استاندار گلستان: ارتباط بین محیط زیست و دستگاه قضایی کمرنگ است

به گزارش ایرنا حسن صادقلو شامگاه چهارشنبه در نشست هم اندیشی مسوولان قضایی و محیط زیست استان در گرگان افزود: نبود سیاست واحد در برخی مواقع در برخورد با متخلفین زیست محیطی، زمینه سوء استفاده متخلفان را فراهم می کند و نیز فقدان جدیت و صلابت در قوانین مجازاتی، عمل به قوانین را تضعیف کرده است.
وی اضافه کرد: در قانون مجازات اسلامی براساس ماده 688 که مربوط به محیط زیست است، مشکل قوانین وجود دارد و از سوی دیگر بخشی دیگر از این قوانین به صورت عام است که باید به خاص تبدیل شود و اگر موضوع عام به خاص و تمثیل به تسریع اصلاح شود، در رفتارهای جامعه تاثیرگذار خواهد بود.
به گفته استاندار گلستان مشکل دیگر، مربوط به صدور احکام کیفری در برخورد با اشخاص حقوقی است که باید این مهم هم اصلاح شود، زیرا محدوده آنچه یک مساله کیفری را حکم می کند، جامعیت ندارد.
صادقلو ادامه داد: آنچه در صدور احکام کیفری ارایه می شود، حبس، جریمه و یا مصادره است که همه این موارد در برخورد با متخلفان کافی نیست، زیرا عرصه عمل به این احکام و تبعات بعد از آن نشان می دهد که متخلفان باز هم دست به تخلف در این حوزه می زنند.

* نسبت به محیط زیست باید مسوولیت دینی و شرعی داشته باشیم
استاندار گلستان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر آموزه های دینی در حوزه محیط زیست، گفت: باید در این بخش، مسوولیت شرعی و دینی داشته باشیم و از یاد نبریم که محیط زیست تاثیر شگرف بر روح و روان انسان دارد.
وی اضافه کرد: امروزه آلودگی لجام گسیخته محیط زیست، به ضرر همه موجودات است و در واقع محیط زیست که از گذشتگان به ما رسیده است یک امانت الهی محسوب شده و باید برای انتقال آن به نسل های آینده امانتدار خوبی باشیم.
صادقلو با تاکید بر این که مساله حفاظت از محیط زیست، بنیان شرعی دارد، گفت: حفاظت از محیط زیست، آبادگری در بینش اسلامی است و ما در نگه داشتن حرمت زمین مسوولیت داریم که مهمترین تلاش دراین جهت آبادگری است.
وی همچنین با گلایه از آتش زدن زمین های زیرکشت گندم بعد از برداشت این محصول گفت: در یکی، دو هفته آینده برداشت گندم در گلستان پایان می یابد و برخی کشاورزان با آتش زدن بقایای کشاورزی موجبات مرگ خاک را فراهم می کنند که به شدت باید از این کار بپرهیزند.
استاندار گلستان ادامه داد: متاسفانه تاکنون کسی هم به دنبال حل این مشکل نرفته است تا عدد و آمار آن مشخص شود.
صادقلو به کشت شالی و نشا و سرانه مصرف بی رویه آب های زیرزمینی برای کشت این محصول نیز اشاره کرد و گفت: کشت این محصول، آلودگی شدید خاک را به همراه دارد و سطح آب های زیرزمینی را جدا از مساله اقتصادی آن به شدت کاهش می دهد.
وی گفت: متاسفانه در این استان، 85 درصد آب برای کشت برنج از آب های زیرزمینی است، در صورتی که در دنیا از آب های سطحی استفاده می شود.
وی با اشاره به این که برای هر هکتار زمین شالی 15 تا 18 هزار مترمکعب آب مصرف می شود، تصریح کرد: این میزان معادل 15 میلیون لیتر می شود که اگر برای هر لیتر، یک هزار تومان در نظر گرفته شود، مجموع آب هزینه شده، حداقل 15 میلیارد تومان می شود که می خواهیم تنها 10 میلیون سود داشته باشیم.
3014/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار گلستان: ارتباط بین محیط زیست و دستگاه قضایی کمرنگ است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات