رییس جمهور فیلیپین از موضعش در مورد قتل روزنامه نگاران عقب نشینی کرد

به گزارش ایرنا، رییس جمهور منتخب فیلیپین پیش از این گفته بود که روزنامه نگاران رشوه بگیر و یا درگیر در فساد نیز سزاوار مرگ هستند. بسیاری از کشته شدگان، کاری انجام داده اند. اگر شما کاری اشتباه انجام ندهید، کشته نمی شوید.
وی روز چهارشنبه بعد از محکومیت این موضعش در مورد روزنامه نگاران توسط گروهای مختلف فعال در عرصه مطبوعات، ضمن تغییر آن، در خصوص تعهدش برای حفاظت از روزنامه نگاران و پیگرد قاتلان آنها سخن گفت.
به نوشته روز پنجشنبه تارنمای 'راپلر' فیلیپین، این وکیل 71 ساله که با سیاست حمایت از قتل صدها مجرم طی 20 سال گذشته، در انتخابات 20 اردیبهشت به عنوان رییس جمهور فیلیپین انتخاب شد، 10 تیر ماه سکان هدایت این کشور 100 میلیون جنوب شرق آسیا را در دست می گیرد.
از سال 1986 تاکنون حدود 175 روزنامه نگار در فیلیپین به قتل رسیده اند. براساس فهرست سالیانه شاخص آزادی مطبوعات سازمان گزارشگران بدون مرز، فیلیپین در رتبه 138 در بین 180 کشور جهان در خصوص قتل روزنامه نگاران قرار دارد.
'دوترته' که بعد از اظهارات جنجال برانگیز خود برگزاری نشست های خبری را متوقف کرد، گفت: قتل روزنامه نگاران صرفنظر از دلیل یا انگیزه های آن، قابل چشم پوشی و مدارا نیست.
وی در بیانیه ای که توسط 'سالوادور پانلو' سخنگویش در اختیار رسانه ها قرار گرفت، تاکید کرد گفت: من هرگز نگفتم قتل روزنامه نگاران بخاطر دست داشتن در فساد، قابل توجیه است.
رییس جمهور منتخب فیلیپین گفت: وظیفه من به عنوان رییس جمهور حمایت و اجرای قانون است و من قاتلان را مورد پیگرد و محاکمه قرار خواهم داد.
سخنان هفته گذشته 'دوترته' که گفته بود اگر یک روزنامه نگار فاسد باشید از ترور مصون نخواهید بود باعث اعتراض نهادهای رسانه ای فیلیپین و جهان شد. سازمان گزارشگران بدون مرز، تحریم خبری رییس جمهور منتخب فیلیپین و اقدام قانونی علیه وی را مطرح کرد.
متحدین سیاسی رییس جمهور منتخب فیلیپین که هفت دوره شهردار 'داوائو' در بخش جنوبی این کشور بوده است، معتقدند نقل قول از وی خارج از متن بوده، اما وی خود حاضر به عذرخواهی بابت انتقادهای خشم آلودش از مطبوعات نشد.
دوترته روز چهارشنبه با ارسال توضیحی در مورد اظهارنظرش تصریح کرد:آنچه من گفتم این نبود که شما باید روزنامه نگار باشید تا به قتل برسید.
وی افزود: روزنامه نگاران زیادی به دلیل عقاید خود کشته می شوند، ولی بعضی هم به دلیل حمایت از افراد خاص و دریافت رشوه و زیر پا گذاشتن تعهدات اخلاقی اشان کشته شده اند.
گروهی شامل وکلا و روزنامه نگاران فیلیپینی فعال در عرصه آزادی مطبوعات، گفتند که از آخرین اظهار نظرهای 'دوترته' استقبال می کنند.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس جمهور فیلیپین از موضعش در مورد قتل روزنامه نگاران عقب نشینی کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات