وقف کتاب وعلم سنتی دیرینه در بین ایرانیان

نادر ریاحی سامانی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا افزود: در جوامع بشری چه قبل از اسلام و درادیان مختلف، اندیشه­ های خیرخواهانه و ایده ­های نیکوکارانه مشاهده می­ شود، همچنین در آیات مختلف قرآن کریم راجع به کارهای خیر وانفاق، صدقات و قرض­ الحسنه توصیه­ های موکد شده است. حتی در احادیث معروفی داریم که با مرگ، پرونده انسان بسته می­ شود جز برای کسانی که از خود علمی به یادگار گذاشته­ اند.
وی با بیان اینکه انواع کارهای خیر در همان مقطع پرونده­ شان بسته می ­شود، گفت: وقف به گونه­ ای است که پس از مرگ انسان پرونده آن بسته نمی ­شود و آثار آن تا قیامت باقی می ­ماند، در حدیث معروفی وقتی ازعلم سخن به میان می­آید، آن را در کنار صدقه جاریه قرار می­دهد چرا که پرداختن به مسائل علمی و اهمیت به دانشمندان و دانش­ پژوهان ضمن اینکه در دوران حیاتشان از حرمت و جایگاه برخورداند، وقتی به دیار باقی می ­شتا بند کتاب­ها و منابع شان همچنان مورد استفاده است.
ریاحی با اشاره به اینکه کتاب وکتابخانه یکی ازمصادیق بسیارتعیین کننده درتولید وگسترش علم است اظهارکرد: درکشور ما از گذشته­ های دورخیرین و واقفین به حمایت ازکتاب و کتابخانه آمده­اند، درقرن پنجم و ششم بزرگترین کتابخانه در جندی شاپورو دانشگاه ­های آن زمان به دست با کفایت خیرین و واقفین بنا شده است.
وی گفت: انسان­ های بزرگ با وقف کتاب ­های خود به این حوزه خدمت بزرگی کرده و کتابخانه ­های مختلف و متعددی را وقف کردند.
مشاور رئیس سازمان اوقاف بیان داشت: وقتی سخن از توسعه یافتگی به میان می­آید مطمئنا در کنار زدودن فقر، زدودن جهل از اهمیت بالایی برخوردار است و زدودن جهل نیز چیزی جز تقویت علمی و فکری و ایجاد مدرسه و دانشگاه نیست.
ریاحی افزود: با بررسی نیم قرن اخیر متوجه می­شویم که نمونه ­های مختلفی در بین وقفنامه ­ها وجود دارد که واقفین آن در توجه به مدارس جدید و دانشگاه­ ها عنایت ویژه­ ای داشته­ اند و چه بسا بعضی از دانشگاه­ ها را خود واقفین و خیرین ساخته­ اند.
وی ،هر نوع دستگیری را کارخیرعنوان کرد و گفت: گاهی کارخیری سرنوشت یک کشور و جامعه را تغییر می­دهد و کسانی که در امر خیر کار می­ کنند اگر به مباحث علمی و فکری بپردازند، قطعا آثار این کار بسیار زیاد خواهد بود.
ریاحی افزود: زمانی به ما القا شده بود تنها یک مصرف­ کننده صرف هستیم و هیچ امکانی برای تولید ما وجود ندارد، اما وقتی منصفانه قضاوت کنیم­، با توجه به همت جوانان این مرز و بوم و براساس اظهارنظر خود بیگانگان، ایران در حوزه دانش وفناوری با سرعت بیشتری نسبت به گذشته راه خود را طی می ­کند، البته دولت و دولتمردان باید زمینه این توسعه و سرعت گرفتن را فراهم کنند.
مشاور رئیس سازمان اوقاف بیان کرد: هیچ­ گاه اقدام خداپسندانه خیرین مدرسه­ ساز و سایرخیرین را نفی نمی ­کنیم اما کسانی که درحوزه علم و پارک­های علمی وفناوری به میدان آمده و کمک می ­کنند، درتغییرسرنوشت مسیر جامعه و حرکت به سمت تعالی و پیشرفت جامعه قدم بر می ­دارند.
وی با اشاره به سیاست­ های ابلاغی مقام معظم رهبری در تمام حوزه­ها اظهارکرد: مقام معظم رهبری در بخش علمی، بر افزایش سهم وقف و امورخیریه دراین حوزه تاکید کردند و این نشان­ دهنده اهمیت بسیار زیاد آن است چرا که اگر به دنبال ایجاد جامعه ­ای با رفاه نسبی هستیم هیچ راهی جز پرداختن به حوزه علمی و تقویت علم و دانش و فناوری نیست و چاره ای جز مشارکت گسترده و جدی مردم وجود ندارد.
وی با اشاره به گران سنگ بودن جایزه مصطفی(ص) بیان کرد: باید درشناساندن چهره­های علمی و موفق قدم برداریم و با آن­ها ارتباط برقرار کنیم و جایزه مصطفی(ص) یکی از ابزارها و مراکز ارتباطی است که دانشمندان کشورهای اسلامی می­توانند به وسیله آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
9340**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وقف کتاب وعلم سنتی دیرینه در بین ایرانیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات