشکیل داده شده و اطلاع‌رسانی شده است.

وی افزود: همچنین در کارتابل کلیه کارمندان ادارات مختلف استان پیام دارویی از جمله مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و همچنین پیام‌های مهم غذایی از طریق شبکه دولت داده شده تا اینکه همکاران شاغل در ادارات مختلف استان پیام‌ بران مصرف صحیح دارو آنتی‌بیوتیک‌ها باشند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تجویز بیش از حد مجاز آنتی بیوتیک در یزد پیگیری می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات