انتخاب شهرداران با رای مردم یا نظر شورای شهر

به گزارش خبرنگار ایرنا در نگاه مردم عملکرد مثبت شهرداری و توانمندی در رسیدگی به امور شهر مدیریت موفق و توانمند شهردار است که این مهم حضور فردی متخصص و متعهد در راس امور شهر را به عنوان شهردار می طلبد .
در این راستا انتخاب شخصی مناسب برای اداره امور شهری همواره موضعی مورد بحث و حائز اهمیت است که در حال حاضر توسط شورای اسلامی شهر انتخاب می شود .
این در حالی است که طرح انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم در برنامه ششم توسعه مطرح شده است و نظرات مختلفی را به دنبال داشته است .
انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم در راستای ثبات مدیریت شهرها و کاهش اعمال نفوذ در برخی شوراها ی اسلامی شهرها و از طرفی دیگر کاهش اختیارات شورای اسلامی شهر موارد مورد بحثی است که انتخاب شهردار توانمند و شایسته را به دنبال دارد .

***انتخاب شهرداران با رای مردم اختیارات شوراهای اسلامی شهرها را کاهش می دهد
رئیس شورای اسلامی شهرخرم آباد به ایرنا گفت : انتخاب شهردار با رای مردم در برنامه ششم توسعه قید شده است که همزمان با انتخابات شورای اسلامی شهرها شهرداران شهرهای بالای 200 هزار نفر با رای مردم انتخاب شوند .
حسن آذری افزود: اعضای شورای اسلامی شهرها با رای مردم انتخاب می شوند و درصورت انتخاب صحیح این افراد انتخاب شهرداران توسط آنها در حقیقت انتخاب مردم است .
وی اظهار کرد : درصورت ضعیف عمل کردن شوراهای اسلامی شهرها انتخاب شهرداری توسط رای مردم برنامه مناسبی است اما از طرفی انتخاب شهرداران با رای مردم باعث وابستگی شهرداران به دولت و کمتر شدن اختیارات شورای اسلامی شهرها می شود .
وی بیان کرد : برابر با اصل 44 قانون اساسی حجم دولت باید کوچک شود و مدیریت گسترده تر باشد که با انتخاب شهرداران با رای مردم اختیارات شورای اسلامی شهرها به عنوان نماینده مردم کاهش می یابد .
آذری همچنین گفت : شهرداری ها دارای درآمدهایی هستند که صرف امور شهرها می شود در صورتیکه با انتخاب شهرداران توسط مردم درآمدها به حساب خزانه پرداخت می شود و در اختیار دولت قرار خواهد گرفت که به صلاحدید در سطح شهرها پخش می شود .
وی افزود : درآمد شهرها الزاما برای همان شهر هزینه نخواهد شد در صورتیکه این درآمد باید در اختیار شهرداری ها باشد تا برای همان شهر هزینه شود.

***انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم دوباره کاری است
عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز دراین باره گفت : فلسفه انتخاب شوراها اسلامی توسط مردم، نظارت و انتخاب شهردار است که مردم تعدادی از افراد نخبه شهر را جهت نظارت بر امور شهرداری، پیگیری و تصمیم گیری درامور شهر انتخاب می کنند.
جافر وفایی افزود: بر اساس قانون اعضای شورای اسلامی شهرها برای مسائل و مشکلات شهر تصمیم گیری می کنند و این تصمیم ها قابلیت اجرایی دارد.
به گفته وی مطابق قانون ، انتخاب شهردار یکی از وظایف شورای اسلامی شهرها است اگرچه در برخی موارد ممکن است این انتخاب مطابق میل دستگاه های اجرایی ومردم نباشد.
وی بیان کرد: در صورتیکه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر در کنار هم انتخاب شوند، در حقیقت شورا بی معنا و کارآیی لازم را نخواهد داشت.
وفایی گفت: اگر شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب شود شهرداری نیز مانند استانداری و فرمانداری سیاسی می شود و احزاب مختلف به عرصه شهرداری وارد می شوند .
وی افزود: این اقدامات باعث می شود ماهیت شهرداری از بخش خصوصی به دولتی تبدیل شود و اختیارات شورای اسلامی شهر محدود می شود .
عضو شورای اسلامی شهرخرم آباد همچنین گفت : شورا باید بتواند بر فعالیت های شهردار نظارت و در صورت لزوم شهردار را عزل کند که در طرح جدید این عزل باید به تایید استاندار برسد و مردم سالاری از بین می رود .
وفایی بیان کرد :اعضای شورای شهر نیزهمانند رئیس جمهوری ،اعضای مجلس خبرگان ومجلس نمایندگان شورای اسلامی توسط مردم انتخاب می شوند و تصمیم گیری مردم در تمام این عرصه ها بر اساس شناخت و تحقیق ایجاد می شود .
وی اظهار کرد : اگر عملکرد برخی شوراها ایراد دارد نباید اختیارات را از همه شوراها گرفت و این تصمیم اشتباه و عجولانه است و مجلس باید مانع از قانون گریزی شود .

***کاندیدای شهرداری باید دارای تخصص و تعهد به امور شهری و شهرداری باشد
شهردار خرم آباد نیز گفت: انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم یک اقدام مثبت بوده که باید با معیارهای ویژه ای انجام شود.
یحیی عیدی بیرانوند افزود: در این راستا، موضوع صلاحیت افراد برای نامزد شدن در انتخابات بسیار مهم بوده چراکه در صورت تحقق این مهم، صلاحیت شهردار منتخب موجب ثبات مدیریتی وی خواهد شد.
وی ادامه داد: باید شرایط کاندیدا شدن در انتخابات شهردار را به صورت ویژه در نظر بگیرند تا تنها افراد خاصی که دارای توانمندی، تجربه، تخصص و سابقه اجرایی مرتبط هستند، نامزد شوند.
شهردار خرم آباد گفت: در غیر این صورت برخی افراد که تنها از اقبال عمومی برخوردار هستند اما دارای شرایط لازم نیستند، وارد بدنه تخصصی شهرداری می شوند.
عیدی بیرانوند ادامه داد: با توجه به اینکه افراد فاقد تخصص به پیچیدگی های کار شهردار آگاه نیستند، باید شرایط خاصی برای داوطلبان حضور در انتخابات تعریف شود تا انتخاب ها تخصصی و مثمر ثمر باشد.
وی تصریح کرد: همچنین احتمال اعمال نفوذ و فشار افراد خاص که برای انتخاب شهردار کمک و همراهی کرده اند از نقاط ضعف انتخاب شهردار توسط رای مردم است چراکه در موارد مختلف ، افرادی که شهردار منتخب را برای پیروزی در انتخابات یاری کرده اند، مطالباتی از وی نیز دارند که پاسخگویی به این خواسته ها، از توان و وقت مفید شهردار می کاهد.
7269/7274/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتخاب شهرداران با رای مردم یا نظر شورای شهر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات