مقصر کاستی‌های دولتهای پس از جنگ در ایران مهاجرین افغانستانی معرفی شدند

رضوی در نشست شهرداری 1 مدیر دفتر منطقه‌ای افغانستان و شبه‌قاره خبرگزاری تسنیم در نشست دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت که دولتهای پس از جنگ تحمیلی در ایران با الگو گرفتن از غرب، مقصر اصلی تمام کاستیها و ناکامیهای خود را مهاجرین افغانستانی معرفی کردند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سید حسام رضوی» مدیر دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در دویست و بیست و پنجمین نشست دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در مورد «بررسی تاثیرات تقابل همسایگی شهروندان مشهدی و مهاجرین افغانستانی» اعلام کرد: موضوعاتی به ظاهر کوچک سبب می‌شود برخی افراد در شهرهایی از افغانستان که جمهوری اسلامی در آنها نمایندگی دارد، پرچم مقدس ایران را به آتش بکشند به عنوان مثال ضرب و شتم منجر به مرگ مهاجر افغانستانی توسط یک سرباز ایرانی در یزد به دلیل نداشتن مدارک شناسایی، مسیر را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی باز کرده است و این برخورد نادرست آن سرباز ایرانی اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی است.

رضوی ادامه داد: اغلب مدیران و مسولان ایرانی به این سخنان که در مورد مهاجران افغان ظلم شده، اذعان دارند اما به دلیل ترس، این حرفها را به صورت علنی اظهار نمی‌کنند و تنها دفتر و بیت مقام معظم رهبری، شخص مقام معظم رهبری پیگیر مسائل مهاجرین هستند تا ظلمی بر آنها صورت نگیرد.

مدیر دفتر منطقه‌ای افغانستان و شبه قاره هند خبرگزاری تسنیم گفت: پس از گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی فضاهایی در حال ایجاد شدن است که مسائلی را بصورت علنی و عمومی بتوان در سطح رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی مطرح کرد که تاکنون مطرح نشده بود.

کارشناس مسائل افغانستان خاطرنشان کرد: حکومتهای دموکرات به معنای دموکرات غربی و لیبرال دموکرات در جهان معمولا با رویکرد رفاه مادی روی کار می آیند بدین معنا که بر سرکار آمدن آنها با رفاه عمومی و مادی تعریف می‌شود اما زمانی که برنامه‌های این دولتها به بن‌بست می‌رسد، به دنبال مقصر می‌گردند.

وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران در فضای پس از جنگ یعنی در دولتهای بعد از جنگ در ایران از جمله دولت سازندگی، دولت اصلاحات، دولتهای نهم و دهم و حتی دولت کنونی نیز همین اتفاق رخ داده و برخی دولتهای ایران با عبور از نگاه آرمانی انقلاب بسوی دولتهای رفاه غربی حرکت کردند و با الگو گرفتن از غرب، مقصر اصلی تمام کاستیها، ناکامیها و مشکلات خود را مهاجران افغانستانی معرفی کردند. 

رضوی ادامه داد: با نگاهی به سالهای پایانی هر دولت جمهوری اسلامی به ویژه 3 دولت پس از جنگ تحمیلی مشخص‌ می‌شود که این دولتها عملکرد خوب و برخی ناکامیها داشتند و وقتی در عمل به شعارهای رفاهی‌شان ناکام ماندند به دنبال معرفی «دیگری» به عنوان مقصر اصلی گشتند؛ بدین معنا که در پاسخ به پرسشی چرا بیکاری افزایش پیدا کرده، چرا فضای آموزشی دچار کمبود شده و چنین پرسشهایی، مهاجر افغانستانی با کمک رسانه‌ها مقصر اصلی معرفی شد.

 به همین دلیل است که اکنون پس از گذشت 35 سال از عمر انقلاب، تازه باید به فکر کدورت‌زادیی با برادران هم‌دین، هم‌فرهنگ خودمان بیفتیم.

وی اذعان کرد: کدورتی که ایجاد شده ناشی از نگاه غیر آرمانی است که با نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد. از آنجا که رسانه‌ها بیشتر در اختیار دولتها بود، در گسترش نگرش منفی نسبت به مهاجرین افغانستانی و معضل نشان دادن آنها نقش زیادی داشتند تا جایی که زمانی که رسانه‌ها یک افغانستانی را به مخاطبان خود معرفی کردند، وی را حتما یک کارگر و بنا جلوه دادند. هیچ وقت پزشک، نخبه علمی، ورزشی و حتی معلم افغانستان را به تصویر نکشیدند.

مدیر دفتر منطقه‌ای تسنیم در مورد میزان بزهکاری مهاجرین افغانستانی در ایران تشریح کرد: مهاجرین با جمعیت قانونی حدود سه میلیون  نفر کمتر از پانزده صدم درصد بزهکاران را تشکیل می‌دهند در حالی که آمار کل بزهکاران جامعه ایران با توجه به ترکیب جمعیتی نزدیک به 30 صدم درصد اعلام شده است اما اتفاقی که در رسانه‌ها رخ داد انتشار اخبار روزانه از بزهکاری مهاجرین در صفحه حوادث رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب، دیداری و شنیداری بود.

رضوی عبور از یک نگاه آرمانی و رسیدن به نگاه غیرآرمانی توسط دولتها و مدیران میانی در روزهای پس از جنگ را آغاز مشکلات مهاجرین افغانستانی خواند و گفت اواخر دهه 70 دولت تصمیم می‌گیرد هیچ دانش‌آموز افغانستانی دیگر وارد مدارس دولتی ایران نشود. به همین ترتیب با نگاهی دولتی،  سال 82 نیز پذیرش دانشجویان را ممنوع می‌کنند و اگر شخصی با نگاهی آرمانی در برابر این نوع موضوعات صحبتی کند، متهم خواهد شد.

رضوی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ثبت‌نام کودکان دارای مدرک و فاقد مدرک شناسایی در مدارس دولتی ایران گفت: این دستور چند سال قبل توسط مقام معظم رهبری صادر شده اما تا دو سال قبل این دستور منعکس نمی‌شد؛ اکنون که دو سال از انتشار این دستور می‌گذرد، برخی مدیران میانی دولتی که نگاه مقاومت در برابر دستور آرمانی رهبر انقلاب دارند، تلاش می‌کنند که این امر اجرایی نشود.

وی تنها راه نجات مهاجرین افغانستانی از وضعیت کنونی را  ارزش‌گذاری به نگاه آرمانی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: در دوره‌ای که حضرت امام (ره) زنده بودند و دوره قبل از جنگ همیشه مهاجرین افغانستانی به عنوان میهمان معرفی شدند و این نگاه در دیدگاه مقام معظم رهبری نیز وجود دارد.

به عنوان نمونه در محضر ابراهیمی نماینده رهبر بودم ایشان می‌گفت سال 68 حضرت آقا مرا خواست و اولین جمله‌ای که به من گفت این بود که به هوش افغانستانی‌ها احترام بگذار و تکریمشان کن. برای اینها سفره‌های رنگی در هرجا که هستند چه در افغانستان و چه در ایران پهن کن؛ علمای اینها را احترام بگذار، اینها آدمهای با استعدادی هستند.

مدیر منطقه‌ای تسنیم گفت: علاوه بر دولتها، وجود ناسیونالیسم افراطی در بین دو طرف ایرانی و افغانستانی یکی دیگر از عوامل بروز مشکل برای مهاجرین است یعنی زمانی که وارد بحث مهاجرین شوید، با دو دیدگاه منتقد روبرو می‌شوید که در حال حاضر در رسانه نیز این اتفاق می‌افتد.

کارشناس مسائل افغانستان بیان کرد: ما ایرانی‌ها فضا را آنقدر بد ترسیم کرده‌ایم که حتی اماکن آرمانی جمهوری اسلامی مانند بسیج هم دچار این معضل شده است تا جایی که سازمان بسیج به عنوان آرمانی‌ترین نقطه‌ای که در جمهوری اسلامی وجود دارد از ثبت‌نام مهاجرین افغانستانی خودداری کرده است در حالی که مهاجرین افغانستانی هم در دوران قبل و هم بعد از انقلاب پای این نظام ایستاده‌اند.

رضوی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری نیز در دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم اشاراتی داشتند مبنی بر اینکه افغانستانی‌ها چه در دوره قبل از انقلاب و چه پس از انقلاب، در دوره دفاع مقدس و در دوره دفاع از حرم پای این انقلاب ایستاده‌اند؛ برای مثال، خانمی افغان می‌گفت من بواسطه برادر و پدرم که طلبه حوزه علمیه نجف بودند به نجف رفتم. از آنجا اعلامیه‌های حضرت امام (ره) را به گوشه‌های دامن خود می‌بستیم با ترفندی به سوریه می‌آوردیم سپس از پاکستان و افغانستان در مشهد بدست آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی‌نژاد می‌رساندیم.

وی یادآور شد: دو هزار شهید افغانستانی دوران دفاع مقدس تعداد کمی نیست که تا دو سال قبل در رسانه‌ها سخنی از آن در میان نبود. همین نگاه رفاه‌گرایانه بود که هیچگاه اسم تیپ ابوذر را کسی نشنید حتی اکنون مزار بسیاری از این شهدای افغانستانی مربوط به دفاع مقدس مشخص نیست. به جانبازهای آنها هم هیچگونه رسیدگی نشده است.

وی با اشاره به تغییر رویکرد رسانه‌ها در حوزه مهاجرین از دو سال قبل گفت که موضوع مهاجرین افغانستانی در دو بخش اول انقلاب تا دو سال قبل و از دو سال قبل تاکنون باید مورد بررسی قرار گیرد. از دو سال قبل تاکنون فضاهایی ایجاد شده که این موضوع مدیون تلاش افرادی با نگاهی آرمانی است.

رضوی افزود: رسانه‌هایی مانند تسنیم، فارس، همشهری، شهر آرا و جام‌جم با نگاهی آرمانی متوجه مسئله مهاجرت شدند پس با این نگاه تلاش می‌کنند که تاکنون نیز نتایج خوبی نیز در پی داشته است.

وی در مورد تمدید مدارک شناسایی مهاجرین در اداره اتباع گفت: در مورد مراجعه به اداره اتباع نیز جهت تمدید مدارک مهاجرین زمانی را انتخاب می‌کنیم که یا هوا بسیار نامساعد است یا فصل بیکاری و کمبود هزینه این اقشار را در تنگنا قرار داده است. برای مثال، در یکی از زمستانها در اداره اتباع یکی از شهرستانها مراجعه کردم. در آن زمان متولی اداره در حال بازی کردن با گوشی خود بود در حالی که حدود 600 مهاجر افغانستانی برخی دارای کودک خردسال زیر برف و باران، بدون آب و غذا و سرپناه در سرما ایستاده بودند و در حاشیه خیابان یک پنجره‌ای را باز کرده بودند که مراجعه‌کنندگان باید روند کاری خودشان را از آنجا پیگیری می‌کردند.

رضوی هشدار داد: اینگونه نگاه‌ها و رفتارها گرچه کوچک است اما به نظام جمهوری اسلامی ضربه می‌زند و این مسائل باعث می‌شود که افغانستانیهایی که از ایران می‌روند، با نگاه بدی از اینجا می‌روند و تبدیل به سفیر ضد جمهوری اسلامی می‌شوند؛ رسانه‌هایی در افغانستان مانند موبی گروپ، روزنامه هشت صبح و ... که علیه جمهوری اسلامی مطلب می‌نویسند و اداره آنها برعهده بچه‌های شیعه افغانستانی که داخل ایران بودند، نمونه‌هایی از عواقب برخورد ما ایرانیها با مهاجرین است.

مدیر دفتر منطقه‌ای تسنیم با بیان اینکه گرچه رسانه‌ها از دو سال قبل تاکنون در خصوص مهاجران افغان بصورت جدی ورود  پیدا کرده‌اند، تصریح کرد: با این وجود در رسانه ملی برنامه‌ای با عنوان شیوع پخش می‌شود که تلاشها در این حوزه را بی‌اثر کرد.

وی اظهار داشت: در حوزه رسانه‌ای نیز دو دیدگاه وجود دارد؛ نخست رسانه‌های انقلابی که نگاهی آرمانی به مهاجرین افغانستانی دارد و نگاه حاکمیت و نظام است و در حال انعکاس اخبار جامعه مهاجرین هستند اما رسانه‌های دیگری در داخل و خارج از ایران نیز آمده‌اند که با سوء استفاده از مسئله مهاجرین به دنبال ضربه زدن  به کل حاکمیت هستند.

رضوی در خصوص شبهه‌ها در مورد بیکاری در ایران تاکید کرد: با توجه به قوانین ایران، ورود و حضور افغانستانیها در 14 استان ممنوع است و آمار مرکز آمار نشان می‌دهد در تمام این استانها به غیر از یک استان، بیشترین آمار بیکاری وجود دارد در حالی که مهاجران افغانستانی یا در این نقاط اصلا حضور ندارند یا کمترین حضور را دارند.

وی در خصوص به سختی منتشر شدن این آمار انتقاد کرد و گفت همین آمار نیز به سختی از مرکز آمار بیرون می‌آید و کسی هم رسانه‌ای نمی‌کند و باوجود نشر این آمار در خبرگزاری تسنیم، این گزارش در رسانه‌های دیگر انعکاس داده نشد.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقصر کاستی‌های دولتهای پس از جنگ در ایران مهاجرین افغانستانی معرفی شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات