روایتی از گردهمایی «شاخا، پرنسا و پلنگای اینستا» در تبریز، کرج و تهران/ مغازه‌دارهای کوروش چه می‌گویند؟

دو‌هزار نوجوان آمدند، پاساژ «کوروش» تعطیل شد، پلیس آنها را متفرق کرد. به گزارش نامه نیوز، روزنامه شهروند نوشت: یک دعوت تلگرامی، یک دیدار چندهزارنفره و یک دنیا جنجال. آنها که دیروز و پریروز از بزرگراه ستاری در غرب تهران و روبه‌روی مجتمع تجاری کوروش گذشتند، تعداد زیادی از دختران و پسران دبیرستانی را دیدند که به قول خودشان آمده بودند بعد از تمام شدن امتحانات مدرسه، «هوایی بخورند و با هم سن و سالهایشان دیداری تازه کنند»؛ کسانی که متولدان دهه‌های ٧٠ و ٨٠‌اند و در گردهمایی عصر روز سه‌شنبه، دورهمی‌شان ناتمام ماند و ماموران پلیس آنها را به سمت خانه‌های‌شان هدایت کردند.

ماجرا از چند کانال تلگرامی و هشتگ #میتینگ_کوروش در اینستاگرام شروع شد؛ کانال‌هایی که معروف‌ترین‌شان، کانالی است با ٢٢‌هزار عضو که به‌طور اختصاصی برای «میتینگ‌های» نوجوانان تهرانی ایجاد شده و به صورت هفتگی از آنها دعوت می‌کند تا در دورهمی‌های نقاط مختلف تهران شرکت کنند؛ آخرین دعوت هم برمی‌گردد به چند روز پیش، وقتی در این کانال و چندین صفحه در اینستاگرام، تبلیغات زیادی برای آمدن دانش‌آموزان تهرانی به مجتمع کوروش انجام و از آنها خواسته شد که برای جشن گرفتن تمام شدن امتحانات و آمادگی شروع تعطیلات تابستانی به این مجتمع بیایند و بعد از آن صفحه‌های مختلفی در اینستاگرام با هشتگ‌هایی مانند «شاخا، پرنسا و پلنگای اینستا» این قرار ملاقات را به فالوئرهای‌شان یادآوری کردند.

قرار ملاقات چندهزار نفره نوجوانان تهرانی اما قرار بود فقط نیم ساعت باشد؛ از ساعت پنج تا پنج و نیم عصر اما تعداد زیاد نوجوانانی که آمده بودند در این «میتینگ» شرکت کنند، ناگهان آن‌قدر زیاد شد که ماموران حراست مجتمع تجاری کوروش مجبور شدند آنها را از آنجا بیرون و مغازه‌های این پاساژ را تعطیل کنند. ماجرا اما از اینجا به بعد وارد فاز دیگری شد؛ وقتی این نوجوانان که به گفته حاضران، تعدادشان به دو‌هزار نفر می‌رسید وارد محوطه بیرونی مجتمع کوروش و بزرگراه ستاری شدند، ماموران نیروی انتظامی آنها را متفرق کردند؛ ماجرایی که به گفته مغازه‌داران این مجتمع دیروز هم با تعداد کمتری از این نوجوانان تکرار شد و آنطور که «مهیار»، یکی از مغازه‌داران پاساژ کوروش به «شهروند» گفت، باز هم باعث تعطیلی مغازه‌ها و البته این بار بازداشت چندنفر از این نوجوانان به دست نیروی انتظامی شد؛ خبری که البته تا لحظه تنظیم گزارش، پلیس به‌طور رسمی آن را تأیید نکرده است.

دختر و پسرهای نوجوان تهرانی اما چرا دیروز و پریروز به «میتینگ»های خودجوش رفتند و می‌خواستند آنجا چه کار کنند؟ این سوالی است که «ناصر»، دانش‌آموز دوم دبیرستان رشته ریاضی و متولد‌ سال ٧٨ که سه‌شنبه با دوستانش برای شرکت در این دعوت به مجتمع تجاری کوروش رفته بود، جواب درستی برای آن ندارد: «همین جوری آخر امتحانامون بود، می‌خواستیم حال و هوامون عوض شه. قرار نبود کار خاصی بکنیم یا آب بازی و از این حرفا، رفتیم اونجا و فقط با دوستامون راه رفتیم. من نشمردم که تعدادمون چقدر بود ولی نزدیک یکی، دو هزارنفری بودیم. کل پاساژ پر شده بود و پسرا هم بیشتر از دخترا بودن.»

«محیا» هم یکی از دخترانی است که سه‌شنبه در این «میتینگ» شرکت کرده؛ او که متولد‌ سال ٨٠ و دانش‌آموز اول دبیرستان یا همان پایه هفتم است می‌گوید که فقط برای عوض کردن حال و هوایش به این دعوت جواب مثبت داده و این نخستین‌بار نیست که به گردهمایی‌های کسانی می‌رود که بیشترشان را نمی‌شناسد: «اون روز خودمون هم فکر نمی‌کردیم جمعیتمون آن‌قدر زیاد بشه. بعدش پلیس اجازه نداد که زیاد توی خیابون بمونیم، متفرقمون کرد. اون وسط دو تا دختره هم با هم دعواشون شده بود و هم رو می‌زدنو اوضاعی بود. حالا که خوب فکر می‌کنم می‌بینم که شاید باید با تجمع توی مکان عمومی برخورد کرد، اگه تو پارک باشه کسی ایراد نمی‌گیره چون فضای بازیه.»

روایت مغازه‌داران مجتمع خرید کوروش هم در این‌باره جالب است. «مهیار»، یکی از مغازه‌داران این مجتمع در گفت‌وگو با «شهروند» دراین‌باره می‌گوید: «اونطور که من فهمیدم، ساعت ۵ تا ۵ و نیم قرار داشتن. خیلیا همون ساعت اومدن و یه‌سریا زودتر و دیرتر. توی پاساژ راه می‌رفتن و حرف می‌زدن، کار دیگه‌ای نمی‌کردن. هنوز زمان زیادی نگذشته بود که مامورا اومدن و حراست، پاساژ رو تخلیه کرد. همه درها را بسته بودن و فقط یک در باز بود تا مردم از این در به بیرون بروند. جمعیت خیلی زیاد بود. امروز، چهارشنبه هم دوباره همان داستان بود. از صبح ماموران نیروی انتظامی اینجا حاضر بودن و چند نفر رو سوار ون‌هایشان کردن، هرچند تعداد کسانی که چهارشنبه اومده بودن از سه‌شنبه کمتر بود اما باز هم روز چهارشنبه مغازه‌ها تعطیل بود.»

چند قرار ملاقات، چند شهر

اما در روزهای گذشته این تنها قرار ملاقات مجازی نوجوانان در تهران نبوده که خبرساز شده است؛ آنطور که بررسی در شبکه‌های مجازی و گزارش بعضی خبرگزاری‌ها نشان می‌دهد در روزهای گذشته در شهرهایی مانند تبریز و کرج هم دعوت‌هایی برای دورهمی نوجوانان انجام شده و تعدادی از آنها دورهم جمع شدند؛ مثلا دیروز این خبرگزاری بسیج بود که خبر داد تعدادی از نوجوانان و جوانان کرج روز دوشنبه با حضور در بوستان ایران زمین کرج، تصمیم به تجمع و انجام آب بازی داشتند اما نیروی انتظامی مانع این کار آنها شده است.

این خبرگزاری این تجمع را «میتینگ هنجارشکنانه آب‌بازی مختلط» دانسته و دراین‌باره نوشته است: «یک نفر به اتهام فراخوان دادن برای این آب بازی دستگیر شد. قرار این آب بازی هم در شبکه‌های اجتماعی گذاشته شده بود. عصر دوشنبه ۱۷ خرداد، با وجود دستگیری عامل فراخوان میتینگ آب بازی در کرج، عده‌ای از جوانان با حضور در بوستان ایران زمین، تصمیم به تجمع و انجام آب بازی مختلط داشتند و براساس فراخوان این میتینگ در شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، فیسبوک و ... )، بنا بود همایش آب بازی مختلط در ساعت ۱۸ برگزار شود که با حضور به موقع پلیس استان البرز و شهرستان کرج نافرجام ماند.‌ سال گذشته هم در نخستین روز از ماه مبارک رمضان، نمایش هنجارشکنانه آب بازی مختلط و روزه‌خواری در ملأ عام با حضور عده‌ای از جوانان زیر ۲۰‌سال در بوستان ایران زمین کرج و بوستان تندرستی فردیس شکل گرفت.»

از طرف دیگر از دیروز عکس‌هایی از پارک آب و آتش در اینستاگرام و تلگرام دست به دست می‌شود که از نوجوانان تهرانی دعوت می‌کند برای «میتینگ» آخر هفته، روز پنجشنبه یعنی امروز به پارک آب و آتش بروند؛ موضوعی که بعد از اتفاق‌های دو روز پیش، باعث واکنش‌های مختلفی میان کاربران شبکه‌های مجازی شده است.

قرار مجازی، واکنش‌های مجازی

قرار ملاقات چند هزار نفره نوجوانان تهرانی در روز سه‌شنبه اما در دو روز گذشته باعث واکنش‌ها و بحث و نظرهای زیادی میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است؛ آنها حالا با هشتگ میتینگ، کوروش و دهه هشتاد، عکس‌ها و فیلم‌های نوجوانانی را دست به دست می‌کنند که با ظاهر متفاوت برای دیدن و آشنا شدن با هم سن و سال‌هایشان به خیابان آمده‌اند و چندنفرشان با هم مشاجره می‌کنند و حتی همديگر را کتک می‌زنند. در دو روز گذشته نظرات زیادی دراین‌باره در شبکه‌های اجتماعی نوشته شده و بحث‌های زیادی درباره این موضوع شکل گرفته است. مثلا «امیر» دراین‌باره در اینستاگرام نوشته است: «الان اگه این میتینگ تو ژاپن بود ازش برق تولید می‌کردن. تفاوت نسل‌ها در تفریح برمی‌گرده به توسعه و وضع اقتصادی جامعه. دهه شصت سینما، دهه هفتاد پارک و دهه هشتاد و نود مراکز خرید و پاساژ.»

کاربری با نام «هاکلبری فین» هم دراین‌باره نوشته: «دیشب همه داشتن از توانایی دهه هشتادی‌ها می‌گفتن تو برگزاری میتینگ، ویدیوی دعوای دخترا تو میتینگ رو کجای دلم بزارم، پسرا هم دست می‌زنن.» «مریم» هم در توییتر در این‌باره نوشته است: «دهه شصتیا ناراحت نشن اما اسمتون رو گذاشتین نسل سوخته و همه دهه‌هارو مسخره کردین.»

کاربر دیگری هم دراین‌باره این نظر را داشته است: «دهه هشتادیا قرار آب بازی و پاساژگردی میزارن، دهه هفتادیا دارن بچه‌داری میکنن، ما دهه شصتیام مجرد داریم ول می‌گردیم.» بعضی کاربران هم از ترافیک شدید روز سه‌شنبه در بزرگراه ستاری انتقاد کرده‌اند: «پنج تا بلیت سینما داشتیم واسه امشب کوروش، برای این شلوغی‌ها کنسل شد.»

«رضا» هم در توییترش نوشته: «شناخت من از دهه هفتادی‌ها با این جمله بود: آخه به ما چیکار دارن. نسلی که دوست داره شاد باشه. دهه ۷۰‌ها و ۸۰‌ها به درستی از زندگی دهه شصتی‌ها درس گرفتند که باید زندگی خودشون رو بکنند و نباید دغدغه کشور و جامعه داشته باشند.»

برچسب ها: گردهمایی ، تهران ، کوروش چندرسانه‌ای تارزان‌های داعشی را ببینید/ عکس کاریکاتور/ شلوار جدید ویژه دروازه‌بان‌ها رسید! عکس خاطره انگیز از علی کریمی، کریم باقری و مهدوی کیا مریضی سلفی گیری!/ کاریکاتور عیادت وزیر بهداشت از عباس کیا رستمی/عکس شباهت یک شهید به علی مطهری/ عکس جابز و بیل گیتس روی فرش ایرانی/ عکس لباس متفاوت نگار جواهریان/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی پرسپولیس قید امیری را می زند؟ منصوریان خواهان فسخ قرارداد 2 استقلالي شد ناکامی استقلال در جذب شجاعیان و تلاش جدی برای جذب امیری/ ستاره قرمزدوست آبی می پوشد؟ وحيد اميري پرسپوليسي شد؟ خرید جدید برای استقلال دردسر می شود؟ شرط سید جلال برای پرسپولیس آخرین وضعیت نقل و انتقالات پرسپولیس؛ به دنبال جانشین طارمی و قطعی کردن جذب حسینی و امیری افشاگری درباره تلاش رحمتی برای استقلالی شدن خرید جدید پرسپولیس پرونده ترابی و پرسپولیس دوباره باز شد تایید رسمی مذاکره استقلال با گزینه پرسپولیس پربازدید های کل اخبار خرید جدید برای استقلال دردسر می شود؟ افشاگری درباره تلاش رحمتی برای استقلالی شدن خرید جدید پرسپولیس خداحافظ احمدي‌نژاد، سلام جليلي؟ تارزان‌های داعشی را ببینید/ عکس توافق پرسپولیس با راه آهن برای قرمزپوش شدن محمدی چرا ایران می خواهد هرچه زودتر S300 های بیشتری را تحویل بگیرد؟ سردار سلیمانی‌ کاندیدای‌ اصولگراها میشود؟ عکس خاطره انگیز از علی کریمی، کریم باقری و مهدوی کیا حمله‌ مجدد کیهان به استادشجریان کاریکاتور/ شلوار جدید ویژه دروازه‌بان‌ها رسید! پربازدید ها پربحث ترین عناوین خودکشی دختر دبیرستانی در مدرسه امسال به حقوق هر بازنشسته چقدر اضافه می‌شود؟+ جدول علت تجمع ده ها دختر و پسر جوان در غرب تهران گرم‌ترین وخنک‌ترین نقطه کشور کجاست؟ آقای قاضی!مگر من بی غیرتم که عکس زنم در شبکه تلگرام،دست هر کس و ناکسی بیفتد؟ خودکشی دختر دبیرستانی در مدرسه رونمایی ZTE از گوشی ارزان‌قیمت با قابلیت4G+عکس چطور آسمان‌تهران میزبان ریزگردها شد+ نمودار دهه_هشتادی؛ متولدینی که درباره‌شان بیشتر خواهیم شنید واریز حقوق جدید به حساب بازنشستگان در خرداد علی مطهری: به هر بهانه، افراد را فتنه‌گر ننامیم/ شرط نامزدي احمدي نژاد براي رياست جمهوري محاكمه در دادگاه است  (۲ نظر) سقوط بالگرد اورژانس در استان فارس/ 9 نفر کشته شدند+ اسامی کشته شدگان/ تسلیت وزیر بهداشت  (۱ نظر) رئیس پلیس تهران: 7 هزار مامور نامحسوس گشت ارشاد در خیابان‌های تهران مستقر می‌شوند/ مقابله با ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها  (۱ نظر) پایان عشق دختر ١٣ و پسر ١٧ساله با جنایتی هولناک  (۱ نظر) علیرضا قربانی کنسرت آنلاین می‌دهد  (۱ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روایتی از گردهمایی «شاخا، پرنسا و پلنگای اینستا» در تبریز، کرج و تهران/ مغازه‌دارهای کوروش چه می‌گویند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات