شکیب‌زاده: "اشترخجو" داستانی واقعی برگرفته از زندگی استاد غلامحسین ذاکری است/‌قیطاقی: "اشترخجو" ریشه در فرهنگ عامه خراسانی دارد

سینمای هنر و تجربه کارگردان فیلم کوتاه اشترخجو با بیان اینکه فیلم اشترخجو به واقعیت بسیار نزدیک است و هیچ دیالوگی ندارد، گفت: ‌معتقدم فیلمم مستند نیست، بلکه داستانی واقعی برگرفته از زندگی استاد غلامحسین ذاکری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، احمد شکیب‌زاده چهارشنبه شب در نشست نقد و بررسی فیلم کوتاه «اشترخجو» که در محل پردیس سینما هویزه مشهد برگزار شد، اظهار داشت: حرفه عکاسی پرتره را دنبال می‌کنم؛ بنابراین به نور، رنگ و قاب تصویر اهمیت بسیاری می‌دهم همچنین علاقه به طبیعت و همجواری با استاد غلامحسین ذاکری و موسیقی سبب جرقه ساخت فیلم اشترخجو در ذهن من شد.

وی افزود: اشترخجو دومین فیلم من است که در آن سه موضوع محیط زیست، کودکان و موسیقی اولویت و عناصر اصلی فیلم هستند.

شکیب‌زاده در پاسخ به انتقاد چندپارگی و یکدست نبودن فیلم تصریح کرد: در این فیلم ابتدا فردی مجسمه‌ساز با چهره و هیبت خشن می‌بینیم که در حال نابودی درختان است و کودکانی که می‌دانند این فرد آینده‌شان را دارد خراب می‌کند از او فرار می‌کنند اما در نهایت تحولی در مرد رخ می‌دهد و ساز می‌سازد و مرثیه‌ای برای درختان می‌نوازد که کودکان جذبش می‌شوند.

کارگردان فیلم اشترخجو با بیان اینکه در این فیلم، ساز و موسیقی نماد امیدبخشی است افزود: تردید مرد در اینکه چه چیزی با چوب درخت بسازد و پس از آن تغییر لباس، نور و نمایش سبزی درختان در پنجره نشان از ایجاد تحول در وی است که البته با توجه به محدودیت منابع و کم تجربگی من شاید به خوبی ارائه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: درست است که فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است و هیچ دیالوگی ندارد اما من معتقدم فیلمم مستند نیست، بلکه داستانی واقعی برگرفته از زندگی استاد غلامحسین ذاکری است، ضمن اینکه من علاقه‌مندم یک داستان محلی را به صورت جهانی نمایش دهم لذا اعتقاد دارم باید فیلمی بسازم که مرزی نداشته باشد.

در ادامه مجتبی قیطاقی؛ پژوهشگر موسیقی مقامی خراسان درباره نقش طبیعت در تولید آثار هنری اظهار داشت: طبیعت پیرامون ما به بهترین شکل منبع الهام هنرمندان بزرگ بوده است و کمتر آثار ماندگاری وجود دارد که فاقد بن مایه آفرینش و طبیعت باشد بنابراین فیلم اشترخجو نیز بر اساس دریافتی که از طبیعت داشته، موفق است.

وی افزود: موسیقی بومی و مقامی از طبیعت گرفته شده است و مقام موسیقایی اشتر خجو یک عاشقانه توصیفی به معنای لفظی صدا کردن شتر است و ریشه‌ای داستانی دارد که مربوط به موسیقی مقامی و فرهنگ عامه یک اقلیم است و دارای ظرافت‌هایی است که باید به آن توجه شود.

قیطاقی با اشاره به اینکه فرهنگ عامه و موسیقی مقامی خراسان سوژه‌های بسیار خوبی برای آثار هنری دارد گفت: خورشید خراسان همچنان پابرجاست و خطه زرخیز فرهنگی ایران می‌تواند دستمایه آثار هنرمندان باشد من معتقدم در فرهنگ عامه حتی خرافات هم بی‌فلسفه به وجود نیامدند و باید به آن احترام گذاشت.

پژوهشگر موسیقی مقامی خراسان تصریح کرد: درد هنرمندان امروز ما جدایی از آفرینش و طبیعت است‌، بازگشت به این اصل، سبب وصل به لطف بیکران الهی و خلق اثر می‌شود که آقای شکیب‌زاده نیز با برگشتن به طبیعت و پرداختن به آفرینش آینده خوبی می‌تواند داشته باشد.

قیطاقی با انتقاد از بدون مرز بودن دانستن فیلم اشترخجو گفت: عنوان فیلم یک اقلیم جغرافیایی خاص را تعیین می‌کند در واقع اشترخجو دارای مبانی فلسفی یک مقام توصیفی بدون آواز است و فراز و نشیب‌های آن فضای داستانی را ترسیم می‌کند که ریشه در فرهنگ عامه خراسانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: هرچیزی قاعده خودش را دارد و نمی‌توان فرهنگ مردم منطقه خاصی را براساس سلیقه شخصی ساخت در واقع قواعد هر فرهنگ ریشه در طبیعت و آفرینش دارد که موسیقی مقامی، لالایی‌ها وترانه‌های قدیمی تجلی‌گر آن هستند و می‌توانند منبع هنرمندان قرار گیرند.‌

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکیب‌زاده: "اشترخجو" داستانی واقعی برگرفته از زندگی استاد غلامحسین ذاکری است/‌قیطاقی: "اشترخجو" ریشه در فرهنگ عامه خراسانی دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات