افزایش نجومی سقف انتظارها؛ دست افزار منتقدان دولت/نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز پنجشنبه 20 خرداد 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** انتقاد روحانی از برخی رسانه ها
رییس جمهوری دیروز در جلسه هیات دولت به انتقاد از رسانه هایی پرداخت که نه تنها او را در اداره بهینه امور کشور یاری نمی کنند، بلکه با وارونه نمایی ها و اطلاع رسانی هایی نادرست، در مسیر انجام مسوولیت های دولت مانع تراشی می کنند.
روزنامه «اعتماد» در این مورد نوشت: گله‌مندی از رسانه‌ها این‌بار در حضور رییسی که به تازگی به پای ثابت جلسات هیات دولت تبدیل شده است. این شاید چندمین بار باشد که حسن روحانی به طور مشخص از مواجهه برخی رسانه‌ها با مسائل کشور انتقاد دارد. انتقادی که تلاشی هم برای پنهان کردن آن نمی‌کند و می‌گوید برخی موجب افزایش انتظارات جامعه از طریق رسانه‌های‌شان شده‌اند. حسن روحانی در بررسی شعار سال، انتقادات خود را از نحوه پرداختن به مقوله اقتصاد مقاومتی در برخی رسانه‌ها آن هم در حضور علی عسگری، رییس جدید سازمان صدا و سیما بیان می‌کند. انتقاد از برنامه‌هایی که صرفا انتظارات جامعه را افزایش می‌دهند، با این ابراز تاسف حسن روحانی همراه می‌شوند که چرا در مقابل، نقش تلاش و کوشش همگانی و امید به آینده کمرنگ جلوه داده می‌شود و در ادامه تاکید دارد که این امر خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
روزنامه «تعادل» هم در گزارش خود نوشت: «برخی رسانه‌ها در پرداختن به اقتصاد مقاومتی صرفا انتظارات جامعه را افزایش می‌دهند و در مقابل، نقش تلاش و کوشش همگانی و امید به آینده را کمرنگ می‌کنند که این اساسا خلاف سیاست‌های اقتصادمقاومتی است.» این جملات بخشی از صحبت‌هایی است که رییس‌جمهور دیروز در جلسه هیات دولت مطرح کرده است. در سه سالی که از ریاست‌جمهوری حسن روحانی می‌گذرد با وجود موفقیت‌هایی که دولت در عرصه سیاست خارجی به دست آورده و نیز تلاشی که برای بهبود وضعیت اقتصادی انجام داده است، برخی رسانه‌ها با انکار یا نادیده گرفتن دستاوردها و موفقیت‌های دولت، سعی در افزایش تقاضاها داشته‌اند و در شرایطی که دولت یازدهم یک‌سال سرنوشت‌ساز را برای تثبیت برنامه‌ریزی‌های «اقتصاد مقاومتی» در مقابل دارد؛ اخیرا با پروژه جدیدی از سوی مخالفانش مواجه شده است که مستقیما دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم را هدف حاشیه‌سازی‌های خود قرار می‌دهند؛ پروژه‌یی که برای تحقق «رویای یک دوره‌یی شدن عمر دولت روحانی» در آن از هر ابزاری برای بالابردن انتظارات جامعه و متعاقب آن ناموفق جلوه دادن عملکرد «اقتصادی» و «معیشتی» دولت استفاده می‌شود. همین فضاسازی‌های مخرب رسانه‌یی است که رییس‌جمهور را در جلسه روز گذشته هیات وزیران بر آن داشت تا نسبت به رویکرد برخی رسانه‌ها انتقادات دامنه‌داری را مطرح کند.
روزنامه «ایران» هم در یادداشتی در این ارتباط آورد: دولت یازدهم وارث مصایب، تنگناها و گرفتاری هایی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که متأثر از نقش کم نخبگان در فرآیند تصمیم گیری دولت گذشته بوده است. چنانکه در دولت گذشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی در طرفة العینی برخلاف نظر نخبگان به تعطیلی کشانده شد و نامه ده ها اقتصاددان درباره اشتباهات اقتصادی دولت مورد بی‌توجهی قرار گرفت و این ها تنها نمونه هایی از بی توجهی دولت گذشته نسبت به بهره گیری از انتقادات نخبگان بود که با سکوت کسانی بدرقه شد که حامی دولت قبل بودند اما امروز با چشم فروبستن بر واقعیات به تحریک مردم علیه دولت یازدهم می پردازند. این جریان سیاسی و رسانه های وابسته به آن جامعه‌ای که از تبعیض و فقر ناشی از سوء مدیریت های گذشته رنج می برد و رکود توان تولید کنندگانش را تحلیل برده، تحریک می کنند و به جای ارائه طرح‌ها و نقدهای التیام بخش نمک بر زخم آن می پاشند، اخلاق و ارزش‌های انقلابی را نادیده می گیرند.
به نوشته ایران با وجود این یقیناً اگر کسی طرح و ایده ای داشته باشد که بتواند سبب سامان یافتن بیشتر مسائل موجود در عرصه های مختلف شود، مورد استقبال دولت قرار می‌گیرد. مشروط بر آنکه آنچه مطرح می‌شود مبنای علمی و تخصصی داشته باشد و صرفاً انتقادی برای تحریک افکار عمومی نباشد.اگر‌نه، دادن شعارهای تحریک کننده ای که امکان عملی شدن ندارد با روح آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب در تضاد است.
روزنامه «جوان» اما در یادداشتی با عنوان « آقای روحانی توقع را شما ایجاد کردید نه رسانه» در صدد پاسخگویی به سخنان دیروز رییس جمهوری برآمد و نوشت: اقتصاد مقاومتی به مرحله میوه‌چینی نرسیده است اما رئیس‌جمهور مسئله را وارونه کرده است. رسانه‌ها توقعات‌شان از دولت درباره عمل به اقتصاد مقاومتی را پررنگ کرده‌اند، علت آن هم سال اقدام و عمل است. توقعاتی که شخص رئیس‌جمهور از فروردین 1392تا آذر 1394 ایجاد کرده خود فاجعه بزرگی است که نمونه‌اش گشایش 100 روزه است. این جمله که «چنان گشایشی ایجاد کنیم که دولت به سمت ملت دست دراز کند نه ملت به سمت دولت» اوج این متوقع‌سازی است. حال جرم رسانه چیست که این شعارها را مطالبه می‌کند؟ البته رئیس‌جمهور تلویحاً و به صورت مستتر به فشار رسانه‌ها بر دولت اعتراف می‌کند و با زبان بی‌زبانی به عدم امکان اجرای اقتصاد مقاومتی با تیم فعلی اعتراف کرد و امروز نوید قطعیت اصلاح و ترمیم را داد.

**سیاست زدگی فرهنگ، عامل ولنگاری فرهنگی
اشاره تازه رهبری به پدیده «ولنگاری فرهنگی» در دیدار شانزدهم خردادماه با نمایندگان مجلس دهم، موجی از موضع گیری، اظهارنظر و حتی فرافکنی را میان مسوولان فرهنگی و غیرفرهنگی کنونی و پیشین به راه انداخته است. روزنامه های امروز از این موضع گیری ها گفتند و از آسیب جدی سیاست زدگی حوزه فرهنگ.
روزنامه «قانون» در گزارشی از «تقابل فرهنگ سازان» در عرصه سیاسی گفت و نوشت: همزمان با اشاره مقام معظم رهبری به ولنگاری فرهنگی و نیز ارایه معضلات اجتماعی توسط وزیر کشور در صحن مجلس، جنبشی برای متهم کردن همه غیر از خودمان! در میان مسئولان به راه افتاد! در همین راستا، رئیس‌فراکسیون فرهنگی مجلس نهم‌ که از مسئولان عرصه فرهنگی است، روز گذشته در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر اختصاص 75 درصد از 5 هزار و 300 میلیارد تومان بودجه بخش فرهنگی در سال 94به بخش غیردولتی، گفت که از جناب سخنگو تقاضا می شود اسناد اختصاص 75 درصد بودجه بخش فرهنگی به بخش غیردولتی را در اختیار مجلس و کمیسیون فرهنگی قرار دهند. ...از سوی دیگر بعد از بیانات معظم له، برخی شروع کردند به حمله علیه موسسه تنظیم ‌و نشر آثار حضرت امام(س) که باید ریز هزینه‌کرد خود را اعلام کند!
به نوشته قانون، این اتهام زدن ها و یقه‌گیری های فرهنگی، نه به کم کردن ولنگاری فرهنگی کمک کرده و نه معضلات اجتماعی و فرهنگی را کاهش می‌دهد! بلکه تنها به انتشار بی اعتمادی در فضای کشور کمک می‌کند. هر مقدار که هزینه فرهنگ کشور شود اهمیت دارد و اسراف نیست البته در صورتی‌که بازخورد مناسب را داشته باشد. اینکه همزمان با ایجاد و افشای مشکل، مسئولان یکدیگر را متهم و سعی کنند از زیر باز مسئولیت فرار کنند شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.
روزنامه «ابتکار» هم در سرمقاله خود با عنوان «باخت فرهنگ در عرصه سیاست» از درهم آمیختگی فرهنگ و سیاست در جامعه ما و آسیب های آن گفت و در تکاپوی راهکار برای بالندگی فرهنگ نوشت: دو راه بیشتر وجود ندارد؛ یا سیاستمداران باید لختی سیاست‌ورزی را کنار گذاشته و فرهنگی به فرهنگ بپردازند و یا اهالی فرهنگ بدون آلوده شدن به سیاست، به سیاست وارد شوند و تصمیم‌سازی فرهنگ کنند. در غیر از این دو حالت، فرهنگ بازی را به سیاست باخته است و نتیجه آن به قدری نامطلوب خواهد بود که دیگر هیچ شعار سیاسی قادر به پاسخگویی آن نیست. هر چند ذات سیاست خود را با فرهنگ جدید تطبیق می‌دهد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که سیاست این عصر جدید فرهنگی، همان سیاستی باشد که سیاستمداران پیشین را به خود راه دهد و این سیاست‌ورزان در قالب آن جای گیرند. آن وقت است که بازی مغلوبه خواهد شد.
روزنامه «اطلاعات» هم در سرمقاله خود نوشت: همین چند روز پیش و در طلیعه‌ی کمیسیون‌بندی‌های مجلس نوپا، وامانده‌ترین کمیسیون از نظر تعداد داوطلب، کمیسیون فرهنگی بود. این یعنی چه؟ از دو حالت خارج نیست. یا اکثریت قریب به‌اتفاق نمایندگان، خود را فاقد صلاحیت و تخصص برای حضور در کمیسیون فرهنگی می‌بینند و یا در عین برخورداری از توان و صلاحیت، آن کمیسیون را فاقد جاذبه‌های لازم برای عضویت یافته‌اند. هر کدام از این دو حالت، خود یک ضایعه‌ی فرهنگی است. البته حقیر معتقد است به فرض حضور و نیز داوطلبی مشفقانه‌ی افراد توانا و کاردان در کمیسیون فرهنگی مجلس، تازه کار در حد تدوین طرح و تصویب قانون محدود می‌ماند و اصل ماجرا در آن اراده و عزمی است که اجرای قانون را بی‌کم و کاست برتابد و در هزار چم و خم لابیرنت رانت‌ها و فرصت‌ها و غنیمت‌جویی‌ها، مصالح فرهنگی فدای منافع عده‌ای بیگانه از فرهنگ نشود.
به نوشته اطلاعات، آن ولنگاری‌های اقتصادی و اخلاقی که در برهه‌ای اوج گرفت و حجاب ضخیم آن در جلوی چشمان برخی، موجب شد تا دهانشان بسته شود و بر وظایف نظارتی خود تغافل ورزند، موجبات ولنگاری فرهنگی امروز را فراهم آورده است.

**پیش بینی های اقتصادی روزنامه ها
روزنامه های امروز در گزارش هایی از مشکلات اقتصادی کشور گفتند و به پیش بینی ها در مورد شاخص های کلان اقتصادی پرداختند.
روزنامه «شرق» در سرمقاله خود از خطر افزایشی شدن نرخ تورم گفت و آورد: افزایش نقدینگی ریشه در افزایش پایه پولی توسط بانک مرکزی، کاهش نرخ سپرده قانونی و افزایش اعتبارات توسط بانک‌ها دارد. علت اتخاذ چنین سیاستی نیز مقابله با کمبود منابع مالی برای واحد‌های اقتصادی در این دوره بوده است. اما با وجود اتخاذ سیاست فوق، اول آنکه تنگنای اعتباری یا به بیان ساده، عطش نقدینگی در میان فعالان اقتصادی به‌شدت حاکم است. شاخص کمی این عطش، نرخ بهره اسمی و حقیقی خطرناک بسیار بالا در نظام بانکی، برای اوراق بدهی در فرابورس و در بازار مالی غیررسمی است. بدون تردید چنین نرخ بهره بالایی به علت کژگزینی و کژمنشی فعالان مالی تخریب‌کننده نظام بانکی بحران‌زده کشور است.
در ادامه می خوانیم: با وجود ادامه انباشت گسترده نقدینگی، نرخ تورم از سطح ٤٥,١ درصد در خرداد ٩٢ به ١٠.٤ درصد در اردیبهشت ٩٥ رسیده است. موفقیت بسیار بزرگی است و روند نزولی آن هنوز ادامه دارد. اما از این زاویه نیز قطعا براساس مطالعات تجربی در اقتصاد ایران و مبانی گسترده نظری پولی، مبنی بر رابطه مستقیم و نزدیک نرخ رشد نقدینگی و تورم، خطر بزرگ ازدست‌رفتن موفقیت کاهش نرخ تورم و جهش صعودی مجدد آن به سطوح بالای ٢٠ درصد گذشته در مقابل اقتصاد ایران، دور از انتظار نیست.
روزنامه «عصر اقتصاد» هم در گزارشی از پیش بینی بانک جهانی در مورد کاهش رشد اقتصادی ایران و جهان گفت. به نوشته این روزنامه، به رغم اجرایی شدن توافق هسته‌ای همچنان بخش اعظمی از تحریم‌های غرب علیه ایران به قوت خود باقی است و ایران در زمینه مبادلات بانکی با مشکلات عدیده ای روبه رو است. براین اساس بانک جهانی از کاهش رشد اقتصادی ایران در سال 2016 به میزان 1.4 درصد خبر داده است. بر اساس این گزارش پیش بینی این نهاد بین المللی از رشد اقتصاد جهانی از 2.9 درصد به 2.4 کاهش یافت. این گزارش می افزاید رشد کند اقتصادهای توسعه یافته، قیمت پایین کالاها، ضعف تجارت جهانی و کاهش جریان سرمایه از دلایل این کاهش می باشد.
روزنامه «تجارت» هم در گزارشی با اشاره به تاثیر پرداخت یارانه بر شاخص های اقتصادی نوشت: پرداخت یارانه های نقدی در پایان پنچمین سال اجرا در حالی ادامه دارد که بررسی های مرکز پژوهشهای مجلس حکایت از عقبگرد شاخص های اقتصادی ایران در سال های اخیر دارد . هر چند این عقبگرد تنها ریشه در پرداخت یارانه های مستقیم ندارد اما بررسی ها نشانگر آن است که سهم مخرب یارانه ها در اقتصاد ملی آن قدر مورد توجه بوده است که کارشناسان میزان یارانه نقدی پرداخت شده را در کنار بودجه عمومی قرار دهند تا عمق فاجعه را به افکار عمومی معرفی کنند. در عمل می توان یارانه را به قفلی محکم بر پای اقتصاد ایران تشبیه کرد، قفلی که هر ماه در موعد مقرر توان حرکت را از اقتصاد ایران سلب می کند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش نجومی سقف انتظارها؛ دست افزار منتقدان دولت/نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات