بیستم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

20 خرداد 1392
محمدصادق همایونی پژوهشگر حوزه مردم شناسی چشم از جهان فروبست. از همایونی بیش از 30 کتاب و 200 مقاله و گفت وگوهای بسیاری در زمینه‌ شناخت تعزیه و نیز فرهنگ مردم و شعر و رمان منتشر شده است. از جمله کتاب‌های او می‌توان به تعزیه در ایران، تعزیه و تعزیه ‌خوانی، شیراز خاستگاه تعزیه و ترانه‌های محلی فارس اشاره کرد.

20 خرداد 1368
پرچم سازمان ملل در سوگ امام خمینی نیمه افراشته شد و پرچم هیچ کشوری در این سازمان به اهتزاز درنیامد. خاویر پرز دکوئه یار دبیرکل سازمان ملل گفت: «مردم ایران رهبری بزرگ را از دست دادند و من عظمت اندوه آنان را درک می کنم.»

20 خرداد 1364
مطبوعات خبر دادند: ایران برای نجات یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی TWA آمریکا که ربایندگان آن را به بیروت برده اند، تلاش می کند.

20 خرداد 1360
امام خمینی حکم برکناری ابوالحسن بنی صدر رییس جمهوری وقت را از فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صادر کرد. این حادثه 10 روز قبل از تصویب لایحه عدم کفایت سیاسی بنی صدر از منصب ریاست جمهوری به وقوع پیوست.

20 خرداد 1357
امام خمینی در پیامی به مناسبت فرارسیدن اربعین شهدای قم، خطاب به مردم ایران به تغییر مهره ‌های رژیم پهلوی اشاره کرد و این اقدام ها را تلاش و فریب های تازه رژیم دانستند.

20خرداد 1357
شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه امیر دولت بحرین وارد تهران شد.

20خرداد 1355
محمدرضا پهلوی با پرداخت 150 میلیون دلار وام به پاکستان موافقت کرد.

20خرداد 1349
آیت الله سید محمدرضا سعیدی از روحانیان مبارز عصر پهلوی دوم پس از تحمل 9 روز شکنجه در زندان رژیم به شهادت رسید.

20 خرداد 1342
علما، مراجع داخل و خارج در اعتراض به بازداشت امام خمینی بیانیه هایی صادر و به صورت تلگراف به تهران ارسال کردند.

20خرداد 1329
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی که پس از ترور ناموفق محمدرضا پهلوی در 15 بهمن 1327 خورشیدی به لبنان تبعید شده بود، در میان شور و هیجان مردم و روحانیان وارد فرودگاه مهرآباد شد.

20خرداد 1324
رییس مجلس شورای ملی به طور رسمی اعلام کرد که این مجلس به کابینه ابراهیم حکیمی رای اعتماد نداده است. این مجلس در روز 13 همین ماه با اخذ 25 رای مثبت از مجموع 95 رای، به این دولت رای اعتماد نداده بود.

20 خرداد 1303
امجدالسلطان که پیش از این از طرف وزارت خارجه برای نظارت بر انتخابات کاشان ماموریت یافته بود، به عنوان حاکم این شهر انتخاب شد.

20 خرداد 1297
سپاهیان عثمانی وارد خوی و سلماس شدند. به دنبال هجوم آندرانیک سرداری از ارمنیان قفقاز به این منطقه ها، قوای عثمانی به بهانه کمک به مردم وارد این دو شهر شده اما پس از عقب‏نشینی سردار ارمنی، آنان تا مدتی به حضور خود در این منطقه ادامه دادند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 4)
آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9370**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیستم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات