گلایه شهروندان تنکابنی از ناکارآمدی مدیریت شهری

آنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برخی مشکلات از قبیل آبگرفتگی معابر و خیابان ها در روزهای بارانی ، طولانی شدن روند احداث پروژه های عمران شهری ، کمبود مراکز تفریحی و اقامتی ، عدم لایروبی نهرها و رودخانه ها ، تجمع دستفروشان در پیاده روها ، پیاده روهای نامناسب و ناهموار ، حفاری های پی در پی ، ناکافی بودن روشنایی و ترافیک شهر در هنگام شب و عدم برگزاری آیین های فرهنگی ، خواستار رفع این مشکلات در راستای تحقق حقوق شهروندی شدند.
شهر تنکابن به عنوان یکی از شهرهای گردشگرپذیر در غرب مازندران در طول سال پذیرای هزاران گردشگر و مسافر است و وجود چنین مشکلاتی موجبات نارضایتی آنها را نیز به همراه خواهد داشت.
یک کارشناس مدیریت شهری نبود درآمد پایدار در شهرداری تنکابن را از مهم ترین عوامل در اجرایی نشدن پروژه های شهری دانست و گفت : تا زمانی که شهرداری با درآمدهای ناچیز و ناپایدار شهر را اداره کند ، مشکلات موجود همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند و نارضایتی شهروندان دوچندان خواهد شد.
حبیب اسماعیل نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، نبود تعاملات بین بخشی و گاه وجود تناقض و یا تعارض در عملکرد نهادهای مختلف را از دیگر مشکلات شهرداری برشمرد و افزود : هرچند شهرداری امروزه اصلی ترین بازیگر اجرایی مدیریت شهری شناخته می شود لیکن در اجرای مسئولیت های خود نیازمند هماهنگی گسترده با سایر نهاد ها و سازمان های متولی همچون نهادهای امنیتی ، بهداشت و درمان ، آب ، برق ، گاز ، مخابرات و غیره است.
وی اظهار داشت : در حال حاضر ، ضعف در تعامل بین بخشی و عدم هماهنگی و یکپارچگی در نظام مدیریت شهری و کمبود اعتبارات از عمده ترین دلایل طولانی شدن فرایند اجرای طرح های عمرانی و عدم نیل به اهداف از پیش تعیین شده در زمان بندی های مورد نظر است .
اسماعیل نژاد رشد و توسعه در فضای جمعی را نیازمند مشارکت تمامی بازیگران اصلی دانست و بیان داشت : شهر نیز به عنوان یک فضای جمعی و پویا نیازمند حضور و مشارکت تمامی شهروندان به عنوان بهره برداران اصلی تمامی اقدامات و فعالیت های شهری است.
وی به پایین بودن سطح مشارکت شهروندان تنکابنی در مدیریت امور شهری اشاره کرد و یادآور شد : افزایش مشارکت شهروندان و تشکل های مردم نهاد در نظام مدیریت شهری سبب افزایش اعتماد مردم به مدیران شهری خواهد شد.
یک شهروند تنکابنی با انتقاد از عملکرد ضعیف شورای اسلامی شهر در حوزه مدیریت شهری ، گفت : فلسفه وجودی تشکیل شورای اسلامی در ابتدا بسیار حائز اهمیت بود اما با گذشت زمان شاهد هستیم که این نهاد مردم محور به ناکارآمد ترین نهاد در مدیریت شهری تبدیل شده است.
عارف نفاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در تنکابن با وجود آنکه تعداد اعضای شورا از پنج به هفت نفر افزایش یافته ، اما تاکنون هیچگونه تغییر و تحولی در سطح شهر مشاهده نشده و مردم نسبت به حقوق شهروندی خود بی تفاوت شده اند.
وی اظهار داشت : وجود نداشتن برنامه ای راهبردی و کارآمد در مدیریت شهری و فقدان انسجام لازم میان اعضای شورا از یک سو و میزان بالای مشکلات درون شهری از سوی دیگر ، سبب نارضایتی مردم از وضع موجود شده است .
نفاستی با بیان اینکه منافع برخی افراد در نابسامانی مدیریت شهری تحقق می یابد ، خاطر نشان کرد : اعضای شورا باید هوشیار باشند تا گرفتار صاحبان زر و زور و تزویر نشوند و از فرصت باقی مانده برای ایجاد تحولات زیربنایی به سوگندی که در آغاز نمایندگی یاد کرده اند ، پایبند بمانند.
وی تصریح کرد : متاسفانه در سال های اخیر آنقدر نیروی انسانی جذب شهرداری شده که برای پرداخت حقوق و مزایای آنها باید حداقل نیمی از درآمد شهرداری را به این امر اختصاص داد که با این حساب دیگر پولی برای اجرای پروژه های عمرانی باقی نمی ماند.
این شهروند یادآور شد : باید مشخص شود که چرا مدیران شهری با وجود آنکه این مشکلات را می بینند ، اما هیچ اقدامی در جهت کاهش یا رفع آنها انجام نمی دهند.
رییس شورای اسلامی شهر تنکابن با قبول برخی کاستی ها در مدیریت شهری ، در خصوص اختلافاتی که بین اعضای شورا در تصمیم گیری مدیریت شهری وجود دارد ، گفت : در مجموعه شورایی نمی توان گفت که همه با هم اتفاق نظر دارند و این مسئله حتی در کانون خانواده نیز وجود دارد.
تقی پزشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : دغدغه تمامی اعضای شورا رفع مشکلات شهروندان است و اگر عضوی از شورا در مواردی نظر مخالف یا موافق داشت نباید این طور استنباط شود که به زیان مردم عمل کرده است .
وی با قبول اینکه پرسنل مازاد در شهرداری تنکابن وجود دارد ، اظهار داشت : پرسنل مازاد در شهرداری وجود دارد که مشکلات مالی زیادی را به همراه داشته به طوری که هزینه جاری شهرداری بیشتر از عمرانی است و اگر آنها بر اساس لیاقت و شایستگی جذب می شدند شاید این اتفاق نمی افتاد .
پزشکی خاطر نشان کرد : در مقاطع مختلف اگر می خواستیم امتیازی پیرامون مسائل شهری بگیریم ، هجمه های سنگینی به ما وارد می کردند به ما می گفتند که باید فلان نیرو را جذب کنیم که در مواردی مخالفت می کردیم و متاسفانه در برخی موارد تن به این کار می دادیم.
وی ادامه داد : با برخی از این نیروها که کارایی نداشتند ، تسویه حساب شد و با بازنشسته شدن برخی از کارمندان تعداد نیروها مناسب با چارت سازمانی شهرداری خواهد شد .
رییس شورای اسلامی شهر تنکابن به بی هویتی میادین شهری تنکابن اشاره کرد و بیان داشت : میادین شهری ما باید خودشان نشان دهنده هویت خودشان باشند و در این زمینه کوتاهی های صورت گرفته است.
وی افزود : طراحی جدید میدان امام خمینی (ره) توسط شهرداری به فراخوان گذاشته و جایزه ای هم برای آن معین شده که در صورت تصویب نهایی طرح برگزیده ، عمیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
پزشکی همچنین داشتن شهربازی مدرن و پیشرفته را حق مسلم مردم تنکابن دانست و تصریح کرد : مبلغ 9 میلیارد و 300 میلیون ریالی را که از فروش مغازه های مجتمع تجاری ماهان نصیب شهرداری شد برای خرید زمین جهت احداث شهربازی در رینگ شهری اختصاص دادیم.
وی اضافه کرد : شرایط مکانی برای احداث شهربازی بسیار خاص است و با رایزنی های مختلفی که داشتیم تلاش کردیم تا هرچه سریع تر این زمین خریداری و با جذب سرمایه گذار روند احداث آن آغاز شود.
پزشکی به برگزار نشدن برخی فعالیت های فرهنگی همچون اجرای کنسرت ها در این شهر ، انتقاد کرد و گفت : تصمیمات در این شهر با سایر شهرها متفاوت است و سلایق شخصی برخی افراد تصمیم گیرنده بر قوانین برتری دارد.
وی یادآور شد : متاسفانه مجوز هایی برای اجرای کنسرت در این شهر داده می شود ، اما بعد آن را لغو می کنند و هیچکس پاسخگو نیست ، در حالی که در شهرهای همجوار کنسرت ها یکی پس از دیگری برگزار می شود.
یک عضو شورای اسلامی شهر تنکابن اعتراض شهروندان نسبت به ناکارآمدی مدیریت شهری را کاملا منطقی و قابل قبول دانست و گفت : تا زمانی که شهرداری حوزه خدمات شهری را فقط جمع آوری زباله آن هم به صورت دست و پا شکسته بداند و یک بازوی توانمند علمی در مجموعه اش وجود نداشته باشد ، این مشکلات و به تبع آن اعتراض های مردمی به قوت خود باقی است.
علیرضا فلاحتکار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود : در نظر سنجی که اخیرا پیرامون عملکرد شهرداری در فضای مجازی انجام دادم متوجه شدم که در حقیقت 95 درصد از خدمات شهری راضی نیستند.
وی با بیان اینکه بنده هم به عنوان یک شهروند از مدیریت شهری ناراضی هستم ، اظهار داشت : اگر شهرداری کارش را درست انجام می داد ، شاهد حجم عظیمی از مراجعه کنندگان به شهرداری و شورا نبودیم و وقت اعضاء به جای پاسخگویی به مردم صرف برنامه ریزی در توسعه شهری می شد.
فلاحتکار با انتقاد از جذب بی ضابطه نیروی انسانی در شهرداری تنکابن ، خاطرنشان کرد : در حالی که در شهر خرم آباد با مساحتی حدود 680 هکتار شهرداریش با 40 پرسنل اداره می شود در شهر تنکابن با مساحت یکهزار و 10 هکتار ، 300 پرسنل در شهرداری مشغول به فعالیت هستند.
وی ادامه داد : شهرهای با جمعیت 50 هزار نفری باید 165 پرسنل سیستمی در شهرداری داشته باشد که با این حساب هم اکنون 150 پرسنل مازاد داریم که نزدیک به پنج میلیارد ریال در ماه بابت حقوق آنها پرداخت می شود و این رقم در سال به 60 میلیارد ریال می رسد و می توان با این مبلغ اقدامات موثری در شهر انجام داد.
عضو شورای اسلامی شهر تنکابن ، شهرداری را یک نهاد درآمد هزینه ای دانست و تصریح کرد : در کل دنیا 86 درصد درآمد شهرداری از محل عوارض و مالیات منطقی به دست می آید اما متاسفانه این دیدگاه در جامعه وجود ندارد و مردم برای گرفتن تخفیف از فیش های عوارض نوسازی در شهرداری به صف می شوند.
وی افزود : اگر مردم صداقت مدیریت شهری را احساس کنند و بدنه شهرداری از یک نیروی سازمانی مناسب و توانمند برخوردار باشد ، حتما مشارکتشان را افزایش خواهند داد و میزان نارضایت مندی مردم کاهش می یابد.
فلاحتکار با اشاره به اینکه باید منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح داد ، اظهار داشت : تخلفات ساختمانی محرزی در شهر صورت می گیرد و با تراکمی که برای آن هیچ تعریفی وجود ندارد به حقوق همسایه ها و مردم تجاوز می شود در صورتی که شهر یک موجود زنده است و باید تمام مباحث آن مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد : اعتقاد دارم حوزه مدیریت شهری و شورایی یک نهاد تخصصی است و نباید در آن مسائل خویشاوندی ، قوم گرایی و دوستی وجود داشته باشد که اگر این اتفاق بیفتد ، چرخه نارضایتی مردم همیشه پابرجا خواهد بود.
وی یادآور شد : نقش شورا فراهم نمودن بستری مناسب برای ایجاد شرایط مناسب تر و بهتر در جهت بهبود وضع موجود است که امیدواریم به این موفقیت که سریع هم نخواهد بود دست یابیم.
شهردار تنکابن نیز با بیان اینکه شهرداری یک دستگاه اجرایی عام المنفعه عمومی است و عوارض های مختلفی را که دریافت می کند در راستای عمران و آبادانی این شهر هزینه می شود ، گفت : در سال 94 بودجه شهرداری را 160 میلیارد ریال پیش بینی کرده بودیم که با پرداخت به موقع عوارض قانونی توسط شهروندان و حمایت های شورای شهر به 250 میلیارد ریال رسید که توانستیم بخشی از مطالبات پرسنل شهرداری و امورات معوقه را انجام دهیم.
عقیل عشوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به بودجه پیش بینی شده 200 میلیارد ریالی شهرداری در سال 95 اشاره کرد و افزود : شروع عملیات پیاده راه سازی خیابان علامه با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال ، روکش آسفالت به طول 32 هزار و 576 متر مربع و زیرسازی 15 هزار و 357 متر مربع ، خرید یک دستگاه خودرو آتش نشانی 18 تن به مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون ریال ، تخریب 100 درصدی پل جانبازان ، تولید و پرورش گل های فصلی در پارک مادر و نهال کاری کنار رودخانه چشمه کیله ، خرید و نصب علائم راهنمایی و رانندگی و گازرسانی به تمامی پارک های شطح شهر از جمله اقدامات شهرداری در سال جاری است .
وی اظهار داشت : در 13 مدرسه ابتدایی ، 15 مهد کودک و سازمان ها و ادارات مربوطه آموزش تفکیک زباله از مبداء به منظور کاهش میزان تولید زباله آغاز شده است.
عشوری با بیان اینکه تمامی عوارض پرداخت شده توسط شهروندان برای اداره شهر هزینه می شود ، خاطر نشان کرد : شهرداری با مشکلات مالی فراوانی مواجه است و باید تلاش کنیم تا درآمد های پایداری تعریف شود تا در ارائه خدمات به شهروندان با مشکل مواجه نشویم.
شهرستان 162 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
/7513/ 1602/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گلایه شهروندان تنکابنی از ناکارآمدی مدیریت شهری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات