روحانی /2/: از همه نمایندگان مجلس نهم تشکر می‌کنم


به گزارش خبرنگار ایسنا، رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاحیه دوره دهم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما باید به سمت رشد 8 درصدی حرکت کنیم و اگر بناست به این رشد برسیم به سرمایه‌گذاری نیاز داریم. شرایط کشور و درآمد نفتی ما و قیمت نفت به گونه‌ای نیست که فکر کنیم در سال‌های پیش رو به راحتی به نفت 100 دلاری دست می‌یابیم. پس ما برای رسیدن به رشد 8 درصدی باید به الزامات این رشد توجه کنیم.
وی اضافه کرد: یکی از الزامات این رشد سرمایه‌گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری از منابع خارجی علاوه بر استفاده از سرمایه‌های داخلی است. ما در برجام به این نقطه رسیدیم که اگر وحدت و انسجام میان مردم، همکاری و همگاهنگی بین قوا باشد و خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری تنظیم کرده‌اند مراعات شود و افراد شایسته و صالح برای انجام کار انتخاب شوند می‌توانیم مشکل بزرگی مثل مذاکرات در برابر شش قدرت بزرگ که یکی دوتای آنها از دشمنان قبلی و امروز ما هستند را حل کنیم.
رئیس جمهور همچنین بیان کرد: ما توانستیم از یک مسأله پیچیده عبور و منافع و مصالح مردم را تضمین کنیم. امروز در سایه برجام فضایی ایجاد شده که می‌توانیم از سرمایه خارجی استفاده و از بازار خارجی برای صادرات و تکنولوژی خارجی به خوبی استفاده کنیم. ما در مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم باید جغرافیای سرمایه بازار و تکنولوژی را مشخص کنیم و با استفاده از اقتصاد مقاومتی که در آن دیپلماسی اقتصادی از وظایف دولت است بتوانیم به خوبی از شرایط استفاده کنیم.وی با اشاره به اینکه رشد مناسب از ضرورت‌های کشور است، تأکید کرد: این کار برای ما ضرورت است که بتوانیم کشور را به رشد مناسب و جوانان عزیزمان را به اشتغال مناسبی که در شأن آنهاست برسانیم. رهبری معظم انقلاب در چند نوبت اقتصاد را اولویت اول کشور و امروز در پیامشان اقتصاد و فرهنگ را اولویتی برای مجلس و مسئولین تعیین کردند.
روحانی اضافه کرد: گاهی در نگاه اول در کشورمان تضادی مشاهده می کنیم. از طرفی امکانات، استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد و از طرفی کلکسیونی از مشکلات را مشاهده می‌کنیم. کنار زدن مشکلات شرطی دارد و آن این است که همه آنهایی که امروز در این مجلس معظم اجتماع کرده‌ایم از منتخبان مردم در مجلس جدید تا سایر مقامات،‌ بزرگان و نیروهای مسلح اگر همه دست به دست هم بدهیم و اولویت اول را اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی بدانیم خواهیم توانست حتی در سال‌های آینده به رشد 8 درصد دست یابیم.
وی با بیان اینکه امکانات کشور به گونه‌ای است که می‌تواند به پیشرفت منجر شود،‌ افزود: اگر همه کنار هم باشیم و سیاست ما برای اداره کشور تدبیر و خردورزی، استفاده از همه امکانات درونی و بیرونی به نفع منافع ملی و خاص مردم باشد، باعث پیشرفت کشور و رسیدن به خواست مردم خواهیم شد.
رئیس جمهور همچنین به نوع انتخاب مردم در انتخابات اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: مردم در انتخابات آری‌ها و نه‌هایی گفتند و خواستار بهبود زندگی و روابط توأم با آرامش و عزت با خارج بودند. مردم خواستار حل مشکلات اساسی جامعه به ویژه مشکلات اقتصادی بودند. مجلس قواعد بازی افراد جامعه و شهروندان را در زمین بزرگ کشور و جامعه تعیین می‌کند و اگر قواعد بازی شفاف نباشد هرقدر بازیگر قوی و تمرین کرده باشد در کارزار رقابت با جهان بازنده است.
وی در ادامه تأکید کرد: انباشت و تورم قوانین مسأله‌ای را حل نخواهد کرد. ما شفافیت قوانین را می‌خواهیم و قوانینی می‌خواهیم که راه را به خوبی برای جامعه مشخص کرده باشند. ما به جای تدوین مکرر قوانین به تنقیح قوانین و به جای کمیت قانون به کیفیت قانون نیاز داریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه خود را فرزند مجلس می‌داند، یادآور شد: من 20 سال تجربه حضور در مجلس را دارم. همه ما در مجلس دهم باید از تجربه 9 دوره قبلی به خوبی استفاده کنیم. کیفیت قوانین ما و همکاری در تدوین قوانین بین مجلس و دولت یعنی رسیدن به طرح کمتر و لایحه بیشتر، ‌استفاده از دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی، انجمن‌های تخصصی و کسانی که زمینه‌های مختلف تجربه را دارند در اداره کشور به ما کمک کنند.وی اضافه کرد: این مسائل به ما کمک می‌کند که قوانینی وضع و اجرا کنیم تا بتوانیم محیط کسب و کار را آسان، مسائل بانکی را حل و فصل کنیم و جلوی فساد و قاچاق بایستیم و در جامعه کاری کنیم که هدف رشد 8 درصدی در سال‌های آینده برایمان امکان‌پذیر باشد. مطمئنم در مجلس دهم شاهد همکاری بیشتری خواهیم بود.
روحانی ضمن تشکر از نمایندگان مجلس نهم، بیان کرد: از همه نمایندگان مجلس نهم چه آنهایی که به مجلس دهم راه یافتند و چه آنهایی که در انتخابات شرکت نکردند یا توفیق حضور در مجلس دهم را نیافتند و به ویژه از هیأت رئیسه محترم و رئیس محترم مجلس نهم که در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه برجام ما را یاری کردند تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: البته روزها و ساعات‌های ملالت‌آوری هم داشتیم اما مجلس نهم در مسأله مهم برجام به خوبی در کنار دولت و مردم ایستاد و زیر سایه رهبری توانستیم مهمترین مسأله سیاسی کشوری و بین‌المللی را به احسن وجه به مقصد برسانیم.
رئیس دولت یازدهم همچنین اظهار کرد: امروز خوشحالیم که سهم ما را در اوپک دیگران نمی‌برند و ما به خوبی به سهمیه خودمان در صادرات نفت خواهیم رسید. در طول سال‌های 91 تا 94 حدود 180 میلیون دلار باید عایدمان می‌شد که در سایه تحریم به دستمان نرسید و اگر می‌رسید شاهد رشدها و اشتغال فراوانی بودیم.
روحانی در پایان گفت: ما نیاز به همکاری داریم و اراده دولت مثل گذشته و بیش از گذشته حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود. ان‌شاءالله کاری کنیم که اول رضای حق و بعد از آن رضای مردم را به دست آوریم.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحانی /2/: از همه نمایندگان مجلس نهم تشکر می‌کنم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات