امید به گره‌گشایی برجام از بین رفته است

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

یک اقتصاددان می‌گوید رکود به دشمن خانگی و داخلی اقتصاد تبدیل شده و این در حالی است که به واسطه کارشکنی‌های غرب، امیدها به برجام را کمرنگ کرده است.

محمود جامساز در مصاحبه با روزنامه آرمان با اشاره به آمار ۱۱ درصدی نرخ بیکاری گفت: علت عدم افزایش نرخ بیکاری را باید مرهون گسترش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دانست که تعداد کثیری از آحاد جامعه را به خود جذب می‌کند، اما متاسفانه باید در انتظار ورودی‌های این قشر عظیم به بازار کار بود. شاید در حال حاضر و در یکی دو سال آینده اقتصاد ما قدرت جذب تعداد کثیری از نیروی آماده به کار را نداشته باشد. از این رو یکی از دغدغه‌های مهم دولت باید رفع بیکاری و افزایش اشتغال باشد. گرچه متغیرهای دیگری مانند تورم بیشتر مورد توجه دولت بوده و در کاهش آن سعی شده است، اما رکود اقتصادی لانه کرده در اقتصاد را تعمیق بخشیده که متاثر از آن بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی مولد بخش خصوصی از گردونه تولید خارج شده و یا ناگزیر به فعالیت در حد بسیار پایین‌تری از ظرفیت‌ خود شده‌اند که این امر بر وسعت بیکاری نیز می‌افزاید.

رکود اقتصادی، تورم و بیکاری را می‌توان به راستی دشمنان خانگی اقتصاد کشور تلقی کرد. غفلت از هر کدام از این متغیرها، جامعه را از دستیابی به اهداف بزرگی چون رفاه اقتصادی و اجتماعی و بالارفتن سطح زندگی باز می‌دارد.

وی درباره این سؤال که آیا پس از برجام، دستیابی به رشد اقتصادی تسهیل می‌شود؟ گفت: متأسفانه به سبب کارشکنی‌های غربی‌ها و به ويژه کنگره آمریکا اجرای برجام دچار تزلزل شده و امیدهایی که دولت به این توافق بسته بسیار کمرنگ شده است. درچنین شرایطی که انتظار می‌رود بعد از برجام روابط تجاری کشور با جهان بر ریل پیشرفت قرار گیرد و روابط بانک‌های بزرگ بین‌المللی با ایران از سر گرفته شود و سرمایه‌های خارجی به کشور سرازیر شوند، با شرایط غیرقابل انتظاری روبه‌رو شده‌ایم.

جامساز در پاسخ این سؤال که «با این وجود دهها هیئت بازرگانی- سیاسی غربی و شرقی به ایران سفر کرده و تفاهمنامه‌‌هایی با ایران امضا کرده‌اند. این نمی‌تواند نشانه‌ای از رونق اقتصادی ایران در سطح جهانی باشد؟ می‌گوید: هیچ‌کدام از این تفاهمنامه‌ها بار حقوقی و تعهد ایجاد نمی‌کند مگر آنکه به قرارداد رسمی تبدیل شود.

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امید به گره‌گشایی برجام از بین رفته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات