سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور متولد می شود

انوشیرون محسنی بندپی شامگاه چهارشنبه در آیین معارفه مدیر کل بهزیستی استان همدان افزود: این آزمایشات برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) رایگان خواهد بود.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته از تولد 900 جنین مبتلا به معلولیت شدید در کشور جلوگیری شده است که 17 مورد از اینها در استان همدان بود.
وی با بیان اینکه این افراد پس از این ختم حامگی مورد حمایت مشاوره ای برای بارداری های بعدی قرار می گیرند افزود: انجام آزمایشات ژنتیکی و مشاوره برای این افراد رایگان انجام می شود تا با علم وارد بارداری بعدی شوند.

**شناسایی 2 هزار و 500 کودک مبتلا به اوتیسم در کشور
محسنی بند پی از شناسایی 2 هزار و 500 کودک مبتلا به اوتیسم در دو سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: شناخت و تشخیص زودهنگام این کودکان می تواند برگشت پذیری در این افراد را افزایش دهد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هم اکنون در 190 شهرستان دارای شبکه اجتماعی هستیم که 6 مورد از این شبکه ها در استان همدان قرار دارد و شبکه های همدان و ملایر دارای تیپ یک هستند.

**برقراری 60 هزار تماس با سامانه 1480
رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد:سامانه مشاوره ای 1480 بهزیستی همواره آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به افراد نیازمند مشاوره های روانی و اجتماعی است.
وی عنوان کرد: سال گذشته توانستیم با مشاوره های موفق از خودکشی 2 هزار و 80 خانم و یک هزار و 400 مرد در کشور پیشگیری کنیم.
وی با بیان اینکه استان همدان به زودی زیر پوشش کامل این سامانه قرار خواهد گرفت افزود: هم اکنون 6 هزار مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف با بهزیستی همکاری می کنند.

**تامین نیازهای توانبخشی معلولان مهمترین درخواست رییس جمهوری است
محسنی بند پی افزود: دکتر روحانی اعلام کرده اند باید شرایطی فراهم شود که هیچ معلولی در کشور نباشد که وسیله توانبخشی نداشته باشد به این دلیل نیز با وجود تمام مشکلات اقتصادی اعتبارات در این حوزه دو و نیم برابر افزایش یافته است که با تامین آن در بودجه 95 می توان این هدف را عملی کرد.
وی اضافه کرد: ارتقا کیفیت خدمات توانبخشی در سه بعد در کشور دنبال می شود که توانمندسازی موسساتی که با بهزیستی همکاری دارند، نظارت علمی و تخصصی و ارتقا دانش همکاری از مهمترین رویکردهای بهزیستی است.
وی ادامه داد: دولت سال گذشته با وجود بدترین سال مالی لایحه حمایت مالی از افراد دارای معلولیت را به مجلس ارائه داد که امیدواریم با آغاز کار مجلس دهم بتوان این طرح را پیش برد.

**90 درصد نوزادان کشور از نظر شنوایی غربالگری می شوند
رییس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: سال 93 بیش از 900 هزار کودک متولد شده در کشور مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند که این رقم سال گذشته به یک میلیون و 100 هزارنفر رسید.
وی افزود:با همکاری دولت و تامین بودجه سال 95 می توانیم تعهد کنیم که 90 درصد کودکان متولد شده در کشوررا در بخش شنوایی مورد غربالگری قرار دهیم.

** پیشگیری از ناشنوایی 6 هزار کودک در سه سال گذشته
رییس سازمان بهزیستی کشور افزود: در سه سال گذشته با شناسایی به موقع و کاشت حلزون گوش از ناشنوایی 6 هزار کودک پیشگیری شد.
وی تصریح کرد: طرح شناسایی تنبلی چشم در کودکان سه تا شش سال نیز در کشور انجام شده است چرا که مهمترین علت نابینایی در افراد زیر 20 سال تنبلی چشم است.
وی گفت: با اجرای این طرح سه میلیون و 150 هزار کودک دارای مشکل بینایی در کشور شناسایی و خدمات لازم به این افراد ارائه شد.

** 22 هزار کارشناس و متخصص در بهزیستی کشور فعالیت دارند
محسنی بندپی افزود: تنوع خدماتی موجود در سازمان بهزیستی نسبت به سایر دستگاههای اجرایی بسیار بالاتراست.
وی نگه داری، ارائه خدمات و مواظبت از جامعه معلولان، نگه داری و مواظبت از آسیب دیدگان اجتماعی و افراد گرفتار در معضلات اجتماعی را از مهمترین وظایف بهزیستی برشمرد و بیان کرد: کل نگری، آینده محوری و جامع نگری سه رویکرد مهم دولت تدبیر و امید در قبال سازمان بهزیستی است.
وی بیان کرد: نگاه این سازمان به برنامه ها برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت هاست به گونه ای که عملکرد امروز این سازمان قابل قبول است.
وی استفاده از ظرفیت های جامعه و وجود نگاه های انسان دوستانه و نیکوکارانه را ویژگی های موجود در سازمان بهزیستی عنوان کرد و ادامه داد: آیین نامه صدور مجوز برای سازمان هایی که قصد همکاری با بهزیستی دارند فراهم شود چرا که در این بخش نیازمند ایجاد یک نگاه نو هستیم.
محسنی بند پی با بیان اینکه 22 هزار کارشناس در این سازمان فعالیت دارند افزود: با این وجود مجموعه این سازمان مظلوم واقع شده و کارشناسان آن کمترین دستمزدها را دریافت می کنند.
160 هزار نفر در استان همدان از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند که 35 هزار نفر از آنها را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند.
در این آیین با تقدیر از زحمات دکتر اکبر سوری سکان هدایت اداره کل بهزیستی استان همدان به حمید رضا الوند سپرده شد.
7530/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور متولد می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات