سطح آب‌های زیرزمینی خراسان شمالی کاهش یافته است

قنات خشکیده/چاه آب خشکیده مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: در سال‌های اخیر، میزان سطح آب‌های زیرزمینی خراسان شمالی کاهش‌یافته است که این موضوع سبب ایجاد مشکلات زیست‌محیطی می‌شود.

سید اصغر مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم دربجنورد اظهار داشت: البته شرایط برای آبدهی رودخانه و آب‌های سطحی نیز چندان مناسب نیست و انتظار می‌رود مردم و مسئولان جهاد کشاورزی فکری اساسی داشته باشند.

مطهری افزود: از مسئولان بخش کشاورزی انتظار می‌رود در زمینهٔ ترویج و تبیین رعایت الگوی کشت بیش‌ازپیش جدیت داشته باشند.

وی افزود: جهاد کشاورزی اقدامات خوبی برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری بخش کشاورزی انجام داده، اما این کارها کافی نیست و باید به اجرای این سیستم‌ها سرعت داده شود.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست خراسان شمالی اظهار داشت: اکنون شخم و شیارهای غیراصولی و تغییر کاربری زمین‌های طبیعی به کشاورزی نیز یکی از دغدغه‌های زیست‌محیطی استان است و این مشکل در عرصه‌های طبیعی بجنورد، مانه وسملقان و اسفراین بیشتر مشاهده می‌شود.

مطهری گفت: تغییر کاربری عرصه‌های طبیعی به‌ویژه در زمین‌های شیب‌دار، که تنها چند سال زیر کشت محصولات کشاورزی می‌رود، درنهایت منجر به از بین رفتن گونه‌های گیاهی، فرسایش خاک و نامقاوم شدن خاک در برابر باد و باران می‌شود و با کوچک‌ترین بارش باران، شسته می‌شود.

وی تصریح کرد: زمین‌ها پس از دو، سه سال کشت، رها می‌شوند درحالی‌که پوشش گیاهی آن با شخم و شیارها از بین رفته و خاک آن به‌شدت در برابر باد و باران آسیب‌پذیر شده است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: هیچ طرحی در این استان بدون تأییدیه زیست‌محیطی اجرایی نشده است.

مطهری افزود: تاکنون طرح‌های عمرانی، با ارائه گزارش‌های زیست‌محیطی اجرایی شده است و خوشبختانه استاندار نیز به‌عنوان مقام عالی دولت در استان تأکید ویژه‌ای بر پیوست زیست‌محیطی برای طرح‌ها دارد.

وی درباره اجرای طرح بنزین یورو چهار در شیروان گفت: این طرح بدون تأییدیه زیست‌محیطی کلنگ زده شد اما در عمل هنوز اقدامی عملیاتی در این طرح اجرانشده است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود به دغدغه‌های زیست‌محیطی در استان اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما، توسعه بخش کشاورزی و استفاده روزافزون از منابع آبی است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سطح آب‌های زیرزمینی خراسان شمالی کاهش یافته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات