صنایع دستی استان سمنان جلوه ای از هنر و فرهنگ و تمدن، نیازمند معرفی بیشتر

به گزارش ایرنا، بیستم خرداد روز جهانی صنایع دستی است، استان سمنان آثار متنوع و چشم نواز صنایع دستی مانند معرق، منبت، گره چینی و حجم های چوبی گرفته تا شبکه بری های حجیم فلزی، از مجسمه های فلزی و پیکره های آهنین تا دست بافته های ابریشمین و ظریف، از دستمال های سنتی و رنگین تا شیوه خوشنویسی و تذهیب های زرین، گلیم و گلیچ و جاجیم، ظروف سفالی، نمد، پارچه قلمکار دارد.
هنری که به واسطه تنوع آب و هوایی در استان سمنان در هر منطقه ویژگی خاص خودش را از نظر نقش، رنگ و کاربرد دارد و این تنوع بر روی ظروف، دست بافته ها و اقلام صنایع دستی این استان در هزاران سال نمود پیدا کرده است.
سفال، سرامیک، گلیم، قلمکار، منبت، معرق، نمدمالی، دست بافته های سنتی و از صنایع دستی فعال استان سمنان است. پیشینه هنرهای دستی در این استان به بیش از شش هزار سال می رسد.
هنر سفال و سرامیک در استان سمنان حدود 6 هزار سال قدمت دارد و پیشینه هنر نساجی سنتی، گلیم بافی، رودوزیهای سنتی و منبت چوب در این استان نیز به حدود 200 تا 500 سال قبل بر می گردد.
***سفالگری
سفالگری یکی از قدیمی ترین صنایعی است که به دست بشر به وجود آمده و زادگاه آن ایران است.
سفالگری در استان سمنان در هر مقطعی از زمان وجود داشته، اما قدیمی ترین آثار سفالگری در این استان مربوط به حدود 6 هزار سال گذشته و منطقه تپه حصار دامغان می شود.
هنرمندان بسیاری در این استان توانسته اند در زمینه سفالگری، آثار متعددی را خلق کنند تا جایی که استان سمنان به عنوان پایتخت سفال هنری در کشور مطرح شده و کارگاه های متعدد با سبک و سیاق متنوع، هنرمندان این استان را در زمره هنرمندان مطرح کشور معرفی کرده است.
در زمان حاضر سفالگری در این استان به علت مرغوبیت خاک و اقلیم کویری از اهمیت زیادی برخوردار و این استان را به قطب این هنر تبدیل کرده است.
***سرامیک
سابقه ساخت ظروف و اشیا سرامیکی در استان سمنان به بیش از چهل سال گذشته بر می گردد.
استادان این رشته پس از کسب تجربه و آموزش در این زمینه ، اقدام به راه اندازی کارگاه های سرامیک سازی کردند، به طوری که در زمان حاضر بسیاری از شاگردان این رشته به استادان توانایی تبدیل شده اند.
در استان سمنان این رشته هنری از جمله رشته های پررونق محسوب می شود.
***کاشی هفت رنگ
کاشی هفت رنگ یا کاشی الوان و لعاب دار نیز از جمله هنرهایی است که توسط هنرمندان این استان تولید و به سایر استان ها ارائه می شود.
هنرمندان استان سمنان به واسطه ذوق خود توانسته اند نوعی از کاشیکاری منحصر به فرد و منبعث از هنرهای اسلامی با نقوش هندسی، اسلیمی و ترکیبی و نقش برجسته به وجود آورند.
***کبود دانه (کئوکه)
تولید خر مهره یا همان کبود دانه (به زبان سمنانی 'کئوکه') از هنرهایی است که از گذشته وجود داشته تا کنون نیز ادامه یافته است.
خر مهره را بیشتر برای نظر قربانی و دفع چشم بد(چشم زخم) به کودکان وچارپایان گران قیمت می آویختند.
***گلیم بافی
گلیم بافی از هنرهای ملی ایرانیان است که پیش از بافت قالی در کشورمان سابقه و قدمت دارد.
بافت قالی در اثر تکامل گلیم بافی در طی قرون و اعصار متمادی پدید آمده است.
اگر چه در بافت گلیم به طور معمول از نخ پنبه ای به عنوان تار و از نخ پشمی الوان به عنوان پود استفاده می شود، ولی در برخی از مناطق استان مانند روستای نردین از توابع کالپوش و برخی از روستاهای گرمسار از نخ پشمی، هم به عنوان تار و هم برای پود بهره می گیرند و بیشتر این تولیدات نیز با رنگهای گیاهی است.
گلیم هر منطقه دارای خصوصیات ویژه ای از نظر طرح و رنگ است.
اکنون گلیم بافی در اکثر روستاها و مناطق استان سمنان رواج دارد.
***جاجیم بافی
یکی از صنایع دستی استان که توسط دستگاه های بافندگی ساده بافته می شود جاجیم است.
جاجیم یا جاجم، فرشی است ضخیم شبیه پلاس یا گلیم که به صورت راه راه رنگین بافته می شود و اغلب بافتی خشن دارد و عرض آن معمولا حدود 20 تا 100 سانتی متر است.
هنر جاجیم بافی در گذشته کاربردهای فراوانی در زندگی مردم استان سمنان داشته، به طوری که از جاجیم نازک به عنوان چادر زنانه و کمی ضخیم تر به عنوان روانداز و پتو و با ضخامت بیشتر به عنوان چادر صحرایی استفاده می شده است.
این رشته هم اکنون در روستاهای شمالی و کویری استان سمنان رواج دارد.
***نمد مالی
نمد مالی یکی از کهن ترین و پرسابقه ترین صنایع دستی ایران است و جایگاه خاصی را در بین صنایع دستی و روستاییان داشته است.
بر اساس تحقیقات انجام شده، سوابق تاریخی نمد، کهن تر از تمام دست بافته های بشری است و پیشینه آن از قالی نیز کهن تر است.
نقوش نمد از عناصر طبیعی از جمله ماه، خورشید، کوه و درخت گرفته شده است و ماده اصلی و اساسی نمد پشم است.
شیوه سنتی نمد مالی سمنان تقریبا با همه شهرها یکسان و ابزار آن نیز کمان، مشته، قالب، طناب، پنجه و پاتیل است.
نمد در سمنان با نقوش و نگاره های نمد چهار گوش خورشیدی، نمد تخم مرغی یا ترنجی، چهار گوش بند رومی، گرد ستاره ای و سایر اشکال هندسی تولید می شود.
نمد های تولیدی در استان سمنان به عنوان کف پوش و زیرانداز، پوشش و پوشاک، حمل و نقل برای روی اسب و زین کاربرد دارد.
در گذشته نه چندان دور در استان کلاههای نمدی نیز تولید می شده است.
در حال حاضر نمد مالی در شهرهای سمنان و شاهرود توسط تعداد انگشت شماری از نمدمالان انجام می شود.
***قلمکار
یکی دیگر از اقلام صنایع دستی که در این استان تولید می شود، چاپ قلمکار است. هنر قلمکار یا چیتگری در واقع نوعی کار چاپ و طرح اندازی بر روی پارچه های پنبه ای مثل کرباس است.
نقوش قلمکار در ابتدا شامل گل و بوته و اسلیمی بود ولی در دوران قاجار تصاویر عشاق، مناظر تاریخی و تصویر حیوانات نیز وارد قلمکار شد.
انواع محصولات قلمکار در استان سمنان شامل رومیزی، جانمازی، سفره، بقچه است.
سمنان و دامغان از مراکز عمده قلمکار در استان سمنان بودند اما پس از راه اندازی اولین کارخانه ریسندگی در سمنان، این رشته که در این شهر به چیتگری معروف بوده منسوخ شد، ولی اکنون هنرمندان دامغانی همچنان به آموزش این رشته مشغول هستند.
*** معرق چوب
واژه معرق در حقیقت مرقع است که از ریشه رقع یعنی تکه تکه است. معرق چوب به معنی گردآوردن تکه های کوچک رنگین با داشتن طرح از پیش تعیین شده به منظور ایجاد یک نقش واحد زیبا و با استفاده از رنگهای طبیعی چوب است.
معرق چوب از محصولات صنایع دستی است که سابقه زیادی در استان سمنان ندارد و در دوره معاصر رونق فراوانی پیدا کرده و مورد توجه و علاقه جوانان استان قرار گرفته است.
تنوع در طراحی و رنگ در این هنر از دلایل توجه جوانان به این رشته صنایع دستی است.
برای تولید یک اثر معرق به مواد اولیه ای از جمله انواع چوب شامل آبنوس، گردو، عرعر، استخوان حیواناتی مثل شتر، اسب، گاو، شاخ گاو، گوزن، قوچ و ورقه های فلزی نیاز است.
طرح های مورد استفاده در معرق چوب شامل نقوش طبیعی گل و پرنده، ابنیه و آثار تاریخی، چهره، نوشتاری ، هندسی است.
*** منبت و حجم چوبی
واژه منبت به معنای کنده کاری روی چوب است که نقش ها به صورت برجسته روی زمینه کار قرار می گیرد.
این هنر در استان سمنان سابقه ای دیرینه دارد اما با توجه به بافت کم دوام چوب نسبت به عوامل جوی و حشرات، آثاری از چوبهای منبت کاری شده دوره های پیش از اسلام در دست نیست.
استناد به آثار منبت کاری به جای مانده در دوره اسلامی همانند منبت روی صندوقچه مقابر امامزاده تاج الدین پرور و امامزاده محمد بسطام و همچنین درهای مسجد جامع سمنان، مجموعه بایزید بسطامی و امامزاده شیخ شهمیرزاد و منابر مساجد، ستونها و درهای کاخها و خانه های قدیم که از گذشته به جای مانده، دلیل خوبی بر وجود این هنر در زمانهای مختلف است.
منبت با توجه به ابزارهای منبت کاری به هفت دسته شامل: منبت چاقویی، قالبسازی، قلمزنی، فرنگی، منبت معرق، منبت مشبک و تیشه ای تقسیم می شود.
*** قالیبافی
قالیبافی و تولید قالی و قالیچه از دیرباز یکی از تولیدات مهم استان سمنان به شمار می رفته است. این منطقه در ادوار گذشته ، دارای استادان زبردست قالیباف و طراح نقش قالی بود و قالی ها و قالیچه های نفیسی از دارهای آن ها به عمل می آمد اما امروز به دلیل ورود فرشهای ماشینی به بازار و نداشتن صرفه اقتصادی و همچنین نبود پشتوانه نیروی کاری و طراح قالی و نیز به دلیل کهولت تدریجی استادان و کارگران قالیباف، این رشته دچار رکود شده است .
قالیبافان استان سمنان از نقش و طرح سایر مناطق مانند تبریز، مشهد ، اصفهان ، نائین ، کاشان ، یزد و کرمان استفاده می کنند.
در زمینه بعضی از قالی ها گل های اسلیمی ، شکوفه ها ، غنچه ها و برگ های گوناگون با شاخه های ظریف و در بعضی دیگر از طرح های شاه عباسی ، افشان ، ترنجی ، خوشه ، برگ فرنگی ، درختی ، شکارگاه استفاده می شود و یا ترکیبی از این طرح ها هستند.
مهدیشهر و شاهرود از مراکز مهم تولید قالی و قالیچه در استان سمنان به شمار می روند.
***ساز سازی
سابقه ساخت ساز در استان سمنان محدود به ساخت نی چوپانی به علت عشایری بودن مناطقی از استان و تنبکهای حلبی برای مراسم آیینی و خانوادگی است و این در حالی است که هنرمندان این استان، طی سه دهه گذشته رشته ساز سازی را فعال کرده اند.
از سال 1356 که تعدادی از هنرمندان استان سمنان برای ادامه تحصیل در این زمینه به پایتخت نقل مکان کردند، ساخت ساز به طور حرفه ای در این استان آغاز شد و هم اکنون کارگاه ها و آموزشگاههایی در زمینه ساز سازی در استان سمنان فعال است.
سازهای ساخته شده در استان سمنان همواره مورد توجه استادان کشوری قرار می گیرد.
ساخت ساز برای کودکان از سوی هنرمندان سمنانی مورد توجه قرار گرفته و در سطح حرفه ای انجام می شود.
سازهایی که در استان سمنان ساخته می شود شامل تار، سه تار ، سنتور و کمانچه است و عمده چوبهای مورد استفاده در سازسازی نیز گردو، توت، چنار است.
7342/6026/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صنایع دستی استان سمنان جلوه ای از هنر و فرهنگ و تمدن، نیازمند معرفی بیشتر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات