دولت از مراکز عمومی ذخیره سازی سلولهای بنیادی بند ناف حمایت کند

ضرابی مرتضی مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: اهمیت و نقش سلولهای بنیادی در روند درمان شهروندان ایجاب می‌کند دولت از مراکز عمومی ذخیره سازی سلولهای بنیادی بند ناف بطور جدی حمایت کند.

مرتضی ضرابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با تشریح اهمیت سلولهای بنیادی بند ناف نوزاد در روند درمان اظهار داشت: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود در حالیکه این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.

وی افزود: سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون ساز مغز استخوان اولاً به سلول‌های قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند زیر تقسیم می‌شوند و علاوه بر آن مثل سلول‌های قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند و همانند سلول‌های سفید، که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند بنابراین سلولهای بنیادی نقش مهمی در درمان دارند.

ضرابی تصریح کرد: سلول‌های بنیادی و پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند و قادر به ساخت انواع سلول‌های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول‌ها در هنگام جراحت نیز هستند.

وی افزود: هم اینک به‌طور متوسط سالانه به 5000 پیوند سلولهای بنیادی در کشور نیاز وجود دارد در حالیکه این رقم در ده سال گذشته فقط عدد سه هزار و 600 مورد بوده است.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: گرچه قانون تقویت مراکز ذخیره سازی و اهدا سلولهای بنیادی بند ناف مصوب شده اما عملاً از سوی دولت بودجه کافی برای این مراکز تخصیص پیدا نکرده است.

وی افزود: هدفگذاری بانک خون بند ناف رویان رسیدن به رقم سالانه 12 هزار مورد ذخیره سازی سلولهای بنیادی خون بند ناف است.

ضرابی گفت: هم اینک هر نمونه از سلولهای بنیادی در جهان بین 25 تا 35 هزار یورو خرید و فروش می‌شود بنابراین ایران تلاش می‌کند با پیوستن به سیستم یکپارچه جهانی در این زمینه امکان تبادل نمونه‌های سلولهای بنیادی را فراهم کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت از مراکز عمومی ذخیره سازی سلولهای بنیادی بند ناف حمایت کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات